Author Topic: Случајни муабети  (Read 828541 times)

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4815 on 05.07.2013, Friday, 13:06:30 »
дочекав и јас да помогнам :D

Симни едно од овие 2 работи и ќе бидеш во ред.

Avira Free, или Avast Free. Ако имаш малку послаба конфигурација ќе треба да симнеш NOD или ESET незнам како се вика последната верзија. Пиши што компјутерче имаш ( рам, процесор и хард диск ) да најдам нешто соодветно.
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4816 on 05.07.2013, Friday, 13:22:05 »
Според мене Аваст е најдобар антивирус кој е бесплатен, нуди многу добра заштита јас го користам и ете една година компјутерот лета, нема гајле
Hams do it! With Frequency

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #4817 on 05.07.2013, Friday, 13:40:24 »
И јас предлагам Аваст бесплатна верзија. Авира многу го успорува компјутерот.
Жан

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4818 on 05.07.2013, Friday, 13:43:45 »
Авира досадува со пораки кој не можеш да ги исклучиш лесно и ако кликнеш на иксот за исклучување компјутерот кочи, ужас е авирата според мене
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4819 on 05.07.2013, Friday, 13:44:21 »
Фала пријатели за предлозите, ке го симнам Аваст
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4820 on 05.07.2013, Friday, 13:51:09 »
Во право сте за побарувањата на Авира , но во поглед на заштита Авира од искуство ми се покажал подобар.
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4821 on 05.07.2013, Friday, 17:02:16 »
И јас предлагам Аваст бесплатна верзија. Авира многу го успорува компјутерот.

Авирата во  моментов е побезбедна од Авастот.Имате Битдефендер кој може да се симне бесплатно.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Re: Случајни муабети
« Reply #4822 on 05.07.2013, Friday, 17:12:40 »
Се слагам дека Авира е побезбедна. За успорување не знам... имам стар компјутер ( Pentium D 3.0 GHz, со 4 гига рам и 64-битен Windows 7) и компјутеров работи најнормално со најновата верзија на Авира. Ако оваа машина не кочи, за најновите Ivy & Sandy bridge системи нема што муабет да се прави.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Re: Случајни муабети
« Reply #4823 on 05.07.2013, Friday, 17:14:02 »
Немам антивирус веќе 4-5 месеци...компјутеров ко нов е...додека користам исклучиво Касперски и сум презадоволен (пиратски) :D

ggoce

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #4824 on 05.07.2013, Friday, 18:20:47 »
според мене eset nod е најдобар но малку е проблематичен со тие негови регистрации сериски. Кога го користев него немав никаков проблем долго долго време.  :) сега моментално го инсталирав овој  од мајкрософт па ке видеме како ке се покаже.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4825 on 05.07.2013, Friday, 18:54:21 »
според мене eset nod е најдобар но малку е проблематичен со тие негови регистрации сериски. Кога го користев него немав никаков проблем долго долго време.  :) сега моментално го инсталирав овој  од мајкрософт па ке видеме како ке се покаже.

Потполно се сложувам, за домашна употреба ESET е најдобар (има и подобри од него, но од home user перспектива е најдобар). И не мора да користиш лиценци, има fix-ови за него ;). Јас само со fix-ови го работам (unlimited trial) и нема проблем ;).

Многу луѓе ми го имаат фалено Microsoft Security Essentials... не знам, Microsoft и Security... некако не ми одат овие две во иста реченица ;D. Во принцип, не верувам многу на Microsoft продукти. XP им беше најдобар производ до сега, но, за жал, решија да одат во друг правец.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4826 on 05.07.2013, Friday, 18:57:39 »
имаше некоја финта се пишуваа едни бројки на Nod и со тоа имаш неограничен триал како што кажа гигават.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4827 on 05.07.2013, Friday, 18:59:11 »
Не знам за таа финта, јас знам за fix-овите. Ги има неколку различни online, еден од ретките кој сеуште се развива е box, mara fix-от ;). Најнова верзија е 1.7, ама јас ја користам 1.3 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4828 on 05.07.2013, Friday, 19:29:44 »
на стариот компјутер имав nod и бев презадоволен, не спамува со пораки, има добар интерфејс и многу други работи.сега откако земав нов компјутер пред 3 години имам аваст и можам да кажам дека е досаден како прол*в на матурска со тоа пораките. истотака имам пробано и авира али истотака не сум многу задоволен и од него, во главном сум против антивирусите бидејки немаат некоја значајна функција, само го успоруваат компјутерот. и да ти се случи да фане компјутерот некој вирус само однесеш го на преинсталација на софтверот и готово.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4829 on 05.07.2013, Friday, 21:16:36 »
Веќе и нема многу вируси, баш вируси, повеќе се malware, spyware, adware и trojan-и. Проблемот е што се шмугнуваат преку http, па на крајот ќе бидеш полн со нив. Ако немаш интернет конекција и ако знаеш рачно да си ги чистиш инфицираните USB drives, да, тогаш немаш потреба од AV. Како до 2004 или 2005-та, во Македонија скоро никој немаше AV, а дури и да имаше, никој не ги update-уваше антивирусните дефиниции, дури и со години ;D? Немаше потреба ;). Потреба се јави кога сите масовно почнаа да ставаат 24/7 интернет конекции во домовите ;). Тогаш се јави вистинска потреба, бидејќи не сакаш да форматираш секој месец ;D. Сепак, кога тогаш, особено ако користиш Windows, ќе мораш да го форматираш ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."