Author Topic: Случајни муабети  (Read 829024 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4800 on 20.06.2013, Thursday, 14:15:51 »
За Joule thief има и на Википедиа

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Joule_thief
Патем, да не знае некој дали овој склоп може да се изведе без калем и ферит туку со купечки калем/и (оние што личат на отпорници) ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Re: Случајни муабети
« Reply #4801 on 20.06.2013, Thursday, 14:35:59 »
Добро кога сте навредени,Ви се извинувам на сите! Не беше упатено за навреда,туку водруга конотација,бидејки бев прозван.Сепак,ако ве боли-нека Ви помине,извинувањето е упатено.
Батка, тек сега видов ова...јас не се љутам да знајш! :D

Патем, да не знае некој дали овој склоп може да се изведе без калем и ферит туку со купечки калем/и (оние што личат на отпорници) ?
DXer тука треба индуктивност, не зафрканција....поголем калем треба од тие како отпорници, и конкретно не ни разгледав баш шо е-како е ама и феритот ваљда заеднички има некоја улога :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4802 on 20.06.2013, Thursday, 22:07:34 »
хахаха, едно од далинските на макс тв сет топ боксот користи PIC16F57 микроконтролер

и тегови има плус :D ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4803 on 21.06.2013, Friday, 00:41:30 »
и тегови има плус :D ;D

Ехеее ;D. Да видиш колкави тегови има во столни лампи со неонки бидејќи имаат електронски стартери, а треба да имаат класични ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4804 on 29.06.2013, Saturday, 00:57:33 »
копук за кого-како е навредлив збор, за мене е навреда...
во турско беше навредлово за тогашниот морал, денес ти е тоа батка комплемент!!!
швалериште  ;D ;D ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4805 on 29.06.2013, Saturday, 01:16:04 (Edited 29.06.2013, Saturday, 01:23:37) »
Aбe Диди ,очигледно не учеле ни збор турски!!  Јашсн хуриет! ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4806 on 29.06.2013, Saturday, 06:27:09 »
Цело време сум го грешел и не сум знаел ::). Тоа е тоа, цел живот се учи ;). Не знам зошто, цело време мислев дека „сфати“ се пишува со „в“, а не со „ф“.

Code: [Select]
http://www.makedonski.info/search/%D1%81%D1%84%D0%B0%D1%82%D0%B8
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4807 on 29.06.2013, Saturday, 13:29:29 »
Ajде штом почнавме да се објаснуваме - копук= швалер.Јас воопшто не се лутам ако некој ми рече така  ;D ;D ;),ама ако некој се наоѓа навреден од тоа,во ред е - се извинив! 8) Со оглед на сите случувања веке не се знае и кој на која страна е ,ама сепак птоблемот е во - преводот!! ::)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4808 on 29.06.2013, Saturday, 14:17:03 »
копук

мн. копуци
Вид збор: Именка, машки род
1. Гол сиромав.
Англиски: prole Турски: kopuk
Примери:
Селски копуци.
Слично со: голтар (м.) , фукара (м.)
2. бездомник
Англиски: hobo Турски: kopuk
Примери:
Копуците немаат каде да презимат.

Code: [Select]
http://www.makedonski.info/show/%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%83%D0%BA/%D0%BC

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4809 on 29.06.2013, Saturday, 15:21:16 »
Ajде штом почнавме да се објаснуваме - копук= швалер.

Можеби значи швалер, ама не секаде ;D. Очигледно не е универзално прифатен како таков термин ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4810 on 30.06.2013, Sunday, 02:03:17 (Edited 30.06.2013, Sunday, 12:06:38) »
Е,па господо,штом си сакавте -да ви објаснам: Македонскиот јазик врие од * турцизми*,но не само во овој случај,ами во мнооогу други случаи се погрешно преведени! Моментално моја втора пасија е старата фотографија,пред се на град Велес.Да не ви се фалам многу што се најдов таму ,ама имам еден случаен * упад* во Османлискиот институт во Истанбул од каде нацрпив  информации за Велес( а и за Македонија!),која за да ја обработам ми треба барем 10-15 години работа.Во тоа ми помага една жена која е Македонска снаа,доктор на науки и магистер по англиски јазик.Нејзиниот докторски труд гласеше *Лингвистичкото влијанието кое врз турскиот јазик го извршиле јазиците на Балканот*.Од неа дознав многу за мојот Македонски народен јазик! И велам  дека она голтари и не знам сиромаси е грешен превод! Вистински е - копук е швалер,развратник,неморален маж..... и тоа е се само не погрден збор ! ;D Друго е што е кај нас од некого погрешно преведено ! Јас се чудам колку нашите Македонски Турци не го познаваат турскиот јазик! 8)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4811 on 30.06.2013, Sunday, 09:08:26 »
Цело време сум го грешел и не сум знаел ::). Тоа е тоа, цел живот се учи ;). Не знам зошто, цело време мислев дека „сфати“ се пишува со „в“, а не со „ф“.

Code: [Select]
http://www.makedonski.info/search/%D1%81%D1%84%D0%B0%D1%82%D0%B8

Види, јас мислам дека немаме буква со која би се напишало. Нешто помеѓу в и ф.
Слично како за 2 месец. Дали е правилно феБруар или феВруар ? На календари гледам го пишуваат и така и така. Според мене треба да биде со меко Б, односно нешто помеѓу. Затоа јас пишувам ФеВБруар.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4812 on 30.06.2013, Sunday, 11:06:22 (Edited 30.06.2013, Sunday, 12:05:26) »
Не мешајте Македонски правопис со странцизми.За февруари се знае дека правописно е со В, а не со Б.Ама ,за странцизмите- особено турцизми јас се расправам и со овие мои Велешани што се кажуваат дека се Турци,ама често пати или не знаат воопшто да ми преведат нешто ,или го прават погрешно.Годинешниот добитник на Рациновото признание е Македонец од турско потекло и се вика Илхами Емин.Има 82 години и има издадено Толковник на турцизми на македонски јазик.Кој сака да знае малку повеќе за тие изрази кои секојдневно ги користиме,нека побара и прочита.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4813 on 30.06.2013, Sunday, 15:18:38 »
аферим арслан  ;D ;D ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4814 on 05.07.2013, Friday, 12:57:54 »
дечки дајте ми некој предлог за антивирус и лиценца ако имате.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.