Author Topic: Случајни муабети  (Read 828324 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #4725 on 19.03.2013, Tuesday, 11:06:53 »
Да, ама нитрото излегува многу поефтино отколку ацетонот... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4726 on 19.03.2013, Tuesday, 17:53:39 »
Да, ама нитрото излегува многу поефтино отколку ацетонот... ;)

Да, поевтин е, ама мислам дека подобри резултати се добиваат со ацетон. Освен тоа, нитро разредувачот, кога сум го користел, ми оставал некој слој од масло (мастен слој)... не знам зошто, можеби бидејќи нитро разредувачот е нафтен дериват (навистина не знам кој е процесот на производтсво на нитро разредувач, но претпоставувам дека е нафтен дериват), па затоа го остава тој мастен слој... или можеби јас сум користел некој нитро разредувач со сомнително потекло ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #4727 on 19.03.2013, Tuesday, 18:07:30 »
Јас сум користел и ацетон и нитро разредувач за чистење. Ацетонот чисти за нијанса подобро од нитрото, но цената е поголема во однос на нитрото. Инаку, никогаш не ми останувал мастен слој од нитро.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4728 on 19.03.2013, Tuesday, 18:18:08 »
Инаку, никогаш не ми останувал мастен слој од нитро.

Епа изгледа јас некој „чкљ“ нитро разредувач сум користел ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4729 on 19.03.2013, Tuesday, 20:38:32 »
Маслен слој дава  маслениот разредувач за бои за дрво .Тој е многу послаб од нитрото,поспоро испарува,а остава мастен слој.Не е препорачлив за електроника бидејки треба дополнително да се чисти ( со сјај,вим или панол-циф- паста).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4730 on 19.03.2013, Tuesday, 21:38:01 »
Маслен слој дава  маслениот разредувач за бои за дрво .Тој е многу послаб од нитрото,поспоро испарува,а остава мастен слој.Не е препорачлив за електроника бидејки треба дополнително да се чисти ( со сјај,вим или панол-циф- паста).

Е можно е таков да сум користел ;D. Не знам, не се разбирам, ама ми текнува дека во продавница ми го продадоа како нитро разредувач. Најверојатно ме зезнале ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4731 on 04.04.2013, Thursday, 23:28:47 »
Да не знае некој она прекинувачот со две позиции (S/N) за што е? Инаку, се наоѓа на вертикален Gorenje фриз.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Случајни муабети
« Reply #4732 on 04.04.2013, Thursday, 23:44:11 »
По некое непишано правило, по мое :D асоцира на нешто магнетно..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4733 on 04.04.2013, Thursday, 23:50:27 »
Кај фрижидерите од Горење ( длабоко замрзнување) има прекинувач кој се пали кога ке светне црвената сијалица ( знак дека температурата паднала) за побргу уредот да ја постигне зададената температура ( нешто како турбо -прекинувач).Најчесто го употребувам наесен кога го полнам длабокиот со зимница,месо или слично во поголеми количини.Кога ке го отворам температурата паѓа и за да се постигне побрзо оптимумот,кога ке светне црвената сијалица си го палам копчето и за 10 тина минути ,црвеното се гаси и си работи само зеленото.Си го исклучувам прекинувачот и фризот си ја одржава со помала енергија зададената температура. 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4734 on 05.04.2013, Friday, 00:43:44 »
По некое непишано правило, по мое :D асоцира на нешто магнетно..

Па да, и мене прва асоцијација ми беше тоа, ама не ќе да е тоа ;D.

Кај фрижидерите од Горење ( длабоко замрзнување) има прекинувач кој се пали кога ке светне црвената сијалица ( знак дека температурата паднала) за побргу уредот да ја постигне зададената температура ( нешто како турбо -прекинувач).Најчесто го употребувам наесен кога го полнам длабокиот со зимница,месо или слично во поголеми количини.Кога ке го отворам температурата паѓа и за да се постигне побрзо оптимумот,кога ке светне црвената сијалица си го палам копчето и за 10 тина минути ,црвеното се гаси и си работи само зеленото.Си го исклучувам прекинувачот и фризот си ја одржава со помала енергија зададената температура. 8)

Аха, па некако така и јас мислев дека работи ;). Кога портокаловиот прекинувач свети, тогаш е во S позиција и тогаш се пушта компресорот во работа. Инаку, работи и кога е во N позиција (не свети портокаловиот прекинувач), ама забележав дека кога е во N позиција си работи некако „нормално“ (претпоставувам дека од тоа е и акронимот N, Normal), а кога ќе биде во S позиција (претпоставувам ова е акроним за Super или нешто слично на ова), исто така работи компресорот, ама се пали на помали временски интервали и останува пуштен подолго време.

Изгледа е како што пиша, S-от е изгледа за „турбо мод“ ;D, како на PI и 486-ките ;D (само што кај нив, во повеќето случаи, копчето само пушташе неколку LED диоди на Turbo дисплејот и немаше нитуеден конектор врзан за матичната плоча ;D... со други зборови, лажги со опашки ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4735 on 06.04.2013, Saturday, 10:11:14 »
Quote from: GigaWatt
....

Изгледа е како што пиша, S-от е изгледа за „турбо мод“ ;D, како на PI и 486-ките ;D (само што кај нив, во повеќето случаи, копчето само пушташе неколку LED диоди на Turbo дисплејот и немаше нитуеден конектор врзан за матичната плоча ;D... со други зборови, лажги со опашки ;D).

Хахахах,.. да да  ;D ;D
ама на 386 добиваше забрзување и тоа добро :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4736 on 06.04.2013, Saturday, 16:38:52 »
Хахахах,.. да да  ;D ;D
ама на 386 добиваше забрзување и тоа добро :)

Да, ама искрен да бидам, немам отворано 386-ка, така да, не можам да тврдам, хахахаха ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #4737 on 08.04.2013, Monday, 14:34:23 »
Дали може помош како да испитам транзистори дали се исправни, се работи за транзистори C3306. Доколку некој знае како нека пише  :)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4738 on 08.04.2013, Monday, 14:48:13 »
Тука пишува како се испитуваат полупроводници
Code: [Select]
http://www.hobby-hour.com/electronics/testing-semiconductors.php
Сепак се ВРТИ !!!

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4739 on 08.04.2013, Monday, 19:45:36 »
дали мозе да го најдам форумот за електроника на андроид апликацијата тапаталк.го барав не ми излегува.дали воопшто е активиран и ако не е зошто
rules are made to be broken