Author Topic: Случајни муабети  (Read 829552 times)

Processor

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #4635 on 04.02.2013, Monday, 23:41:50 (Edited 04.02.2013, Monday, 23:44:19) »
значи нема два акаунти на исто лице се работи за две лица , констатацијата ви е 100% погрешна, е сега ако и тетреба да има и секој посебен интернет пристап тогаш тоа треба да го објавите на насловната страна, немозе еден интернет пристап да го користат повеке лица , тоа би било резимето од дискусијата  :) 

Споено мислење: 04.02.2013, Monday, 23:44:19
не од каде такво сознание , акеве ке ти ги уписам и двата броја едниот е излезен во град а јас сум тука земи го телефонот и исконтактирај со двајцата  :)

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4636 on 04.02.2013, Monday, 23:44:54 »
незнам зошто се правдаш кога неможеш да се оправдаш, значи жан те фати на дело ( нема трте-мрте ), и не бегај одговори му на прашањето дали го делите мобилниот телефон  ;D

Processor

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #4637 on 04.02.2013, Monday, 23:53:20 »
не го делиме од едноставна причина затоа што имаме
4 телефони по еден на т- хоме , и по  еден на вип , сакаш да ти ги напишам броевите , мегутоа стварно да се јавис и да ги  повика и двајацата

негледам зашто би се криел ако е така ке казам ок   така е да имам два акаунта , но не е точно тоа  :)

Споено мислење: 04.02.2013, Monday, 23:54:47
да ти ги пуштам четирите броеви и повели буирај веднаш :)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4638 on 04.02.2013, Monday, 23:56:24 »
Според IP адресите: Processor = AMPER.

Quote from: Правила на овој форум
6.9. Забрането е регистрирање на повеќе account-и од страна на иста личност. Оваа појава се нарекува multiusing и е казнива со бан во времетраење од 1 до 7 дена (можно е да трае и повеќе или помалку доколку администрацијата процени дека треба послаба или построга казна). (Правилото се исклучува доколку администрацијата на форумот процени дека треба да биде исклучено во конкретната ситуација.)

Фала Zan за помошта ;).

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4639 on 04.02.2013, Monday, 23:58:17 »
Сакаш да ти кажам дека зад двата акаунти има ист човек ?!
покрај фактот со мобилниот за да се регистрираш на форумов требало да користиш некоја различна email адреса. Адресата од AMPER ти е иста со таа на реклама пет, броевите на реклама се исти со броевите од овај профил.

Следи ти си ист човек. Пошто се избрука јавно, имаш 2 можности
да се извиниш да ти избришам еден профил, да ти ги избришам огласите и да одиш на привремена казна, што и не е така лошо, оти во минатото за ова дававме и до 1 година одмор :D
Или да тврдиш дека не си тој што си, а последица од тоа би било на барање на членовите двата профили да ти одат на траен бан.

Изборот е твој
Срам да ти е, други членови сами си отвораат барање без да бидат фатени за да им се избриши профилот а ти овде на цврсти докази најде да ги лажиш членовите.
Извини ама тоа е неприфатливо.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4640 on 05.02.2013, Tuesday, 00:04:24 »
Ве молам да ја спуштиме топката! Во ред е се ,не мора дака  се нафрлате на членот со таква жестокост.Зборот ми беше дека Форумот не треба да биде место само за понуда и продажба,за трансформаторот сум скоро сигурен дека налепниците се накнадно лепени без разликам   од каде е изваден,ама поради тоа сум по малку сомничав.Затоа ,огласов нека стои ,а колегата ампер нека одлучи со кој акаунт ке остане на Форум!

Processor

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #4641 on 05.02.2013, Tuesday, 00:13:43 (Edited 05.02.2013, Tuesday, 00:21:12) »
девил еве ако не веруваш за профилите

071/354 -546 е телефонскиот број на игор - процесор ,  на ампер  е 070/854-001 тука сме и двајцата повикај не , сега дали сум земал  нешто  , што било на друг, дали тоа се наога на друга веб страна тоа се две различни нешта , ние зборуваме тука за веродостојност на акаунтите дејка се сопственост на две лица а не е тема трансформаторот кој на кого му го дал и дали некаде на друг сајт го има  некој друг

тотално ги мешате работите еве повелете вртите на телефоните , трафото оставете го настрана

негледам засто да се извинам кога не  е така повели јави се

Споено мислење: 05.02.2013, Tuesday, 00:21:12
немам ни намера да се расправам но навистина сум изиритиран од некоректноста на членовите , немам потреба од два акаунти , и многу сум изнервиран затоа сто сте сигурни дека имам два акаунти , а воопшто тоа не е точно, јас нема зошто да се срамам, етеги тука се и двајцата луге повелете господа уверете се,ајде вртете телефоните и да видиме кој треба да се срами  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4642 on 05.02.2013, Tuesday, 00:24:05 »
Види вака, штом нештото не е твое, не е твоја сопственост а ти го продаваш нешто не е во ред тука.
На огласникот тој трафо го продава друг човек кој како што викаш не си ти. Значи дека ти не го поседуваш трафото.

А да се уклучите вие двата во исто време на чет па да се разберите кој што како ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Processor

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #4643 on 05.02.2013, Tuesday, 00:35:19 »
ако сакате и матични броеви и лични карти ке ви доставиме , правите непотребна драма заради еден превземен оглас од реклама 5, огласот ке го избришеме а профилите секој ке си ги задржи, ако не не сакате на форумот тогаш ние сме културни луге ке си заминеме тивко без навреди и омаловазувања

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #4644 on 05.02.2013, Tuesday, 00:41:50 »
Ако сте двајца и ако ги продавате истите работи, нема потреба и двајцата да пишувате огласи на форумов. Доволно е еден да пишува. Во секој случај мислам дека сте заинтересирани само за продажба, бидејќи вкупниот број на пораки од "двајцата" е нула.
Жан

Processor

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #4645 on 05.02.2013, Tuesday, 00:45:57 (Edited 05.02.2013, Tuesday, 00:56:20) »
нема потреба од такава инвестигација , ампер ми е татко , јас сум синот , живееме тука во ист стан, ми го даде трафото мене , и се е јасно да појасно неможе да биде , џабе само непотребна паника и навреди

јас си имам сопствен лап топ , тој има персоналец , интернетот ни е семеен , тоа е се , решение на енигмата , е сега ако татко и син е забрането по правила на форумот да бидат и двајцата членови да може само еден тоа е друга работа од нас толку

поздрав

Споено мислење: 05.02.2013, Tuesday, 00:56:20

Значи да ја затвориме расправата  и да ја решиме енигмата , ампер ми е татко , јас процесор сум му синот, живееме во ист стан и користиме заеднички семеен интернет , јас имам свој лап топ , а таткоми има персоналец , трафото ми го даде мене , порано тој го огласувал во реклама 5 , но тука ми го дава мене и тоа е негово право.

јас мојот акаунт си го имам , тој си го има својот, и ке си ги задрзиме секој својот , ако е спорен огласот ке го избришеме , тоа е најмал проблем , тоа би било се на темата акаунти .значи не стои ист човек туку се татко и син.

Поздрав,

Offline tee

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Re: Случајни муабети
« Reply #4646 on 05.02.2013, Tuesday, 06:09:21 »
Нешто имам проблем со пребарувањето, не функционира “Совпаѓање на сите зборови“. Може некој да ми помогне?

Offline AMPER

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Re: Случајни муабети
« Reply #4647 on 05.02.2013, Tuesday, 11:22:11 (Edited 11.10.2013, Friday, 21:21:28) »
????

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4648 on 05.02.2013, Tuesday, 13:48:50 (Edited 05.02.2013, Tuesday, 14:05:37) »
Трафото е сигурно Сименс............Јас имам извадено вакво само од заболекарски стол,има слични налепници(нека прати @batka слики како Сименс ги одбележува трафата)..........
Коментарите не ви држат место(зборувам за трафото),не навлегувам дали е еден член со два профила а не гледам и причина зошто би имал два профила.
Јас сум најнов член од овие што коментираат на оваа тема но мислам дека имам право да дадам мое мислење бидејки за два дена имаме упропастено две теми.........На ниеден друг форум од околината нема да сретнете вакви коментари или од типот *Кажи зошто пишуваш латиница и српски*,а човекот е Србин.Администрацијата треба да реагира(немора во секоја манџа да се става црвен пипер и тоа од истите членови).Реагирам најдобронамерно за доброто на форумот за да не ни се случува по цел ден никој да не постира теми бидејки се плаши да не добие *одвратни* коментари.Се извинувам однапред ако некој е навреден од овој коментар............

И за крај мислам дека некој треба да му се извини на човекот(за тоа дали трафото е Сименс или не)........
Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4649 on 05.02.2013, Tuesday, 17:11:03 »
Не може да ни забележите што сме сомничави бидејќи имавме премногу ситуации со multiusing, во минатото, не сега. Да не зборувам за тоа што откако е зачленет AMPER, има post-ирано само во секцијата за продавање, а во претходни post-ови во оваа тема, Processor тврди дека сеуште разгледуваат каде да post-ираат. Ај, за Processor, можеби ова е точно бидејќи е зачленет пред 5 дена, ама ова сигурно не е точно за AMPER, зачленет е пред месец и половина на форумов. Па до сега, секој ден по 10-тина теми да гледаше, ќе разгледаше 450 теми и сигурно една ќе му се видеше како интересна и ќе сакаше нешто да пише во неа. AMPER е тука очигледно само да продава. Немаме ништо против тоа, има членови и кои само продаваат, немаме ништо против тоа. Сепак, мора да признаете дека форумов не е првично за купи/продај, туку за електроника, така да, не може да очекувате да имаме одлично мислење за членовите кои само продаваат. Па уште ако се појави некој кој очигледно продава исти работи како некој друг член (за тоа не мора да се следи IP, доволно е да се види стилот на post-ирање), сигурно ќе падне сомнеж за multiusing.

Слободно огласувајте си што сакате, но не огласувајте работи кои на едно место се под едно име, а на друго место, под друго. Јасно е дека фамилијарно си делите работи (нормална работа, секоја фамилија го прави тоа), но збунувачки е. Ако некој купи нешто од Processor и сака да му остави позитивен коментар во темата за коментари, за кого да го остави, за AMPER или за Processor? Чиво е она кое што се продавало, на AMPER или на Processor?

Сакам и еден совет да ви дадам, чисто како предлог, не е задолжително, се разбира. Научете да ротирате слики. Не дека не можам јас да го направам тоа, можам, но ако некој сака нешто да продаде или нуди некаков тип на услуга, редно е да го презентира она што го продава или да се презентира себеси во најдобро можно светло, нели ;)?

И, за крај, во темата со правилата на форумот имаме пишано дека е забрането multiusing. Знаете дека сигурно делите иста IP и дека можно е падне сомнеж. За да не дојде до ваква ситуација, едноставно можевте да пишете PM до некој модератор или администратор и да ја објасневте ситуацијата. Никој не бара да ни ги наведувате роднинските врски, но добро ќе беше прво на нас да ни се обратевте и да разјасните, за да не дојде до ваква несакана ситуација.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."