Author Topic: Случајни муабети  (Read 828447 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #4470 on 04.08.2012, Saturday, 10:16:16 »
Укината е само дневната тарифа што беше од 13 до 16 часот, ноќната од 22 до 7 сабајле (сеуште :P) не е...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #4471 on 04.08.2012, Saturday, 10:26:36 »
Тоа е супер за ноќните “птици„
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4472 on 06.08.2012, Monday, 20:21:30 »
Земете едно 5-6 акумулатори, и полни на ефтина па после на скапа струј празни ги. ;D ;D ;D ;D
(се шалам  нормално..)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4473 on 06.08.2012, Monday, 22:29:53 »
Кога сме веќе кај стапата и ефтината струја, како всушност ја менуваат од скапа во ефтина и обратно?
Нешто на прицип испраќање на некој сигнал по мрежата или со мала промена на фреквенцијата, не ми е јасно!?  ::)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4474 on 06.08.2012, Monday, 22:54:29 »
ништо од тоа, броилот има тајмер кој во одреден период потрошената ел. енергија ја додава во една „листа“ каде се запишува потрошувачка од скапа и една „листа“ каде запишува ефтина
после иди човекот со тоа за комуникација со броилото ги исчитува вредностите, значи колку време си трошел струја додека била скапа и колку си истрошил и колку време си трошел и колку си истрошил во ефтина тарифа

меѓу другото се запишува и вредноста на месечно ниво кога 15минути во месецот си трошел најмногу струја, односно на секои 15 минути се зема проба и се споредува на месечно ниво, крајната цифра ја обележува и ја предава кога се исчитува броилото, ова демек е некој тест...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #4475 on 06.08.2012, Monday, 23:29:11 »
А дали некој се запрашал кога веќе постојат “умни“ броила највероватно имаат и СОФТВЕР.
Кој го контролира или поточно кој го вчитува тој софтвер и со кои параметри. Со прашање каде можам да добијам сертификат за моето броило одговорот е кај НАС (читај EVN).
Мене оваа ми личи на онаа народната: “ Кадија те тужи, кадија те суди “ , што би сакал да речам дека се е во нивни раце а ние не сме во состојба да сме сигурни дека 1 KWh е навистина потрошено 1 KWh а не да речеме 0.9 KWh а плаќаме 1 KWh ! 
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4476 on 06.08.2012, Monday, 23:49:18 »
ништо од тоа, броилот има тајмер кој во одреден период потрошената ел. енергија ја додава во една „листа“ каде се запишува потрошувачка од скапа и една „листа“ каде запишува ефтина
после иди човекот со тоа за комуникација со броилото ги исчитува вредностите, значи колку време си трошел струја додека била скапа и колку си истрошил и колку време си трошел и колку си истрошил во ефтина тарифа

меѓу другото се запишува и вредноста на месечно ниво кога 15минути во месецот си трошел најмногу струја, односно на секои 15 минути се зема проба и се споредува на месечно ниво, крајната цифра ја обележува и ја предава кога се исчитува броилото, ова демек е некој тест...
А сега кога нема дневна евтина струја, како се поместува тој тајмер?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #4477 on 06.08.2012, Monday, 23:53:55 »
Сега сеуште има ефтина тарифа од 13 до 16, од евн треба постепено по реони да ги преправаат/менуваат броилата да не ја регистрираат ефтината тарифа.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4478 on 06.08.2012, Monday, 23:56:36 »
Ее сега е веќе појасно, мислев не им се исплати баш на тој начин да го регулираат тоа, ама изгледа за пари се им одговара  ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4479 on 07.08.2012, Tuesday, 00:59:31 »
стави си контролно броило и ќе знаеш што си истрошил :)

абдејт лесно се прави ко ќе чита состојба
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Случајни муабети
« Reply #4480 on 07.08.2012, Tuesday, 01:01:49 »
Па сега ставете си на порта сруја  за да не може да ви го "ре програмираат" - броилото :D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4481 on 07.08.2012, Tuesday, 02:33:02 »
Мене оваа ми личи на онаа народната: “ Кадија те тужи, кадија те суди “ , што би сакал да речам дека се е во нивни раце а ние не сме во состојба да сме сигурни дека 1 KWh е навистина потрошено 1 KWh а не да речеме 0.9 KWh а плаќаме 1 KWh !

Ехееееее, не е ни прв ни последен пат да имаме ваква ситуација. Проблемот е системот во кој живееме, ги штити богатите а ги сиромаши сиромашните... и фирмите од овој калибар ќе направат скоро буквално се за да останат на врвот и да се богатат.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4482 on 07.08.2012, Tuesday, 14:26:24 »
А дали некој се запрашал кога веќе постојат “умни“ броила највероватно имаат и СОФТВЕР.
Кој го контролира или поточно кој го вчитува тој софтвер и со кои параметри. Со прашање каде можам да добијам сертификат за моето броило одговорот е кај НАС (читај EVN).
Мене оваа ми личи на онаа народната: “ Кадија те тужи, кадија те суди “ , што би сакал да речам дека се е во нивни раце а ние не сме во состојба да сме сигурни дека 1 KWh е навистина потрошено 1 KWh а не да речеме 0.9 KWh а плаќаме 1 KWh ! 

Незнам зашто не ми излезе претходниот коментар.. ама еве ке напишам на кратко уште еднаш:

Броилата кога ќе се увезат (или купат) прво МОРА да отидат во државниот завод за метрологија каде се баждарат и им се става оловна пломба на кутијата - која се вика и државна пломба. Тоа е доказ дека се е во ред со нив. Таа пломба не смее никој да ја отвара самоволно - ниту ЕВН.
ЕВН става само пластични пломби на капакот каде е поврзувањето на довод и одвод.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #4483 on 07.08.2012, Tuesday, 15:33:06 »
Quote
Броилата кога ќе се увезат (или купат) прво МОРА да отидат во државниот завод за метрологија каде се баждарат и им се става оловна пломба на кутијата
Дали е возможно државниот завод тоа да го стори на сите внесени броила ?

Quote
Таа пломба не смее никој да ја отвара самоволно - ниту ЕВН.
ЕВН става само пластични пломби на капакот каде е поврзувањето на довод и одвод.
Кога ќе се расипа броилото кој го поправа и кој го “баждари“ . Дали тоа го прави државниот завод?

ПС: сега кога ќе се менуваат состојбите со скапа-евтина ел-енергија кој ќе го менува софтверот дали тоа пак ќе го прави државниот завод или вработените во EVN ?
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4484 on 07.08.2012, Tuesday, 15:45:46 »
Броилата кога ќе се увезат (или купат) прво МОРА да отидат во државниот завод за метрологија каде се баждарат и им се става оловна пломба на кутијата - која се вика и државна пломба. Тоа е доказ дека се е во ред со нив. Таа пломба не смее никој да ја отвара самоволно - ниту ЕВН.
ЕВН става само пластични пломби на капакот каде е поврзувањето на довод и одвод.

Од кај знам дека државниот завод за метеорологија и EVN немаат направено некој нивни интерен договор, или барем дел од вработените во држаниот завод за метеорологија (оние кои ги баждарат струјомероте) дека не се на некоја интерна платежна листа на EVN? Ова никој не може да ми го гарантира, па друи ни државата и судскиот систем. Правдата е толку извитоперена во денешно време со капиталистичкиов систем, во принцип, никогаш не можеш да бидеш сигурен дали е нешто вистина или лага.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."