Author Topic: Случајни муабети  (Read 828533 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #4455 on 01.08.2012, Wednesday, 23:08:28 »
Ако ми го објасни некој овој феномент ке го частам 90 милиони денари. Значи за што се работи, зенер диода 4v7 ја проверувам да не е пробиена на инструмент не е, потоа ја ставам на плочка и пак ја проверувам, ми јавува дека е пробиена.

Како ја провери на инструмент? Што ти јави во проводна, а што во непроводна насока?

Во проводна свири, а во непроводна ми јавува некоја вредност 600 до 700.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4456 on 01.08.2012, Wednesday, 23:15:01 »
Стави нова слободно! 8)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #4457 on 02.08.2012, Thursday, 00:24:26 »
Стави нова слободно! 8)

Пак исто, значи прееска намерно купив 10 нови, стаи една свири, викам ги прегревам солеткумот. После 5-тата ми текна една да извадам, гледам не свири, мерам со тоа иста вредност дава и новата неупотребена со оваа што свири на плочка, а извадена не.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4458 on 02.08.2012, Thursday, 00:29:55 »
Епа тогаш имаш некој проблем со остатокот од колото.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4459 on 02.08.2012, Thursday, 04:57:39 »
Честит празник Македонци !

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4460 on 02.08.2012, Thursday, 11:23:27 »
Честит Илинден!!!  :D

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #4461 on 02.08.2012, Thursday, 12:21:53 »
На сите Македонци и граѓани во Републуика Македонија и ширум светот да е вечен и честит празникот ИЛИНДЕН.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4462 on 02.08.2012, Thursday, 12:57:53 »
Честит Празник колегии :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4463 on 02.08.2012, Thursday, 14:06:54 »
Прво замерка на Администрацијата - во денешниот календар стои - Ден на републиката ( Илинден).Денес е Илинден- верски празник,црковен,потоа  е ден на Крушевската република и ден на Првото заседание на АСНОМ во Св.Прохор Пчински.Значи три празника во едно - ама не и Ден на републиката.Тоа е 8 Септември,а да не го заборавиме и 11ти Октомври - ден на кревањето на вооружено востание во Македонија,против фашистичките поробувачи и нивните сојузници.
Да расчистиме,сите празници да ни бидат вековити,бидејки без нив ке не немало досега! И за сите добронамерни почитувачи на Македонија - честити нека ви се денешните три празници,независно од партиски,верски или други убедувања.Да си ја сакаме подеднакво Македонија и да не дозволиме да ја изгубиме.И на крај- можеби повекемина од Вас не знаеле до сега - почетокот на вооруженото востание во Македонија во 1941 г. требало да започне на овој ден од Велес!
Но,поради разидувања,кавги и клевети внатре во раководството на тогашна КП за Македонија,идејата била провалена и до почеток на востанието се чекало до 11 ти Октомври во Прилеп и Куманово.Да се знае!! ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4464 on 02.08.2012, Thursday, 14:54:26 »
јас појма немам околу верски празници, не ме ни интересира многу историјата, да разјаснам се тоа ок ама не сум многу заинтересиран за тоа кој што каде кога бил со некој и што правел
муабет
кај нас пошто е конзервативен народот на 3 теми не се прави муабет и тоа
-политика
-религија
-историја

ако почниш со било кој на било која од овие теми да правиш муабет најчесто ќе се фатиш за гуша !

во секој случај честити празници
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #4465 on 02.08.2012, Thursday, 15:01:15 »
Да не знае некој каде може да се набави торус (за торусен трансформатор) во Скопје, или пак на интернет а да пракаат во македонија???

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Случајни муабети
« Reply #4466 on 03.08.2012, Friday, 02:06:52 »
Логин

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4467 on 03.08.2012, Friday, 21:56:50 »
Нешто ме збунува :) ,чисто онака се заинтересирав,дали сега што воведоа воопшто ќе нема ефтина тарифа од евн или само ќе биде укината таа од 13 до 16 часот :)
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4468 on 03.08.2012, Friday, 22:10:17 »
Рекоа дека сукцесивно ќе ја укинувале (изгледа на секој месец по еден час ќе кратат додека не ја снема сосема), као демек, да не бидел голем шок наеднаш за граѓаните ::).



Значи, сега не се смејте ако ја начекате мајка ви во 3 сабајле да готви, усисува, пушта машина за перење, хахахаахахахах ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4469 on 04.08.2012, Saturday, 01:37:51 »
хахахааха...богами нема да сум изненаден :D

Сретнав на еден сајт,пишуваше дека демек само онаа што е дневна ефтина тарифа ќе ја нема,затоа прашав :)
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат