Author Topic: Случајни муабети  (Read 828310 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3360 on 07.01.2012, Saturday, 20:03:36 »
прашај го дали прима moneybookers ако прима така, отвори си таму акаунт, може да се поврзе со наша картичка без никакви проблеми
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Случајни муабети
« Reply #3361 on 07.01.2012, Saturday, 20:09:41 »
друга опција освен paypal нема...имам прашувано дали може преку moneybookers или western union ама лугево низ светов се навикнати на paypal како најсигурна опција и не користат друга.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3362 on 07.01.2012, Saturday, 21:13:33 »
Епа ништо, тоа е тоа :S. Евентуално ако сака директна трансакција на сметка. Можеби така ќе се согласи ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Случајни муабети
« Reply #3363 on 07.01.2012, Saturday, 22:37:56 »
Се снајдов :))) се среди.Благодарам на сите.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3364 on 09.01.2012, Monday, 19:33:44 »
Вообичаената неделна прошетка се претворила во вистински пекол за Русинката Татјана Диденко и за нејзиниот син, кога под нив се отворила земјата и го „проголтала“ бебето и количката.



Дваесет и шестгодишната Татјана во недела, како и вообичаено, тргнала на прошетка со своето бебе во рускиот град Брјанск за да ја види големата накитена божиќна елка.
Кога застанала пред споменикот на пилотите, под неа се урнал асфалтот. Мајката и бебето пропаднале во земја, а наскоро стигнале полицајци да им помогнат.
Татјана со едната рака успеала да се придржи за асфалтот, но бебето не се спасило. Жената завршила на лекување, бидејќи била во шок, а потрагата по бебето сè уште трае.
Шест часа по трагедијата, стручните лица успеале да пронајдат само детска јакна и чизми. Не е јасно што го предизвикало ова уривање на земјиштето, а руските власти изјавиле дека ќе пронајдат одговор за овој инцидент

извор
Code: [Select]
http://sitel.com.mk/dnevnik/svet/tragedija-vo-rusija-zemja-progolta-bebe
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #3365 on 10.01.2012, Tuesday, 10:25:40 »
Знае ли некој дали има кај нас 3D принтери и која цена се?
Искрено, едвај чекам кога ќе почнат кинезите масовно да ги прават и ќе им падне цената :).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3366 on 10.01.2012, Tuesday, 11:13:42 »
гледав пред некое време на едно флаерче имаше реклама, ама не му обрнав многу внимание, мислам дека не беа баш 3д принтерни туку некој гравери
коштаа од 5.000 до 10.000Е
не сум сигурен точно, цената им беше тука негде
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #3367 on 10.01.2012, Tuesday, 12:05:09 »
Мислам знам за кои збориш, тие се ласерски гравери, ова е скроз друга работа, можеш да си печатиш 3D работи, делчиња, кутии, што сакаш :).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

stefanjanevski

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #3368 on 10.01.2012, Tuesday, 14:40:11 »
Има 3Д принтери, иако за жал кај нас сеуште ги нема, ама на ТВ гледав на компјутер тродимензионално црта еден чекан и го пушта на 3Д штампачот, тој работи едно одредено време и го отвара човекот и во прашина растура и вади готово чекан. Такво кај нас треба нешто, за кутии правење :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3369 on 10.01.2012, Tuesday, 15:07:09 »
Има на интернет гледав еден дечко имаше направено 3D принтер кој сам си ги принта деловите од кои е направен принтерот, така да, ако имаш направено еден, може да си направиш уште еден без мака ;D. Мислам дека има и драјвер напишано за XP и за Linux ;). Е сега, не е е голем, мал е, ама па евтин е и како за почеток е супер ;) ;D. Може да принта запчаничиња и такви некои работи ;).

Супер работа се тоа 3D принтерите, веќе не мора да бидеме зависни од нарачување на овој или оној механички дел од странство, само внеси му ги димнезиите, некој CAD модел, рачно правен или симнат од интернет и готова работа ;D. Барем за делчиња од маски, запчаничиња и некои такви работи, тоа е супер работа ;) ;D.

ПС: Истиов дечко кој го има направено овој 3D принтер имаше идеја и за градење на цели куќи и згради на овој принцип, 3D принтање ;), бидејќи и онака во принцип се се гради ред по ред во такви објекти, така да, зошто да не ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3370 on 10.01.2012, Tuesday, 15:44:03 (Edited 10.01.2012, Tuesday, 23:29:17) »
Епа дечки ако можи малце помош во врска со ови две шеми(знам досаден сум ама дур не бидам сигурен ништо не правам па извинете ме)

Првава шема е полициска сирена од Емитер, пробав да ја нацртам во програма ама како што кажав не сум сигурен дали ми е нацртано све ОК.



Втората шема ми е засилувач но како што кажав не сум сигурен дали е све нацртано како што треба.
И доколку знаете колку би ме чинел тој засилувач со се трафо.


Благодарам однапред.
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

stefanjanevski

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #3371 on 10.01.2012, Tuesday, 22:20:47 »
Сакам да прашам дали има некоја програма, за да можам да ја нацртам електричната шема на него и да видам како би работело колото? Ако има некоја посочете ми, ми треба за едно коло со многу диоди и  драјвери :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3372 on 10.01.2012, Tuesday, 22:33:27 »
Сакам да прашам дали има некоја програма, за да можам да ја нацртам електричната шема на него и да видам како би работело колото? Ако има некоја посочете ми, ми треба за едно коло со многу диоди и  драјвери :)

Тоа се вика симулатор. Има многу програми за симулација, јас ја користам PSpice. Ама таа доаѓа заедно со програмски пакет, OrCAD и е бааги комплицирана, сигурно има и поедноставни ;). Нека пише некој друг што како има користено ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3373 on 10.01.2012, Tuesday, 22:36:37 »
имаш воркбенч, таа е нај проста
имаш labview нај сложената од сите
и имаш измеѓу програми, како оваа на гига што ја посочи, јас користам ISIS 7 од протеус пакетот и ги има мал милион други
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #3374 on 10.01.2012, Tuesday, 22:36:50 »
Jовче немој да ставаш скенирани  шеми од Емитер директно на Форум! Таа шема е комбинација со трепкач со ЛЕД .Штом е ставена во часописот  значи е испитана. Појачувачот можеш да го врзеш на излезот на сирената.Ако се колебаш еве уште некој предлог