Author Topic: Случајни муабети  (Read 828285 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3270 on 02.01.2012, Monday, 21:52:21 »
на врист мислите ли ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3271 on 02.01.2012, Monday, 21:55:45 »
на врист мислите ли ?
Дап :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3272 on 02.01.2012, Monday, 22:05:06 (Edited 02.01.2012, Monday, 22:06:38) »
најчесто тие се со штипче (крокодилка) на едниот крај, тој крај едноставно го фаќате за нешто што е заземјено, дали тоа е куќиштето од Pc-то или пак некоја водоводна цефка, или пак ќе бидите иновативни и од штекот ќе извадите од заземјувањето жица
ова последното не го препорачувам пошто ми се случило многу пати негде во некои куќи да заземјувањето му е на одреден потенцијал, не многу висок, ама доволно да дрма..
ама па ако гледаме така се што е со шуко утикач се е после на тоа заземјување
така да нема вркса, важно да е добро заземјено :)
-----------
п.с. јас си купив од нет за 1,69$ со 1,5м  кабел :)
чекам да стигне па да видиме што како
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3273 on 02.01.2012, Monday, 23:46:34 »
Околу муабетот за нова година со сите вас се согласувам, а гледам и пријатели мои не си поминале баш нај нај туку само како да се рече ради реда прославиле :) Дали сево ова има некаква врска со 21 декември годинава, или пак луѓето почнаа да се освестуваат дека славењето на нова година е потполно за џабе, или е нешто сосем друго. не знам.

Бидејќи во западните земји мислам дека повеќе значење се дава на Божиќ отколку на Нова Година - што е за мене понормално. Божиќ е раѓањето на Христос.
Кога ќе размислиме што е новата Година - обично сменување на календарот и можда не е потребно толку славење за тоа..
Во комунизмот бидејќи Божиќ и црквата беше тргната настрана, затоа се форсираше Нова Година - како замена за Божиќ, и до пред некоја година нели 2 дена беше државен празник за Нова Година, па го скратија на еден ден, а за Божиќ додадоа еден ден...
Исто ако смеам да направам таква аналогија - за Први Мај државен празник, додека  насекаде се протестира за работнички права кај нас 2 дена скари се вртат, што мислам треба да се прави за Велигден ... но да не забегувам многу ... оваа нова Година дефинитивно беше „тапа“
Сосем си во право, барем за Божиќ има што да славиме за разлика од нова година. Исто и за 1ви мај, и тоа веке избледе и не е тоа тоа што било порано. Сега ретко каде се почитуваат работничките права и одењето на излет и правење на скара за 1ви мај стварно не гледам оправдана причина за тоа, или останало од "стара слава" па ајде тој ден е за шетање и скари.

П.С. ако некој памти, во деведесетите години и сега, е сосем различен животот па мислам и свеста и навиките кај луѓето, порано повеке се дружевме и си идевме на гости...

Ништо страшно,јас изгорев 10 интегралци одеднаш заради тоа хах ;D :D.
аман бе, со допир со прсти ги прегоре или како? Мислам дека имат сепак некаква заштита за статички електрицитет. Пиши и кои се тие интегралци ако памтиш
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3274 on 03.01.2012, Tuesday, 00:19:34 »
најчесто тие се со штипче (крокодилка) на едниот крај, тој крај едноставно го фаќате за нешто што е заземјено, дали тоа е куќиштето од Pc-то или пак некоја водоводна цефка, или пак ќе бидите иновативни и од штекот ќе извадите од заземјувањето жица

Тоа ми беше поентата, не е ова малку ризично? А шипка од радиатор во близина немам, така да, некој друг предлог имате?

аман бе, со допир со прсти ги прегоре или како? Мислам дека имат сепак некаква заштита за статички електрицитет. Пиши и кои се тие интегралци ако памтиш

Носи како мене волнен џемпер (сам си ја барав бељата, знам ::)), па ќе видиме колку интегралци во твоја близина ќе преживеат ;D. Плус, ако имаш некој извор на висок напон како монитор до тебе, особено отворен без врзани маси од екранот за шасијата (знам, знам, си ја барав бељата ::)), ехееееееее, можеш да бидеш човечко лајт шоу ;D.

П.С. ако некој памти, во деведесетите години и сега, е сосем различен животот па мислам и свеста и навиките кај луѓето, порано повеке се дружевме и си идевме на гости...

Да да, така беше, сега се нема време... пак на крајот заклучуваме дека општествениот поредок е проблемот... но тоа е тоа, никој сам не сменил општествен поредок :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3275 on 03.01.2012, Tuesday, 00:42:59 (Edited 03.01.2012, Tuesday, 00:47:41) »
Ништо страшно,јас изгорев 10 интегралци одеднаш заради тоа хах ;D :D.
аман бе, со допир со прсти ги прегоре или како? Мислам дека имат сепак некаква заштита за статички електрицитет. Пиши и кои се тие интегралци ако памтиш
Колото беше уклучено и да залемам еден кондензатор,несакајќи пипнав еден пин со прст и само направија циууу и толку :D,отидоа сите :D,system shut down ;D.Интегралците беа CD и 74HC,такви некои...

Споено мислење: 03.01.2012, Tuesday, 00:47:41
Тоа ми беше поентата, не е ова малку ризично? А шипка од радиатор во близина немам, така да, некој друг предлог имате?
Гига а да земеш еден утикач,стандарден за во штекер и внатре да му ја заштрафиш таа жицата за wrist-от,на заземјувањето.Ама и да ги изолираш тие утикачите за фаза и нула,пример со рајхен туба.Или па најдобро извади ги ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3276 on 03.01.2012, Tuesday, 00:51:42 »
Гига а да земеш еден утикач,стандарден за во штекер и внатре да му ја заштрафиш таа жицата за wrist-от,на заземјувањето.Ама и да ги изолираш тие утикачите за фаза и нула,пример со рајхен туба.Или па најдобро извади ги ;D

Абе да, ама пак е ризично :S. Многу е блиску целата таа инсталација до напонските водови :S. Што знам, не ми се ризикува :S.

Ништо, ако не од дневна ќе мкнам кабел од радиатор ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3277 on 03.01.2012, Tuesday, 01:06:35 »
Колото беше уклучено и да залемам еден кондензатор,несакајќи пипнав еден пин со прст и само направија циууу и толку :D,отидоа сите :D,system shut down ;D.Интегралците беа CD и 74HC,такви некои...
изгледа логичките порти немаат соодветна заштита за статички електрицитет како микроконтролерите
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3278 on 03.01.2012, Tuesday, 01:26:37 »
изгледа логичките порти немаат соодветна заштита за статички електрицитет како микроконтролерите

Баш напротив, микорконтролерите најчесто полесно горат ;). Потешко е да изгориш логичка порта, особено ако е TTL ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3279 on 03.01.2012, Tuesday, 01:38:00 »
Убаво рече Малецко.. Преку отпорник се поврзува таа алката на заземјување така да не е опасно и на заземјување од штекер да го врзеш..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3280 on 03.01.2012, Tuesday, 02:03:39 »
не, си има тоа отпор од 1М ом, имам два вриста и двата сега ги мерев колкав отпор имаат и двата имаат отпор од 1М ом...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3281 on 03.01.2012, Tuesday, 02:13:43 »
не, си има тоа отпор од 1М ом, имам два вриста и двата сега ги мерев колкав отпор имаат и двата имаат отпор од 1М ом...

Епа ако не и јас ќе си нарачам една таква алка... или ќе направам една ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3282 on 03.01.2012, Tuesday, 13:54:22 »
Со што треба да се исчисти плочката пред да се штампа ?
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3283 on 03.01.2012, Tuesday, 13:56:48 »
со астра за миење садови е најлесно, со онаа фината што е :)
може и со ацетон ама поедноставно е со астра :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3284 on 03.01.2012, Tuesday, 14:00:40 »
Ја со ракија ја исчистив и малце ја упропастив т.е. во еден ќош водоводите ги нема , а после тргањето на останатиот бакар црните водоводи со што се тргаат , со ацетон така ?
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!