Author Topic: Случајни муабети  (Read 827940 times)

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Re: Случајни муабети
« Reply #2910 on 26.11.2011, Saturday, 16:21:34 »
Штом јавно ја објавуваш шемата и кодот, презентирај си ја како проект на форумов ;).

Ќе правам презентација во Хаклаб штом стасам, некако ме мрзи да пишувам статии :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2911 on 26.11.2011, Saturday, 16:24:38 »
Ќе правам презентација во Хаклаб штом стасам, некако ме мрзи да пишувам статии :)

Не мора кој знае колку да пишуваш, пиши „ова е проектот, ова прави, она прави, еве слики“, толку е доволно, се нека си биде во attachment и толку ;). Ова чисто како предлог, инаку како што мислиш направи, твој проект е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Re: Случајни муабети
« Reply #2912 on 26.11.2011, Saturday, 16:27:33 »
Ќе правам презентација во Хаклаб штом стасам, некако ме мрзи да пишувам статии :)

Не мора кој знае колку да пишуваш, пиши „ова е проектот, ова прави, она прави, еве слики“, толку е доволно, се нека си биде во attachment и толку ;). Ова чисто како предлог, инаку како што мислиш направи, твој проект е ;).

Па таков текст веќе имам напишано,

Code: [Select]
http://wiki.spodeli.org/%D0%A5%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%B1/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8/LED_Cube

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #2913 on 27.11.2011, Sunday, 00:41:35 »
Луѓе знае ли некој да ми каже кај има рибони за Lexmark во скопјево...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

stefanjanevski

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #2914 on 27.11.2011, Sunday, 16:04:00 »
Сакам да прашам дали некој ги има броевите од емитер од 96 година број 9 и од 98 година број 5, ми треба проктите за DC-AC конвертор? Ако ги има некој нека ги постави.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2915 on 27.11.2011, Sunday, 16:22:11 »
Сакам да прашам дали некој ги има броевите од емитер од 96 година број 9 и од 98 година број 5, ми треба проктите за DC-AC конвертор? Ако ги има некој нека ги постави.
ќе видам после, мислам дека имам нешто и од 96 ако се баш тие ќе ти ги поставам  :)
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2916 on 27.11.2011, Sunday, 17:05:15 »
ќе видам после, мислам дека имам нешто и од 96 ако се баш тие ќе ти ги поставам  :)

Не јавно на форумот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2917 on 27.11.2011, Sunday, 17:05:39 (Edited 27.11.2011, Sunday, 18:28:12) »
Дечки што мислите,дали би работела шемава?Оваа е слична како таа со LM317T и LM301A,само што тука е со LT1083 и OPA452 ;D.


Еве ја таа оригиналната:
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2918 on 27.11.2011, Sunday, 18:38:40 »
Би требало да функционира ;). Можеби ќе треба да се направат некои мали корекции, ама би требало да функционира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2919 on 29.11.2011, Tuesday, 12:01:50 »
Може ли некој што знае ТК,да ми помогне да ги решам задачиве (т.е да ги реши пошто јас сум камен :D)

1.Еден сложен сигнал е одреден со изразот:
u(t)=7cos 20t+4cos 80t+1

a)Да се одреди неговата основна кружна фреквенција и кружните фреквенции на хармониците
б)Да се нацрта неговиот амплитуден спектар
в)Да се нацрта неговиот временски диаграм

2.Еден сложен сигнал е одреден со изразот:
u(t)=3cos(300t-pi/3)+cos 900t
*исто како погоре под а,б и в

If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Re: Случајни муабети
« Reply #2920 on 29.11.2011, Tuesday, 12:28:06 »
Може ли некој што знае ТК,да ми помогне да ги решам задачиве (т.е да ги реши пошто јас сум камен :D)

1.Еден сложен сигнал е одреден со изразот:
u(t)=7cos 20t+4cos 80t+1

a)Да се одреди неговата основна кружна фреквенција и кружните фреквенции на хармониците
б)Да се нацрта неговиот амплитуден спектар
в)Да се нацрта неговиот временски диаграм

2.Еден сложен сигнал е одреден со изразот:
u(t)=3cos(300t-pi/3)+cos 900t
*исто како погоре под а,б и в



а) За секој простопериодичен сигнал (sin; cos) одреди му ја неговата основна фрекфенција (спази го законот за sin(t) = sin(T + t)) и потоа на целиот сигнал основната фрекфенција е НЗС од основните фрекфенции на хармониците т.е. посебните делови што го сочинуваат тој сигнал

б) и в) употреби фуриерова трансформација :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2921 on 29.11.2011, Tuesday, 17:15:33 (Edited 29.11.2011, Tuesday, 17:19:21) »
б) и в) употреби фуриерова трансформација :)

Не знае што е фуриева трансформација, средно е ;).

За под б), нацртај еден декартов координатен систем и на Y оска пиши A, а на X оска пиши f или „omega“ (она малоно омега, што е како w). Испиши вредности од 10Hz до кај 100Hz на X оска и нанеси ги вредностите за w=2*Pi*f (притоа важи cos(w*t)=cos(2*Pi*f*t)). Најголема амплитуда ќе има првиот член, односно 7, помала ќе има вториот, односно 4, и најмала ќе има третиот член, односно 1. Третиот член е еднонасочна компонента, следува дека има фреквенција нула, од каде следува дека треба да се нанесе само на Y оската (по X оска има вредност нула бидејќи има фреквенција нула). Амполитудите (7, 4 и 1) сразмерно ќе ги нацрташ и обележиш на Y оска ;). Значи ги црташ амплитудите на хамониците како вертикални линии со висина колку што е нивната амлитуда ;).

За под в), ќе определеиш прво кој од членовите има најниска фреквенција f (ќе ти помогнам за почеток, тоа е првиот член). Потоа, ќе си нацрташ еден декартов координтен систем и на X оска ќе го пишеш времето t, а на Y оска ќе ја пишеш амплитудата A. Ќе си определеиш колку простор ти е потребно за да нацрташ една синусоида од почеток до крај за членот со најниска фркевенција. Ти препорачувам се ова да го правиш на тетратка со коцки за да имаш подобра прегледност и за да се биде попрецизно. Откако ќе ја нацрташ првата сунисоида (амплитудата нека биде сразмерна, значи ако првиот член има најголема амплитуда на сигналот, не мора да оставаш додатен простор за цртање, ако нема најголема амплитуда, ќе оставиш простор ;)), ја црташ втората синусоида врз база на соодносот на периодите на двата сигнали (можеш да ја пресметаш периодата како Т=1/f), третион член е права линија со амплитуда од 1V. Вертикално црташ линии и графички го сумираш вредностите на сите три графици (пример, за определена вертикална линија, едниот хамоник има вредност 3, другиот -2 и третиот, односно константата, има вредност 1, 3-2+1=2, значи во тоа место си добил вредност два, и обележуваш како точка во координатниот систем на таа вертикала 2). Одкако ќе ги добиеш сите точки за една осцилација, ги поврзуваш сите точки графички (рачно) и го добиваш сумираниот сигнал ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2922 on 29.11.2011, Tuesday, 20:31:48 »
Како прво Здраво од мене!
Jaс сум Јовче и ова е мојот прв пост на форумов.Иаку сум регистиран од пред некој месец за жал правев упгрејд на пц-то и додека чекав да пристигне делот ве читав од нашкола :P.

Сега сакам да ве прашам нешто во врска со следнава шема која сакам да ја направам како проект за да добијам поголема оценка а воедно ако му се допадне на професорот можам да ја задржам за матура...
На следнава слика има 100 ватно бас појачало.Е сега бидејќи верувале или не во мојот град нема продавница за електроника јас не ги знам цените на деловите.Патем доколку има македонска страна каде што има ценовник за електронски делови добро би ми дошла да ми ја кажете.




Благодарам и се надевам дека доста ке научам на овој форум.
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2923 on 29.11.2011, Tuesday, 20:34:58 »
само деловите од шемата нема да те коштаат повеќе од 300 денари, скапо ќе те фати напојувањето за овај засилувач, ти треба минимум 150 вати трафо, кое кошта од 2000 денари нагоре
плус ти треба грец тој е 100 денари и убави електролити и тоа уште 100-200 денари
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2924 on 29.11.2011, Tuesday, 20:41:25 »
само деловите од шемата нема да те коштаат повеќе од 300 денари, скапо ќе те фати напојувањето за овај засилувач, ти треба минимум 150 вати трафо, кое кошта од 2000 денари нагоре
плус ти треба грец тој е 100 денари и убави електролити и тоа уште 100-200 денари


УФффф  :( скапо скапо . Дали има некоја друга шема со која можам да поминам поефтино?
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP