Author Topic: Случајни муабети  (Read 828541 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Случајни муабети
« Reply #2475 on 06.08.2011, Saturday, 17:19:02 »
нема да има проблем никаков, доколку беше за помал напон ќе имаше проблем
благодарим и јас така мислев ;D

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2476 on 06.08.2011, Saturday, 17:23:01 »
нема да има проблем никаков, доколку беше за помал напон ќе имаше проблем
благодарим и јас така мислев ;D

Колку поголем напон на кондензаторот подобро за него  ;D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2477 on 06.08.2011, Saturday, 22:44:31 (Edited 06.08.2011, Saturday, 23:27:45) »
дали некој има ЦД-ња од оваа страна?Јас имам дома едно 5-6 ЦД-еа ,но немам регистрационен код.Го изгубив.Иначе ги земав скоро 3илјади денари
Code: [Select]
http://www.kvarkmedia.co.rs/naslovna

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2478 on 07.08.2011, Sunday, 22:51:51 »
Има некој идеја како да ja поправам оваа штипкава на плееров :S?







It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2479 on 07.08.2011, Sunday, 22:53:32 »
дали некој има сервисирано ваков чип?

и од каде се купуваат овие чипови ако сакам да го сменам и исто така каков алат ми треба да го сменам?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #2480 on 07.08.2011, Sunday, 23:00:50 (Edited 07.08.2011, Sunday, 23:51:10) »
Овие се залиени чипови за една употреба и не знам јунак да сменил ваков чип досега!?? ;D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2481 on 07.08.2011, Sunday, 23:11:13 »
значи нема менавање ако пукне?Дека имам едно даљинско и го отворив овој беше рокнат и околу црн.Чаре може некое?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2482 on 07.08.2011, Sunday, 23:15:10 »
значи нема менавање ако пукне?Дека имам едно даљинско и го отворив овој беше рокнат и околу црн.Чаре може некое?

Нема шанси да дознаеш кој е чипот, а уште помалку па да го смениш. Може слободно да го фрлиш далечинското.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Случајни муабети
« Reply #2483 on 08.08.2011, Monday, 01:29:51 »
И јас сакав да дознам, деновиве и јас ке пишев за вакво нешто оти ги има во повеќето уреди. Значи од овие (чипови) не бидува ништо :) имам едно со диоди како штопче за на точак, го отворив внатре и шо че видам само 5 LED диоди, тастер и ова (чипов) сето тоа на една плочка од 1 см.. на 5-6 см.. и се чудев како го контролира тоа сето, а има 7-8 функции на трепкање, такаречено (точка залепена) ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2484 on 08.08.2011, Monday, 02:32:12 »
На времето овие чипови ги викаа „црни плуканици“, не знам како сега ги викаат. Во принцип, под таа црната плукница го има само јадрото на интегрираното коло и таа црна плуканица само го штити јадрото од надворешни механички оштетувања ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2485 on 08.08.2011, Monday, 12:47:13 »
планирам да поврзам ИЦЛ7660 ,тоа ми е потребно за негативен напон па да прашам дали може послем него да поставам 7905?Или пак нема потреба бидејќи на влез ќе му носам стабилизиран напон од 5волти(директно на 7805)?Што велите,дали да поставам после него 7905 или нема потреба?

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2486 on 08.08.2011, Monday, 14:41:01 »
Нема потреба да ставиш ке си имаш пак стабилен напон ако го поставиш 7905 ке имаш проблеми ако му донесеш напон од -5 волти.На влезот на 7905 треба да се донесе поголем напон за неколку волти од излезниот напон за да може да работи како што треба

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2487 on 08.08.2011, Monday, 14:45:20 »
Нема потреба да ставиш ке си имаш пак стабилен напон ако го поставиш 7905 ке имаш проблеми ако му донесеш напон од -5 волти.На влезот на 7905 треба да се донесе поголем напон за неколку волти од излезниот напон за да може да работи како што треба
ок,тоа само ме бунеше.А не ни ми текна дека за да се побуди 7905 е потребен повисок напон во однос на излез.
А имам еден оптокаплер МОЦ3052 па сакам да го активирам со микроконтролер,колкава вредност на отпорник да ставам за да се активира оптокаплерот?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #2488 on 08.08.2011, Monday, 15:06:05 »
Нема потреба да ставиш ке си имаш пак стабилен напон ако го поставиш 7905 ке имаш проблеми ако му донесеш напон од -5 волти.На влезот на 7905 треба да се донесе поголем напон за неколку волти од излезниот напон за да може да работи како што треба
ок,тоа само ме бунеше.А не ни ми текна дека за да се побуди 7905 е потребен повисок напон во однос на излез.
А имам еден оптокаплер МОЦ3052 па сакам да го активирам со микроконтролер,колкава вредност на отпорник да ставам за да се активира оптокаплерот?

стај 220omi отпорник... :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2489 on 08.08.2011, Monday, 16:29:21 »
220 omi е многу мал отпор за тој оптокаплер ке тече поголема струја низ него и ке му го намалиш работниот век на оптокаплерот.
Секогаш гледајте во datasheet от карактеристики за деловите.
Овој оптокаплек кој сакаш ти да го искористиш има карактеристики If=10mA   Forward Voltage=1,15V по омов закон коа ке пресметаме ке добиеме дека треба да има отпорник од  385 omi  можеш да ставиш 390omi 360omi