Author Topic: Случајни муабети  (Read 828217 times)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2430 on 29.07.2011, Friday, 15:57:23 »
Абе 3 гаснеа...
2 дојдоја од Ск и 1 од Бт..
Арно ама овие од Ск се вратија да полнат гориво и се вратија. Готово пожаро е изгаснат.
Е сеа имам 1 прашање: Еден другар зеде појачало од Германија, најверојатно по поефтина цена оти е чукано така и фали тастер за он/оф. Самоделско е праено и со вграден вуфер е. 150 ватно е, а има и 2 излези за звучници. На излез мерам отпор ми дава 180 оми. Ваше мислење ???
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Re: Случајни муабети
« Reply #2431 on 29.07.2011, Friday, 17:39:25 »
На излез мерам отпор ми дава 180 озошто да не е 180 оми. не мора да значи дека е изгорено мери ја волтажата па ке видиш на излез не смее да има голема волтажа т.е неколку миливолти треба да е
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2432 on 29.07.2011, Friday, 18:30:22 »
Сакам да наполнам некој кондензатор,на пример од 470 микрофаради,дали ако спојам паралелно на него отпорник од неколку оми и според Р*Ц ќе видам за кое време ќе се наполни?Или таа равенка важи за празнење на кондензаторот?Мене ми треба равенка за кое време ќе се наполни?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2433 on 29.07.2011, Friday, 19:34:36 »
Сакам да наполнам некој кондензатор,на пример од 470 микрофаради,дали ако спојам паралелно на него отпорник од неколку оми и според Р*Ц ќе видам за кое време ќе се наполни?Или таа равенка важи за празнење на кондензаторот?Мене ми треба равенка за кое време ќе се наполни?

Времето на полнење (па и празнење) се изначува со „тау“, а се пресметува ако во серија со кондензаторот има врзано отпорник, не во паралела ;). Инаку, исто е, R*C ти го дава времето на полнење ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2434 on 29.07.2011, Friday, 19:58:07 »
На излез мерам отпор ми дава 180 озошто да не е 180 оми. не мора да значи дека е изгорено мери ја волтажата па ке видиш на излез не смее да има голема волтажа т.е неколку миливолти треба да е

Ама кај ќе најдам звучник со таков отпор??
Кладов звучник од 4 оми, ништо не се слушаше.
Кладов звучник од 8 оми, пак ништо.  ???
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Re: Случајни муабети
« Reply #2435 on 29.07.2011, Friday, 20:03:51 »
не ти треба звучник со 180 оми ке си видиш според шемата дали е за 4 омски или за 8 а тоа што немало никаков звук ке гу пуштиш и ке мериш со инструмант секако со доведено аудио, дали покажува голема волтажа ако не ппокажува и нема никаков звук појди од основните нешта осигурач изгорен некој елемент да не се загрева премногу и по ред други работи позз
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2436 on 29.07.2011, Friday, 20:09:13 »
не ти треба звучник со 180 оми ке си видиш според шемата дали е за 4 омски или за 8 а тоа што немало никаков звук ке гу пуштиш и ке мериш со инструмант секако со доведено аудио, дали покажува голема волтажа ако не ппокажува и нема никаков звук појди од основните нешта осигурач изгорен некој елемент да не се загрева премногу и по ред други работи позз

Абе работата е шо е купено од Германија, најверојатно е купен со дефект.
Поефтино е земен,има и вуфер со 10ка.
Самоделски е напраен со дрво. Ко ќе го отворам, ќе видам шо елементи има(дали е со интегралец,транзисори), па ќе пишам. 100% има некој проблем. Ќе мерам и волти да видам шо ќе кажи.
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2437 on 29.07.2011, Friday, 20:21:28 »
Сакам да наполнам некој кондензатор,на пример од 470 микрофаради,дали ако спојам паралелно на него отпорник од неколку оми и според Р*Ц ќе видам за кое време ќе се наполни?Или таа равенка важи за празнење на кондензаторот?Мене ми треба равенка за кое време ќе се наполни?

Времето на полнење (па и празнење) се изначува со „тау“, а се пресметува ако во серија со кондензаторот има врзано отпорник, не во паралела ;). Инаку, исто е, R*C ти го дава времето на полнење ;).
мислев да ставам паралелно со него отпорник,кој што ќе го празни кондензаторот.А сериски отпорник тој за полнење.Мислам така ќе дојде.ако сум грешка поправи ме.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2438 on 29.07.2011, Friday, 22:06:06 (Edited 29.07.2011, Friday, 22:09:35) »
мислев да ставам паралелно со него отпорник,кој што ќе го празни кондензаторот.А сериски отпорник тој за полнење.Мислам така ќе дојде.ако сум грешка поправи ме.

Тоа можеш да го изведеш со транзистор кој ќе го тригеруваш во SAT или OFF преку базата ;), како на сликата подолу ;). Кога е транзисторот во SAT, напонот меѓу колекторот и емитерот е околу 0.2V (или тука некаде, зависи од транзистор од транзистор), што е практично 0V, што значи дека кондензаторот ќе се испразни преку отпорникот, кој (ако го занемариме напонот од 0.2V меѓу колектор и емитер) е паралелно врзан за кондензаторот. Кога е транзисторот OFF, кондензаторот ќе се полни преку (во овој случај) сериски врзаниот отпорник до напон Vcc ;).



ПС: Колово има само еден проблем, сега ми текна ;D. Ќе го спушта Vcc до 0.2V секој пат кога ќе проведува Q1, така да, подобро е да има некој отпорник измеѓу Vcc и колекторот на транзисторот ;), со вредност барем 10 пати поголема од R1 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2439 on 29.07.2011, Friday, 23:22:52 »
луѓе, не пишувајте тука вакви работи, отворете си нова тема за се што ве интересира, пошто вака се е на едно купче и не е прегледно, тука ставајте некој помали работи а не цели прашања за кои треба 2 стр. да се пишува одговор
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2440 on 30.07.2011, Saturday, 17:59:51 »
Дечки случајно некој да не има хекс за овој проект ;D?
Weekend Project: Truth Wristband
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2441 on 30.07.2011, Saturday, 19:48:30 »
побарај на нивната страна,од каде е проектов.Може има некој код,еве ја страната:
Code: [Select]
makershed.com

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2442 on 30.07.2011, Saturday, 19:49:31 »
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1934.msg54995#msg54995

последно мое мислење имате видео туторијал како се црта во спринт :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2443 on 30.07.2011, Saturday, 19:51:46 »
побарај на нивната страна,од каде е проектов.Може има некој код,еве ја страната:
Code: [Select]
makershed.com
Jас тука најдов некои кодови,ама хексот не го најдов...Toa SetОutputs.h не ми личи на хекс...Има нешто во Ц,2 кодови.

Code: [Select]
http://www.produceconsumerobot.com/truth/
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2444 on 02.08.2011, Tuesday, 16:37:23 »
колку изнесува дијаметарот на надворешниот облик на БНЦ конектор?