Author Topic: Случајни муабети  (Read 828205 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2325 on 14.07.2011, Thursday, 01:11:00 »
Дали може некој да напише туторијал за тоа како работат предавателите и примениците.Да објасни убаво од почеток до крај.Читам предавател 80m.Незнам што значи па ако може некој да напише,да ми објасни на мене и некој друг заинтересиран.Какви типови на примо/предавател има и да ги наброј со податоци.

Ова е област на DX-er ;). Јас ова не знам ;D. Јас само знам дека имаш радио и има музика на него, а дали во него има човечиња што пеат или нешто друго, не знам, хахахахахах ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #2326 on 14.07.2011, Thursday, 01:13:45 »
добра работа, може да напишам нешто но тоа би било према она што го го знам и ке треба да се дополни и евентуално да се корегира од некој што има повеке познавање од тоа како "дишат" предавателите. Иначе не е лошо да напишеме и за засилувачите како уствари засилуваат.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2327 on 14.07.2011, Thursday, 01:23:40 »
се обидувам да направам лисичар на радиостаници.Па што ќе направам ќе ве информирам сите.
ПС.Дексер ако можеш пиши некој туторијал,а и останатите ако имате време.Бидејќи сум заинтересиран за радиоаматерството.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Re: Случајни муабети
« Reply #2328 on 14.07.2011, Thursday, 01:28:34 »
добра работа, може да напишам нешто но тоа би било према она што го го знам и ке треба да се дополни и евентуално да се корегира од некој што има повеке познавање од тоа како "дишат" предавателите. Иначе не е лошо да напишеме и за засилувачите како уствари засилуваат.

DX-ер напиши нешто, еве јас волонтирам да ти помогнам ако нешто не е јасно.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2329 on 14.07.2011, Thursday, 01:33:51 »
Јас се волонтирам да помогнам за аудио засилувачите, ако некој се нафати да прави туториал ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2330 on 14.07.2011, Thursday, 01:36:01 »
кај можам да најдам ваков сензор:Hall effect current transducer?

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Re: Случајни муабети
« Reply #2331 on 14.07.2011, Thursday, 01:53:09 »
кај можам да најдам ваков сензор:Hall effect current transducer?

Во кулери од компјутер

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Re: Случајни муабети
« Reply #2332 on 14.07.2011, Thursday, 02:55:03 »
Ме интересира дрмање од струја, вие електрашите имате вистина опасна работа, денес нешто експериментирав со кондезатори и грец пошто сум почетник и се правев џек без ракавици, без ништо папуча бермуди и маица кога ме удри 230DC 120Hz околу 1А раце ми се тресат цел ден. Некое чаре некоја заштита имам дома фи склопка (така ја викаме) не исклучи зашто ?  осигурач имам ни осигурач не исклучи ?  или ова по некоја логика дека од грец ме удри па не влече доволно струја за да исклучи склопката или осигурачот? Да се напише некоја тема за безбедност од поискусните  кога се работи со AC и со DC струја или веќе има пишано

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2333 on 14.07.2011, Thursday, 09:58:53 »
кај можам да најдам ваков сензор:Hall effect current transducer?

Во кулери од компјутер
какви се тие,ако може слика да поставиш да видам како изгледа и да го вадам делот. :D

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Re: Случајни муабети
« Reply #2334 on 14.07.2011, Thursday, 11:05:32 »
Ме интересира дрмање од струја, вие електрашите имате вистина опасна работа, денес нешто експериментирав со кондезатори и грец пошто сум почетник и се правев џек без ракавици, без ништо папуча бермуди и маица кога ме удри 230DC 120Hz околу 1А раце ми се тресат цел ден. Некое чаре некоја заштита имам дома фи склопка (така ја викаме) не исклучи зашто ?  осигурач имам ни осигурач не исклучи ?  или ова по некоја логика дека од грец ме удри па не влече доволно струја за да исклучи склопката или осигурачот? Да се напише некоја тема за безбедност од поискусните  кога се работи со AC и со DC струја или веќе има пишано

Јас би напишал само нека кажат модераториве кај треба да ја ставам, навистина на форумов треба да има таква тема, оти  гледам многу почетници прават ЛЕД ламби и други работи кои директно се напојуваат на 220 волти а веројатно не знаат многу за некои основни правила за безбедноста. 

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #2335 on 14.07.2011, Thursday, 11:20:51 »
Можеш да ја ставиш во Туторијали, ако треба после ќе ја преместиме, може и да направиме посебен дел Сигурност и заштита при работа, ќе видиме... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2336 on 14.07.2011, Thursday, 11:58:04 »
кај можам да најдам ваков сензор:Hall effect current transducer?

Во кулери од компјутер
какви се тие,ако може слика да поставиш да видам како изгледа и да го вадам делот. :D
Тие хал ефект сензорите ги имаш и во цд-ром само се смд,а во кулерите се друго паковање...Личи на транзистор со 3 нозе е.
Еве ти види на гугл нешто
Code: [Select]
http://www.google.com/search?hl=en&xhr=t&q=hall+effect+sensor&cp=12&qe=aGFsbCBlZmZlY3Qg&qesig=ODvPShFQH_adOvfxK7IsrA&pkc=AFgZ2tlX7CbChqb7ZKnWApFujj3-ZH2Ca7Gh2gD0m-faYclwQ4NSy8qzhm2K7uMDu52pfADFHQhK52LuamNwR_NfjxLIJipgYA&biw=1066&bih=749&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #2337 on 14.07.2011, Thursday, 12:01:32 »
друже те здрмале ~315VDC, и не дека сме којзнае колку профи, пази каде чепкаш...нас не не има толку дрмано струја зашто пазиме кај чепкаме...ке чепнеш кај што нетреба и ке те здрма струја (исто како кај женско) и почни со малце повеќе помал напон...јас кога и да работам со 220VAC пак ми е страв да не ме здрма нешто, а и обично никој не работи со ракавици...барем јас колку што знам, него сме само претпазливи...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2338 on 14.07.2011, Thursday, 12:48:11 »
кај можам да најдам ваков сензор:Hall effect current transducer?

Во кулери од компјутер
какви се тие,ако може слика да поставиш да видам како изгледа и да го вадам делот. :D
Тие хал ефект сензорите ги имаш и во цд-ром само се смд,а во кулерите се друго паковање...Личи на транзистор со 3 нозе е.
Еве ти види на гугл нешто
Code: [Select]
http://www.google.com/search?hl=en&xhr=t&q=hall+effect+sensor&cp=12&qe=aGFsbCBlZmZlY3Qg&qesig=ODvPShFQH_adOvfxK7IsrA&pkc=AFgZ2tlX7CbChqb7ZKnWApFujj3-ZH2Ca7Gh2gD0m-faYclwQ4NSy8qzhm2K7uMDu52pfADFHQhK52LuamNwR_NfjxLIJipgYA&biw=1066&bih=749&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi
ама на мене не ми треба халл ефект сензор,ми треба за струја да видам како тече.Читни погоре како се вика право име.

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Re: Случајни муабети
« Reply #2339 on 14.07.2011, Thursday, 12:57:21 »
кај можам да најдам ваков сензор:Hall effect current transducer?

Во кулери од компјутер
какви се тие,ако може слика да поставиш да видам како изгледа и да го вадам делот. :D
Тие хал ефект сензорите ги имаш и во цд-ром само се смд,а во кулерите се друго паковање...Личи на транзистор со 3 нозе е.
Еве ти види на гугл нешто
Code: [Select]
http://www.google.com/search?hl=en&xhr=t&q=hall+effect+sensor&cp=12&qe=aGFsbCBlZmZlY3Qg&qesig=ODvPShFQH_adOvfxK7IsrA&pkc=AFgZ2tlX7CbChqb7ZKnWApFujj3-ZH2Ca7Gh2gD0m-faYclwQ4NSy8qzhm2K7uMDu52pfADFHQhK52LuamNwR_NfjxLIJipgYA&biw=1066&bih=749&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi
ама на мене не ми треба халл ефект сензор,ми треба за струја да видам како тече.Читни погоре како се вика право име.

Таков сензор не верувам дека има во некој домашен апарат. Пробарај во Логин да не имаат или пак  во некоја друга продавница за електроника.