Author Topic: Случајни муабети  (Read 828227 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #2040 on 31.05.2011, Tuesday, 01:01:02 »
а да и дел заслуга околу ова има Гига пошто со него се консултирав додека дизајнирав
прво ќе го разработам со тој глупиот D/A конвертор после ако работи се како што треба ќе го надградиме, ова е некоја тест верзија колку да испробам што како

Бојан, за пилест сигнал незнам ќе видам што како, како мислиш серија импулси ?


     __   __    __   __
    |   | |   |  |   |  |   |
    |   | |   |  |   |  |   |
  _|   |_|   |_|   |_|   |_ ......

вакво нешто... :D како клок да се користи за бројач некој или такво нешто..(само не такви изместени, дека ме зафркава ова нешто такви ги прави...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2041 on 01.06.2011, Wednesday, 11:39:59 »
еве како изгледа енергетска карта на Македонија, со планираните и изградените централи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #2042 on 01.06.2011, Wednesday, 12:51:53 »
те-то скопје е многу лош имиџ за владата бидејки централа од таков тип сместена во сред град, која е опасна за околината во секој момент, но и уште поопасна доколку се случи некоја хаварија. А пак во секоја друга држава тие централи се градат понастрана од било кое населено место. Ние освен ризикот и чадот од централата нема да имаме никаков бенефит бидејки целокупното произвотство ке иде за извоз во Косово. Сево ова ми го кажа еден вработен.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2043 on 01.06.2011, Wednesday, 15:26:19 »
колку пари,отприлика кошта MAX038?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2044 on 01.06.2011, Wednesday, 15:29:56 »
колку пари,отприлика кошта MAX038?
MИСЛАМ дека е негде 300-400ден
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2045 on 01.06.2011, Wednesday, 20:03:40 »
те-то скопје е многу лош имиџ за владата бидејки централа од таков тип сместена во сред град, која е опасна за околината во секој момент, но и уште поопасна доколку се случи некоја хаварија. А пак во секоја друга држава тие централи се градат понастрана од било кое населено место. Ние освен ризикот и чадот од централата нема да имаме никаков бенефит бидејки целокупното произвотство ке иде за извоз во Косово. Сево ова ми го кажа еден вработен.
оваа веќе работи, не се гради, изградена е од поодамна, таа се наоѓа во ќерамидница во скопје :), се користи за производство на топла вода за парно и за електрична енергија :)
еве тука имаш повеќе инфо за оваа, не е политичка пропаганда да не сфатите погрешно, прелистајте ја страната има интересни работи
Code: [Select]
http://energetskaefikasnost.info/?p=760
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2046 on 01.06.2011, Wednesday, 20:13:32 »
те-то скопје е многу лош имиџ за владата бидејки централа од таков тип сместена во сред град, која е опасна за околината во секој момент, но и уште поопасна доколку се случи некоја хаварија. А пак во секоја друга држава тие централи се градат понастрана од било кое населено место. Ние освен ризикот и чадот од централата нема да имаме никаков бенефит бидејки целокупното произвотство ке иде за извоз во Косово. Сево ова ми го кажа еден вработен.
оваа веќе работи, не се гради, изградена е од поодамна, таа се наоѓа во ќерамидница во скопје :), се користи за производство на топла вода за парно и за електрична енергија :)
еве тука имаш повеќе инфо за оваа, не е политичка пропаганда да не сфатите погрешно, прелистајте ја страната има интересни работи
Code: [Select]
http://energetskaefikasnost.info/?p=760

Јас имам куќа во Ќерамидница, и населбата до пред некое време се водеше како индустриска зона, најверојатно затоа ја ставиле таму, а бидејќи произведува и топлинска енергија, мислам дека треба да биде близу до населението.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2047 on 01.06.2011, Wednesday, 21:33:52 »
ова е коло за контрола на DC-DC кревачи на напон, односно ова се користи во ICD2 клонот
за да се добие од 5V од усб портот на 13V
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #2048 on 01.06.2011, Wednesday, 22:03:49 »
мислам дека може да се тегне 1,5 ампери од него
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2049 on 01.06.2011, Wednesday, 22:10:25 »
јас не би влечел повеќе од 1А :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #2050 on 01.06.2011, Wednesday, 22:15:53 »
само да најдеме шема како да го поврземе за да му дадеме 5V а да даде 13V.
Така со 3АА батерии (6V) ке имаме 13V на излез, а ако имаме и нешто повеке како 14V уште подобро
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2051 on 01.06.2011, Wednesday, 22:17:33 »
да ама снагата која ја дава нема да биде огромна, побарај во дата шит мислам дека ќе најдеш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #2052 on 01.06.2011, Wednesday, 22:20:11 »
па еве и 13V да дава и немора 1,5 ампери, нека е и 500mA за мал ФМ предавател е сосема доволно. Само питање колку минутки ке издржат батериите :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2053 on 03.06.2011, Friday, 03:59:10 »
Да не знае некој цена на транзистор IRF740 и интегралец IR2151? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2054 on 04.06.2011, Saturday, 22:47:13 »
ајде да ја бодриме Македонија,јас требаше да идам но едни Ирци ми ја купија картата(картите) за 1200 една  :o :o ;D ;D и одма се вратив дома