Author Topic: Случајни муабети  (Read 827945 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1875 on 04.05.2011, Wednesday, 14:45:27 »
А да не знае некој колкава струја може да даде тоа од пик кит 2,генераторот на 3,3 волти? :)

Не повеќе од 100mA.
Ми треба за тој аудио плеерот со 2550,треба 3,3волти за мемориската...сигурно не влече повеќе од 100мА,вие што викате,да го користам тој дел од пик кит 2? 

Malecko, јас имам такви стабилизатори на 3,3 волти, ако ти требаат ;).
Овие ЛМ3...(не ми текнува сега),имаш такви? :D :o
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #1876 on 04.05.2011, Wednesday, 14:54:53 »
Аха, такви се ;), тераат до ампер и пол :).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1877 on 04.05.2011, Wednesday, 14:55:20 »
Аха, такви се ;), тераат до ампер и пол :).
Oк,барем да знам кај да барам :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1878 on 07.05.2011, Saturday, 22:58:52 »
дајте некоја препорака каков дигитален апарат да купам.Каков користите колку сте задоволни.Дали некој користи benq  и како е задоволен.Разгледав неколку модели Benq  и видов дека имаат перформанси како дигитални апарати кои се двојно поскапи.
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1879 on 08.05.2011, Sunday, 00:52:02 »
И јас го имав истиот проблем, за мене најважно беше да има Li-Ion батерија, на крајот го земав најевтиниот Samsung со Li-Ion батерија. Задоволен сум од фото апаратот, околу 5000 денари беше (мислам дека веќе го нема во продажба), до сега два пати паднал и не се расипал (да чукнам во дрво ;D), останати перформанси, стандард за сите фото апарати кога го купив пред година дена, 10MPx, корекции на бои, тантере пантере ;D.

Што знам, јас би барал нешто со поголема гаранција, со новава технологија, дури и ново да е, никогаш не можеш да бидеш сигурен :S. Се е Made In China :S. Најубаво распрашај се кај некои сервиси за фото апрати, кои фото апарати да ги избегнуваш ;), најдобар совет според мене е тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #1880 on 08.05.2011, Sunday, 18:20:53 »
Некни во куманово на натпреварот кој учествуваше и што добивте?
кој фати прво ?
јас требаше да идам ама не стигнав со проектот 2 дена порано ми кажаа дека имало натпревар :)
во средата ми беше кажано во петокот требаше да се оди, во четвртокот до 4 сабајлето работев на проектот и не стигнав да го завршам :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1881 on 08.05.2011, Sunday, 18:30:04 »
дајте некоја препорака каков дигитален апарат да купам.Каков користите колку сте задоволни.Дали некој користи benq  и како е задоволен.Разгледав неколку модели Benq  и видов дека имаат перформанси како дигитални апарати кои се двојно поскапи.

Имаш добра палета КАНОН и сега доста се пробива КОНИКА до 100 ЕУ. Имам КАНОН со 10/12 МПиксели 3-4 оптички  зум со две батерии кои се полнат,полнач,торбица и СД 2Гб картичка за 5900 денари, Веројатно се секаде КАНОН производите со таа препорачана цена.Вади супер слики.а батериите тераат до 270 слики!! ( колегава пробуваше!)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Re: Случајни муабети
« Reply #1882 on 08.05.2011, Sunday, 18:51:06 »
Некни во куманово на натпреварот кој учествуваше и што добивте?
кој фати прво ?
јас требаше да идам ама не стигнав со проектот 2 дена порано ми кажаа дека имало натпревар :)
во средата ми беше кажано во петокот требаше да се оди, во четвртокот до 4 сабајлето работев на проектот и не стигнав да го завршам :(

Ние зедовме прво, Јани се сулај од радост  ;D
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1883 on 08.05.2011, Sunday, 18:51:45 »
дајте некоја препорака каков дигитален апарат да купам.Каков користите колку сте задоволни.Дали некој користи benq  и како е задоволен.Разгледав неколку модели Benq  и видов дека имаат перформанси како дигитални апарати кои се двојно поскапи.

Ако земаш некој фотоапарат гледај да има поголем обијектив и оптички зум и др работи....... како што е FinePix S5100 4.0 megapixsel 10x оптички зум или земи си некој Nikon ;) Кога бев на аеро митинг во Битола еден сликар имаше еден апарат незнам што марка беше ама обијективот огрмонен сигурно имаше над 30x оптички зум ;) :D И најдобро прашај некој сликар за избор на фотоапарат ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1884 on 08.05.2011, Sunday, 18:54:24 »
овој натпревар беше само за средношколци и тоа што учествуваа само птт и коце металец од скопје ?
и што имаше тој направено што земал 1 место :) ?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1885 on 08.05.2011, Sunday, 21:06:49 »
Ajде сега кажувајте некоја комедија :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #1886 on 09.05.2011, Monday, 08:24:24 »
Некни во куманово на натпреварот кој учествуваше и што добивте?
кој фати прво ?
јас требаше да идам ама не стигнав со проектот 2 дена порано ми кажаа дека имало натпревар :)
во средата ми беше кажано во петокот требаше да се оди, во четвртокот до 4 сабајлето работев на проектот и не стигнав да го завршам :(

Ние зедовме прво, Јани се сулај од радост  ;D

хаха, браво браво :)
со она 3д макс бевте така ?

овој натпревар беше само за средношколци и тоа што учествуваа само птт и коце металец од скопје ?
и што имаше тој направено што земал 1 место :) ?
ех само да знаеш, пола школо наше фатија првите места, посебно тоа од 3-т степен енергетика пола од ним фатиле 1 и 2 хахах
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1887 on 09.05.2011, Monday, 14:49:52 »
дајте некоја препорака каков дигитален апарат да купам.Каков користите колку сте задоволни.Дали некој користи benq  и како е задоволен.Разгледав неколку модели Benq  и видов дека имаат перформанси како дигитални апарати кои се двојно поскапи.

Ако земаш некој фотоапарат гледај да има поголем обијектив и оптички зум и др работи....... како што е FinePix S5100 4.0 megapixsel 10x оптички зум или земи си некој Nikon ;) Кога бев на аеро митинг во Битола еден сликар имаше еден апарат незнам што марка беше ама обијективот огрмонен сигурно имаше над 30x оптички зум ;) :D И најдобро прашај некој сликар за избор на фотоапарат ;)
не сакам ништо професионално.туку онака  само да се фотографираш.значи ми треба нешто до 100 или 120 евра да има 12 или 14 мегапиксела да снима ХД 720р оптицки зум 3 или 4х и тоа е се
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1888 on 09.05.2011, Monday, 16:45:51 »
дајте некоја препорака каков дигитален апарат да купам.Каков користите колку сте задоволни.Дали некој користи benq  и како е задоволен.Разгледав неколку модели Benq  и видов дека имаат перформанси како дигитални апарати кои се двојно поскапи.

Ако земаш некој фотоапарат гледај да има поголем обијектив и оптички зум и др работи....... како што е FinePix S5100 4.0 megapixsel 10x оптички зум или земи си некој Nikon ;) Кога бев на аеро митинг во Битола еден сликар имаше еден апарат незнам што марка беше ама обијективот огрмонен сигурно имаше над 30x оптички зум ;) :D И најдобро прашај некој сликар за избор на фотоапарат ;)
не сакам ништо професионално.туку онака  само да се фотографираш.значи ми треба нешто до 100 или 120 евра да има 12 или 14 мегапиксела да снима ХД 720р оптицки зум 3 или 4х и тоа е се

За HD, не знам, мојата снима 640 X 480, и снимките се супер ;), 30 FPS ;). Како и да е, исто важно кога ќе бираш, дали има во него батерија или се купуваат батерии за него ;). Ова зависи од потребите кои ги имаш се разбира, мене ми требаше со вградена батерија, така да купив со вградена. Горе долу, сите се исти, имаат до кај 4X оптички, до 8X дигитален, макро, ова она, сите се горе долу исти :S. Разлики има само во квалитет на изработка.

Ако не, направи како мене, влези во првата продавница во која ќе видиш фото апарати и купи го најевтиниот ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1889 on 09.05.2011, Monday, 21:34:04 (Edited 10.05.2011, Tuesday, 00:49:07) »
eве ги моите фаворити во изборот за дигиталец
Code: [Select]
http://www.technomarket.com.mk/product_detail.php?product_id=09073484
Code: [Select]
http://www.technomarket.com.mk/product_detail.php?product_id=09071888
Code: [Select]
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=29267&id=86&l=3&q=&SupplierArticleID=0920718&Action=
Code: [Select]
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=29991&id=86&l=3&q=&SupplierArticleID=0920757&Action=A
rules are made to be broken