Author Topic: Случајни муабети  (Read 828307 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Случајни муабети
« Reply #1680 on 04.04.2011, Monday, 14:35:09 (Edited 04.04.2011, Monday, 14:37:26) »
Можи затоа го вади како тројански овај авастот ;D ;)
оти мене ми го блокира download -от затоа пишав да не е некој вирус ;) па да ви појде компјутерот :D
Којзнае што верзија имаш  ;D ;D ;D Не се плашете нема де ве нападнат вирусите  ;D ;D ;D ;D :P
И кога го симнувате фајлот исклучете ја антивирусната затоа што може да избриши автоматски нешто од истиот фајл   ;D ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1681 on 04.04.2011, Monday, 20:40:55 »
еден другар ме праша дали ова вредело?
Еве слики и линк
го имал дома од дедо му

Code: [Select]
http://www.radiomuseum.org/r/rohde_nf_millivoltmeter_uvn_bn.html

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #1682 on 04.04.2011, Monday, 22:07:01 »
луѓе знае ли некој каде може да се купат онакви што се бубици што ги викаат??? за препишување што се користат во 90% од случаитe, што се пика во уше па да не се гледа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Случајни муабети
« Reply #1683 on 04.04.2011, Monday, 22:18:24 »
луѓе знае ли некој каде може да се купат онакви што се бубици што ги викаат??? за препишување што се користат во 90% од случаитe, што се пика во уше па да не се гледа...
Code: [Select]
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/340623?searchID=1056309&Idx=18
Code: [Select]
http://www.spymk.com/
Code: [Select]
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/468040?searchID=1085720&Idx=2
Code: [Select]
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/485096?searchID=1085720&Idx=1
Code: [Select]
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/452532?searchID=1085720&Idx=3
Code: [Select]
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/336981?searchID=1085720&Idx=4
Нити знам како се користат нити ми требале  ;D ;D ;D

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1684 on 04.04.2011, Monday, 22:21:30 »
Кога ќе ја видам цената и мене не ми требат! 8)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #1685 on 04.04.2011, Monday, 22:31:40 »
а бе тоа да, цената е глава да те фати, ама па еднаш го купуваш, завршуваш факултет со него, се вработуваш и ги враќаш парите :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1686 on 04.04.2011, Monday, 22:35:04 »
бреј,бреј препишувачи.Толку ли е тешко на факултет па да препишуваш сега?

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1687 on 04.04.2011, Monday, 22:57:30 »
случајно некој да не знае дали има PIC18F1320 низ продавнициве во мк, и колку кошта ?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #1688 on 04.04.2011, Monday, 23:10:01 »
бреј,бреј препишувачи.Толку ли е тешко на факултет па да препишуваш сега?


дојди ти на машински, па да даде господ мицковски да ти предава кинематика па оди свати нешто...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1689 on 04.04.2011, Monday, 23:35:06 »
бреј,бреј препишувачи.Толку ли е тешко на факултет па да препишуваш сега?

Абе ги мрзи да учат ;D.

дојди ти на машински, па да даде господ мицковски да ти предава кинематика па оди свати нешто...

Ај дој ти на електро ;D. Секој втор до трета година е ко Мицковски, потоа малку се проретчуваат таквите професори, не е секој втор, секој трет е ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #1690 on 04.04.2011, Monday, 23:38:57 »
бреј,бреј препишувачи.Толку ли е тешко на факултет па да препишуваш сега?

Абе ги мрзи да учат ;D.

дојди ти на машински, па да даде господ мицковски да ти предава кинематика па оди свати нешто...

Ај дој ти на електро ;D. Секој втор до трета година е ко Мицковски, потоа малку се проретчуваат таквите професори, не е секој втор, секој трет е ;D.

а бе тоа не е проблем, минатата година што ми предаваше статика се си сватив, ама сега со ова кинематикава ама баш ич немам нешто сватено...а не е до мене дека и сите од клас се жалат за тоа :S
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Re: Случајни муабети
« Reply #1691 on 05.04.2011, Tuesday, 22:00:42 »
Незнам мене Мицковски кога ми предаваше супер разбрав кинематика. Ама сега незнам дали исто предава како порано

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1692 on 06.04.2011, Wednesday, 16:56:32 (Edited 06.04.2011, Wednesday, 17:00:51) »
денеска го направив мојот прв долгодометен предавател на ФМ подрачје.Фаќа може едно 100 метри и многу е добар.Имам еден проблем-многу шушти.Зашто е тоа така?Ај ако може одговор да добијам од некого.Иначе е правен со два БЦ109,намотка од 5намотки и кондензатор тример од 20пикофаради за осцилаторното коло!

EDIT Ако може некоја шема за поголем домет!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #1693 on 06.04.2011, Wednesday, 17:03:04 »
Незнам мене Мицковски кога ми предаваше супер разбрав кинематика. Ама сега незнам дали исто предава како порано

а бе само мене да не ми беше јасно ајде де, до мене ке речам дека е, ама па и други 40 души да се жалат за тоа???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1694 on 06.04.2011, Wednesday, 18:16:32 »
денеска го направив мојот прв долгодометен предавател на ФМ подрачје.Фаќа може едно 100 метри и многу е добар.Имам еден проблем-многу шушти.Зашто е тоа така?Ај ако може одговор да добијам од некого.Иначе е правен со два БЦ109,намотка од 5намотки и кондензатор тример од 20пикофаради за осцилаторното коло!

EDIT Ако може некоја шема за поголем домет!
Антената не ти е подесена добро! Не си ставил шема да видиме,нити некој податок ( слика барем!) Ако напојуваш со батерија,веројатно ако го слушаш поблизу ке биде подобро.Ако напојуваш со адаптер или некој исправувач ,веројатно не е добро филтриран.Пробај умаси го предавателот -од масата дебела жица и во земја! ;D не е штос!Еве некоја подобра шема.