Author Topic: Случајни муабети  (Read 829068 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #1425 on 20.03.2011, Sunday, 01:04:59 »
ја делови собирам од одпади, комшии,  па и од контејнери...може некој ке се смее, ама што се работи немам наоѓано од таму... порано колку играчки, сега матични имам наоѓано, телевизори и што ли не....а и ако сте за една групна чистка...кај мене у комшии има еден што има дуќан за бела техника и телевизори поправа, па позади тоа дуќанот има еден куп плочки и телевизори...па да му се собереме 5-6 души да му исчистиме таму една вечер :P (се зафркавам, не ме сваќајте озбилно...)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #1426 on 20.03.2011, Sunday, 21:52:12 »
7 сегментен дисплеј со се драјвери ;D
    

  
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1427 on 21.03.2011, Monday, 01:25:52 »
Си се снашле луѓето ;D, место да купуваат два цели, сами си направиле 1.5 дисплеи ;D.

Истото го прават и во дигиталните часовници ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #1428 on 21.03.2011, Monday, 01:43:53 »
не дека направиле 1,5 дисплеи, има и такви се продаваат...уствари јас немам купено, ама имам извадено од компјутер (од старите) дисплејче што беше со 1 8 8, слично како тоа на ѓаволот ама има уште една 8мица и направено си е како нај нормално 7 сегментно лед дисплејче, само што е малце поголемо...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1429 on 21.03.2011, Monday, 07:28:49 »
Колеги сега сакам да се зафатам со следниов засилувач ...  :D
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=964Само овојпат сакам да биде прејако  ;D ... Дали знае некој дали може да изработам две вакви плочки и дали би можел со соодветен склоп да ги поврзам мостно .. ?? Доколку може колку моќност би добил на излез RMS , и какво трафо би ми било потребно за ваква варијанта  :) ??

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1430 on 21.03.2011, Monday, 08:04:59 »
Даниел,не би ти препорачувал мос фет во бриџ врска.Подобро направи некој добар стерео засилувач,ке бидеш позадоволен.
Во аматерски градби бриџ врските се многу нестабилни и се случуваат доста кварови.Дури и професионалните појачувачи јас лично избегнувам да ги работам во бриџ поради веројатност дека на повисоки снаги ке бидат нестабилни.Кога се работи за озвучување на простор подобро е да имаш две добри стерео-појачала и 4 кутии ,па ги разместиш во просторот,отколку бриџ појачувач со иста јачина и една -две кутии.Рачунај-како ја зголемуваш пропорционално јачината ,изобличувањето се зголемува на квадрат!Еве еден фабрички кит!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1431 on 21.03.2011, Monday, 08:07:06 »
Батка јас мислев не за да озвучам простор ... туку да го користам за сабвуфер  :D :o :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1432 on 21.03.2011, Monday, 08:09:02 »
Уште подобро! За вуфер ти треба добра кутија,ефикасен звучник ,а она дали е 200 или 300 вати малку важи таму! ;) Разликата не е особено голема ,се зависи од ефикасноста на кутијата.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1433 on 21.03.2011, Monday, 08:14:43 »
Знам батка за звучник ке се снајдам .. понатака  :D Ке земам некој FI BTL или Eminence kappa , само работата е во тоа што доколку се зафатам со обично (не мостно ) појачалце од 600 вати , плочката би била многу голема а и би ме фатило поскапо .. а вака можеби е подобро ..  :) Доколку мислиш дека обично појачало 600W e подобро од некој мост постави некоја шема  :) ...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1434 on 21.03.2011, Monday, 09:30:39 »
Ехе, до тогаш разгледувај ги шемиве.Онаа 400 ватната ми е правена ,само напонот треба да биде 85В,значи трафо 2х65-68В / 8-10А и електролити бар 20.000мФ по гранка.Цена -изгор (околу 100 ЕУ) само напојување! И уште 100 ЕУ за комплет самоградба во кутија .Тоа се 200ЕУ.За 250 ЕУ веке имаш готов фабрички слејв!!Ама ,ако сакаш работи. 8) :o

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Случајни муабети
« Reply #1435 on 21.03.2011, Monday, 13:13:10 »
Devil premnogu ostrina i golemina od 3,5mb skraruvaj do 500kb e dosta za sliki,seci gi nevaznite dela pokazi samo najvaznoto
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1436 on 21.03.2011, Monday, 14:11:32 (Edited 21.03.2011, Monday, 22:42:51) »
Во тој случај ќе треба секој post рачно да го edit-ираме. Башка, сакаме дел од шемите и програмите да останат upload-ирани на перманентно место, како на пример форумов ;). Да не се исгубат „во линковите“ шемите и проектите ;).

Споено мислење: 21.03.2011, Monday, 22:42:51
Да не имал некој проблеми со box.net и Firefox 3.X.X?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline 6efot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1437 on 22.03.2011, Tuesday, 14:57:03 (Edited 22.03.2011, Tuesday, 15:03:46) »
Абе случајно дане знаете колку пари е од прилика една плочка со "дупчиња". си лемиш една шема после не е сакаш не ти се допаѓа  ја одлемуваш и друга правиш и така. има ваква и колу пари е?
како на сликава..

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
Re: Случајни муабети
« Reply #1438 on 22.03.2011, Tuesday, 15:06:13 (Edited 22.03.2011, Tuesday, 15:11:36) »
има во алфа електроник во битола cika купи таква

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1439 on 22.03.2011, Tuesday, 15:44:52 »
Абе случајно дане знаете колку пари е од прилика една плочка со "дупчиња". си лемиш една шема после не е сакаш не ти се допаѓа  ја одлемуваш и друга правиш и така. има ваква и колу пари е?
како на сликава..


Ова се вика експериментална плочка. Не е многу скапа  ;)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!