Author Topic: Случајни муабети  (Read 828422 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #1140 on 20.01.2011, Thursday, 11:30:35 »
ќе ги копираш од еден фајл во друг сите плочи и ќе немаш проблем :)
ќе си направиш поголем лис (300х300) и копирај тука, среди ги како да стојат и оди принтај :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1141 on 20.01.2011, Thursday, 11:37:37 »
ти пишав добри ти се.Само што ќе ти е фотокопир???Или мислиш да ги фотокопираш и да ги вметнеш?
ќе ги копираш од еден фајл во друг сите плочи и ќе немаш проблем :)
ќе си направиш поголем лис (300х300) и копирај тука, среди ги како да стојат и оди принтај :)
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=341.msg34651#msg34651
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1142 on 20.01.2011, Thursday, 11:42:42 »
му пишав што имал проблем.При печатењето,имал проблем со едно што треба да се штиклира и потоа да се печати.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1143 on 20.01.2011, Thursday, 12:07:24 »
Колеги имам микрофонче од слушалки за на компјутер  ;) Сакам да зборам преку компјутер со микрофончето ама не ми е јасно како треба да се поврзе т.е  каде треба да го ставам  ???

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Re: Случајни муабети
« Reply #1144 on 20.01.2011, Thursday, 12:10:42 »
Треба да го најдеш розовиот џек од звучната картичка и таму да го приклучиш. потоа во програмата која ја користиш да извршиш тест на квалитетот на микрофонот, потоа си спремен за разговор

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1145 on 20.01.2011, Thursday, 12:14:52 (Edited 20.01.2011, Thursday, 12:21:42) »
Благодарам sisko ке пробам па ке ти кажам што сум направил :)  ;)

Споено мислење: 20.01.2011, Thursday, 12:21:42
Џабе несака  :( ......

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1146 on 20.01.2011, Thursday, 12:45:55 »
сакаш шема некоја,така незнаеш да го поврзеш или во кој џек да го поставиш,незнаеш?

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1147 on 20.01.2011, Thursday, 12:47:00 »
Знам во кој џек ама мислам дека нешто треба и во компјтеров да се нагоди ама што треба незнам  :-\

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1148 on 20.01.2011, Thursday, 12:53:03 »
епа треба во Control Panel да наместиш драјверот.Мене имам една програма,која што автоматски препознава дали е поврзан микрофон или звучниците.Сега незнам ти што драјвери имаш,дали ако го приклучиш микрофонот во џекот,автоматски ти го препознае.Расчепкај таму во контрол панелот.Еве сега проверив и гледам го имам Realtek  HD sound effect Manager.Овој програм ми е инсталиран заедно со ОС кога го носев на сервис.

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Re: Случајни муабети
« Reply #1149 on 20.01.2011, Thursday, 12:58:00 »
Знам во кој џек ама мислам дека нешто треба и во компјтеров да се нагоди ама што треба незнам  :-\
Значи во принцип не треба ништо да се нагодува доколку претходно не е чепкано во софверот за аудио. Најдобро за проверка и нагодување е скајп. Со самото негово уклучување ке ви каже дали имате или немате приклучено микрофон.во скајп ке одиш на Call па audio-settings и тука ти се сите нагодувања.
Со среќа и ако имаш уште некое прашање слободно прашувај

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1150 on 20.01.2011, Thursday, 13:07:27 »
па ако не му работи,нека оди пак во Контрол Панелот и нека направи тест.Дали работи микрофонот.Има една програма се вика:Sounds and Audio Devices.Ќе ти се отвори програмот,има неколку подпрограми,ти ќе одбереш Voice,подоле има една слика од микрофон,под неа ќе одиш има едно test hardwer,пушти го тоа и тестирај го микрофонот.

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Re: Случајни муабети
« Reply #1151 on 20.01.2011, Thursday, 13:12:55 »
па ако не му работи,нека оди пак во Контрол Панелот и нека направи тест.Дали работи микрофонот.Има една програма се вика:Sounds and Audio Devices.Ќе ти се отвори програмот,има неколку подпрограми,ти ќе одбереш Voice,подоле има една слика од микрофон,под неа ќе одиш има едно test hardwer,пушти го тоа и тестирај го микрофонот.
Тоа ти што го пишуваш зависи од звучна до звучна, како и до инсталираните драјвери, тестот што го споменуваш најчесто (зависно од драјверот) е само за звучници, додека скајп има универзален конфигуратор кој е многу лесен и воедно сликовите го прикажува response-от на микрофонот и скоро автоматски во конфигурирање, сепак останува на него да провери што ке направи или па да даде повеќе информации за звучната која ја има и нејзините драјвери

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1152 on 20.01.2011, Thursday, 13:14:54 »
па тоа му го пишав дека јас така испитувам,не се разбирам многу од компјутери.Јас така го тестирав,јас немав Скајп кога ова  тестирање го правев.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1153 on 20.01.2011, Thursday, 13:53:02 »
Епа колеги супер е , работи микрофонот ама само кога ке го тестирам  :-[ Зашто неработи кога ке го изгасам тестот и кога ке почнам да зборам нешто на излез неслушам ништо  :P Решение  ???

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Re: Случајни муабети
« Reply #1154 on 20.01.2011, Thursday, 14:09:16 »
Епа колеги супер е , работи микрофонот ама само кога ке го тестирам  :-[ Зашто неработи кога ке го изгасам тестот и кога ке почнам да зборам нешто на излез неслушам ништо  :P Решение  ???
Прво да кажеш кој програм го користиш затоа што најверојатно во него ти е наместено на дефаулт микрофон а не на тој твојот