Author Topic: Случајни муабети  (Read 828532 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1125 on 18.01.2011, Tuesday, 21:11:54 (Edited 18.01.2011, Tuesday, 21:22:24) »
Еве вака отприлика би требалод а изгледаат поставено елементите, мислам дека зенерките правилно ги поставив.



Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #1126 on 18.01.2011, Tuesday, 21:23:04 »
однопаку ти се зенерките :) вака се како обични диоди поставени :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1127 on 19.01.2011, Wednesday, 15:23:56 »
да да пишав огоре дена не сум сигурен дека се точно поставени, можно е да сум ја грешил зенерката

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1128 on 19.01.2011, Wednesday, 23:46:37 »
Од кога на Pazar3 се плаќаат огласите?  >:(  >:(  >:( Дај кажете некоја друга попосетена Македонска страна за огласи ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #1129 on 19.01.2011, Wednesday, 23:50:34 »
сега првпат гледам дека се плаќа, и како да не се плаќа кога секоја будала пишува што сака...а за страна кај што не се плаќа не ми текнува сега, знаев една порано ама у моментов не ми текнува :S
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Re: Случајни муабети
« Reply #1130 on 19.01.2011, Wednesday, 23:53:49 »
Се плаќа мислам веќе месец и пол, го најавуваја од порано, и сега газдата мисли дека ќе има голем профит, хах баѓи се лажи..
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1131 on 19.01.2011, Wednesday, 23:55:20 »
а колку е цената?За еден оглас на пример,колку ќе треба да се плати?
ПС.Стварно се залажал :P ;D ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1132 on 20.01.2011, Thursday, 00:11:04 »
Од кога на Pazar3 се плаќаат огласите?  >:(  >:(  >:( Дај кажете некоја друга попосетена Македонска страна за огласи ???.
oglasi.com.mk
oglasnik.com.mk
reklama5.com.mk
има и други ама не ми текнуваат сега. Пазар3 наплаќаат повеке од 2 месеци
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1133 on 20.01.2011, Thursday, 03:54:58 »
а колку е цената?За еден оглас на пример,колку ќе треба да се плати?
ПС.Стварно се залажал :P ;D ;D

Па зависи од рубрика, но се движи помеѓу 30 и 60 денари + ДДВ. Баш пробав да огласам, и гледам дека нема копче за огласување туку има само да се прегледа огласот, и после гледам пишува „ќе ви стигне mail, со цена, бла бла бла...“ :S.

Се плаќа мислам веќе месец и пол, го најавуваја од порано, и сега газдата мисли дека ќе има голем профит, хах баѓи се лажи..

И јас исто мислам, мислам дека се зезнал :S. Можел само да го зголеми бројот на реклами на сајтот, нема ништо лошо во тоа, ем луѓето задоволни, ем компаниите задоволни ;). Мислам дека вака многу луѓе ќе се откажат од огласување на Pazar3 :S.

Од кога на Pazar3 се плаќаат огласите?  >:(  >:(  >:( Дај кажете некоја друга попосетена Македонска страна за огласи ???.
oglasi.com.mk
oglasnik.com.mk
reklama5.com.mk
има и други ама не ми текнуваат сега. Пазар3 наплаќаат повеке од 2 месеци

Фала за страниците, најверојатно ќе огласам на сите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1134 on 20.01.2011, Thursday, 04:16:47 »
па поубаво да се плаќа, и во право е бојан секој пишуваше што сака мене така ме наместија дека продавам BMW 5 за 3000 евра и тоа колата праена мислиш ко за на трки, глава неможев да кренам од телефонот што ми звонеше хх ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1135 on 20.01.2011, Thursday, 04:23:42 »
па поубаво да се плаќа, и во право е бојан секој пишуваше што сака мене така ме наместија дека продавам BMW 5 за 3000 евра и тоа колата праена мислиш ко за на трки, глава неможев да кренам од телефонот што ми звонеше хх ;D

добро, секој си има право на свое мислење...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1136 on 20.01.2011, Thursday, 06:00:41 »
Дечки да не знае некој како 4-5 layout-и за плочки да ги ставам во едно пдф?Сакам оваа плочката за пик кит2,адаптерот за пик кит,ир прекинувачот со едно реле,ир димерот и ир прекинувачот со две релиња да ги ставам сите тие layout-и на едно пдф,да пробам плочки/а да направам :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1137 on 20.01.2011, Thursday, 09:19:33 (Edited 20.01.2011, Thursday, 09:36:37) »
Дечки да не знае некој како 4-5 layout-и за плочки да ги ставам во едно пдф?Сакам оваа плочката за пик кит2,адаптерот за пик кит,ир прекинувачот со едно реле,ир димерот и ир прекинувачот со две релиња да ги ставам сите тие layout-и на едно пдф,да пробам плочки/а да направам :D ;D

Па пробај во Sprintlayout нацртај ги сите 4-5 плочки и оди принт и тука ќе наместиш се  што треба а претходно ќе си го спуштиш универзал документ конверт(UDC), работи исто како да принташ како  принт драјвер значи кога ќе маниш принтање тој конвертира и те прашува во што фајл сакаш да зачуваш тоа што го конвертираш, има и други опци како 24 bit сликата да биди и други опции во print setings и има објаснување со демо видео ;) :)

Одовде може да го спуштите Универзалниот документ конвертер (UDC):
Code: [Select]
http://www.print-driver.com/download/
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1138 on 20.01.2011, Thursday, 09:54:08 »
Дечки да не знае некој како 4-5 layout-и за плочки да ги ставам во едно пдф?Сакам оваа плочката за пик кит2,адаптерот за пик кит,ир прекинувачот со едно реле,ир димерот и ир прекинувачот со две релиња да ги ставам сите тие layout-и на едно пдф,да пробам плочки/а да направам :D ;D

Па пробај во Sprintlayout нацртај ги сите 4-5 плочки и оди принт и тука ќе наместиш се  што треба а претходно ќе си го спуштиш универзал документ конверт(UDC), работи исто како да принташ како  принт драјвер значи кога ќе маниш принтање тој конвертира и те прашува во што фајл сакаш да зачуваш тоа што го конвертираш, има и други опци како 24 bit сликата да биди и други опции во print setings и има објаснување со демо видео ;) :)

Одовде може да го спуштите Универзалниот документ конвертер (UDC):
Code: [Select]
http://www.print-driver.com/download/
Не треба да ги цртам јово наново,ги има него како на еден лист да направам 7-8 копии од пцб-то?Друго,дали може тоа штампаното да биде од фотокопир,а не од ласерски принтер?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1139 on 20.01.2011, Thursday, 11:28:03 »
ти пишав добри ти се.Само што ќе ти е фотокопир???Или мислиш да ги фотокопираш и да ги вметнеш?