Author Topic: Случајни муабети  (Read 829195 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1065 on 09.01.2011, Sunday, 18:40:21 »
нене не е тајна ова беа четири правоаголни кутии и јас ги прилагодив и направив една инаку алуминиумски се и добри се за појачала или нешто слично каде што е потребно ладење а ги најдов
во отпад исто како и трансформаторот 24 волти 10 анпери и замислете се за 500 денари
е мои колеги тоа е нашето богатсво "отпадот"  :D

На кој отпад?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1066 on 09.01.2011, Sunday, 18:43:57 »
во охрид

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #1067 on 09.01.2011, Sunday, 18:53:32 »
проверив и имаат Б значи се линеарни потенциометри тогаш кај е  :-\ проблемот

Не, B значи дека се логаритамски, стави со ознака A ;).

кога и да купувам потенциометри ми викаат со В бека се линеарни, си сите потенциометри што ги имам се со В...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1068 on 09.01.2011, Sunday, 18:55:41 »
Лесно ви е вас Охриѓани,го растуривте ЕМО! :D Обично со В се логаритамски,а со А или без ознака се линеарни!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1069 on 09.01.2011, Sunday, 19:00:14 »
во охрид

Ај ако можеш пиши во темава каде поточно во Охрид се наоѓа отпадот, можеби на некој некогаш ќе му се најде ;) (ако одиме во Охрид летово, зошто да не земеме нешто од отпадот ;D). Само ако можеш со слики од Google Maps објасни и со обележување, како што имаат направено некои од членовите на форумот ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1845.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1070 on 09.01.2011, Sunday, 19:03:11 (Edited 09.01.2011, Sunday, 19:06:41) »
Да можда го растуриле но јас немам никаква врска со ЕМО но како и да е жално е и за ЕМО и за ЗАСТАВА и којзнае усте колку големи фирми се затворени?

Споено мислење: 09.01.2011, Sunday, 19:06:41
ок ај ке се порудам да го направам тоа

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1071 on 09.01.2011, Sunday, 19:08:34 »
Абе,не се правдај! :D ;) Не мислев ништо лошо.И кај мене во Велес сите индустриски фирми се * во аут*,амајас не сум нималку крив! ;) Велам, покрај ЕМО имате таков отпад! :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1072 on 09.01.2011, Sunday, 19:10:07 »
па нормално да ти не си ја растурил ЕМО....други ја растурија, тешко на нив, кај ке им оди душата за растурените фабрики и оставени работници на улица
Еве реклама за ЕМО
EMO Ohrid Marketing mak.

еј абе темава за друго била  :o
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1073 on 10.01.2011, Monday, 12:25:42 »
дали фабриката АД Пелагонија-Скопје работи?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #1074 on 10.01.2011, Monday, 13:34:06 »
да, колку што знам работи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1075 on 10.01.2011, Monday, 13:48:34 »
Пелагонија е градешна фирма, и работи... мислам дека не е тоа тоа што била на времето ама работи
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1076 on 11.01.2011, Tuesday, 14:44:58 »
вака сега,ај помагајте ми.Почнав за ова во 3Д да ги прикажам плочките,потребни програми се Eagle,POV-RAY,Eagle 3D.Првин плочката ја нацртав и го следев овој линк како што треба.Се направив но заглавив овде
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/Render-3D-images-of-your-PCBs-using-Eagle3D-and-PO/step3/Let-POV-Ray-include-Eagle3D-files/ ме буни тоа што треба да ги копирам фајловите.Ги копирав,ги пастирав во ПОВ директориумот.Но понатаму ме буни >:( каде пишува Method B.Ај ве молам помагајте.Се нервирам дека,ПЦ-во ќе го лупнам :o

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1077 on 11.01.2011, Tuesday, 16:52:13 »
вака сега,ај помагајте ми.Почнав за ова во 3Д да ги прикажам плочките,потребни програми се Eagle,POV-RAY,Eagle 3D.Првин плочката ја нацртав и го следев овој линк како што треба.Се направив но заглавив овде
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/Render-3D-images-of-your-PCBs-using-Eagle3D-and-PO/step3/Let-POV-Ray-include-Eagle3D-files/ ме буни тоа што треба да ги копирам фајловите.Ги копирав,ги пастирав во ПОВ директориумот.Но понатаму ме буни >:( каде пишува Method B.Ај ве молам помагајте.Се нервирам дека,ПЦ-во ќе го лупнам :o

Ја додаваш оваа линија било каде (пожелно е на почетокот) од фајлот "POV-Ray.ini" (го отвораш со било кој text editor, Notepad на пример) и потоа зачувуваш фајлот со CTRL+S ;):

Code: [Select]
Library_Path="C:\Program Files\Eagle3D\ulp\Eagle3D\povray"
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1078 on 11.01.2011, Tuesday, 17:01:12 »
вака сега,ај помагајте ми.Почнав за ова во 3Д да ги прикажам плочките,потребни програми се Eagle,POV-RAY,Eagle 3D.Првин плочката ја нацртав и го следев овој линк како што треба.Се направив но заглавив овде
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/Render-3D-images-of-your-PCBs-using-Eagle3D-and-PO/step3/Let-POV-Ray-include-Eagle3D-files/ ме буни тоа што треба да ги копирам фајловите.Ги копирав,ги пастирав во ПОВ директориумот.Но понатаму ме буни >:( каде пишува Method B.Ај ве молам помагајте.Се нервирам дека,ПЦ-во ќе го лупнам :o

Ја додаваш оваа линија било каде (пожелно е на почетокот) од фајлот "POV-Ray.ini" (го отвораш со било кој text editor, Notepad на пример) и потоа зачувуваш фајлот со CTRL+S ;):

Code: [Select]
Library_Path="C:\Program Files\Eagle3D\ulp\Eagle3D\povray"
а овој фајл(ПОВ-РАУ) каде се наоѓа?Каде сум го инсталирал ПОВ-рауот или на друго место?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1079 on 11.01.2011, Tuesday, 17:11:51 (Edited 11.01.2011, Tuesday, 17:14:17) »
а овој фајл(ПОВ-РАУ) каде се наоѓа?Каде сум го инсталирал ПОВ-рауот или на друго место?

Quote
To make life a bit easier, you could also specify the directory where the original Eagle3D include files are located. To do this, open your POV-Ray root directory, open the "renderer" folder, and edit the POV-Ray.ini file.

Ако не знаш каде си го инсталирал, барај го низ цел Program Files со Search. Ако го имаш инсталирано некаде, ќе го најде и ќе ти ја даде локацијата ;). Инаку default местo би требало да му биде "C:\Program Files\Eagle3D\ulp\Eagle3D\povray\renderer\" ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."