Author Topic: Случајни муабети  (Read 828199 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #675 on 31.10.2010, Sunday, 02:20:40 »
ја си имам чичко што штампа ;D он ми има направено неколку плочки за смд интегралец :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #676 on 31.10.2010, Sunday, 02:31:33 »
ја си имам чичко што штампа ;D он ми има направено неколку плочки за смд интегралец :D
Ок,јас така им правам на некои TDA кои не се погаѓаат со дупчињата на универзалната плочка,ама на секое второ ставам рајхен :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #677 on 31.10.2010, Sunday, 13:43:25 »
Ае кога правите плочки со тонер трансфер, со што ја прицфррстувате хартијата одозгора, ја со изолир ја прицврстувам и увек.. го допрам изолирот, и каде што ќе се стопи останува бакар иако изолирот е врз хартијата....

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Re: Случајни муабети
« Reply #678 on 31.10.2010, Sunday, 15:36:54 »
Прај како што имаше објаснето Devil наводени ја хартијата, залепи ја на плочката и исприцкај ја да се гледаат водовите. После само стегни цврсто со пеглата, и држи ја на едно место. По 30тина секунди тргни ја пеглата, и со ќошевите на пеглата пеглај, испеглај ја убаво целата плочка. После натопи ја плочката во сад со вода и излупи ја хартијата, ако има некој откорнат вод (да не е залепен на плочка) залепи ја пак хартијата и пеглај пак на истото место. Откако ќе ја излупиш со рака можеш да ја извадиш хартијата со прсти или со четка за заби.

Јас секогаш го применувам овај начин и секогаш добивам одлични резултати. Не ја прицврстувам хартијата со ништо.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #679 on 31.10.2010, Sunday, 15:39:37 »
Хартијата ја завиткај околу плочката и одоздоле ја залепи со селојтеп  :).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #680 on 31.10.2010, Sunday, 15:41:28 »
GigaWatt,го глеаше „принцот на персија“ :D?

Да, го гледав, не е лош, ама сум гледал и подобри :S. Како и да е, фала за препораката, дај кажи уште некој ;D. Немам вечер што да гледам, вчера го гледав The Book Of Eli ;), добар филм ;). Особено како глуми Gary Oldman ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #681 on 31.10.2010, Sunday, 15:45:03 »
GigaWatt,го глеаше „принцот на персија“ :D?

Да, го гледав, не е лош, ама сум гледал и подобри :S. Како и да е, фала за препораката, дај кажи уште некој ;D. Немам вечер што да гледам, вчера го гледав The Book Of Eli ;), добар филм ;). Особено како глуми Gary Oldman ;).
Го имаш гледано „meet the spartans“?Eве и јас симињав вчера некои филмичиња...еве кои:meet the spartans,40 days and 40 nights,300,how high and the hangover ;D Сеа симињам ко луд имам уште 7Gb а утре ми се ресетира нет-от... :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #682 on 31.10.2010, Sunday, 15:55:10 »
Го имаш гледано „meet the spartans“?Eве и јас симињав вчера некои филмичиња...еве кои:meet the spartans,40 days and 40 nights,300,how high and the hangover ;D Сеа симињам ко луд имам уште 7Gb а утре ми се ресетира нет-от... :D

Сите ги имам гледано ;), next ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Jove

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #683 on 31.10.2010, Sunday, 16:12:16 »
хахах најдов добар филипс систем  нов скоро 2006 призведен малку користен ми го даваат 200 ден со се звучници звучниците се 6 оми 20вати ама филипс со рефлекс бас кутија е сега го купив системот ама системот беше расипан  го поправив и сега само аукс има и на компутер си го ставив само на аукс го местам и музика од винамп е сега тие кога го купив ми рекоа дека во цедињата детете било мало и го напиало внатре вилушки ножеви и лајци како да го средам сега тоа а уште го немам отворено дали воопшто моќе да се среди  ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #684 on 31.10.2010, Sunday, 16:15:17 »
хахах најдов добар филипс систем  нов скоро 2006 призведен малку користен ми го даваат 200 ден со се звучници звучниците се 6 оми 20вати ама филипс со рефлекс бас кутија е сега го купив системот ама системот беше расипан  го поправив и сега само аукс има и на компутер си го ставив само на аукс го местам и музика од винамп е сега тие кога го купив ми рекоа дека во цедињата детете било мало и го напиало внатре вилушки ножеви и лајци како да го средам сега тоа а уште го немам отворено дали воопшто моќе да се среди  ???

Зависи што е зезнато, отвори тема во „Електронски уреди“ во „Аудио опрема“, и ибаво напиши го насаловот на темата (значи „Проблем со Philip систем тој и тој модел“).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Jove

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #685 on 31.10.2010, Sunday, 16:32:32 »
др пат сега немам време ке излегувам  ;)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #686 on 31.10.2010, Sunday, 18:08:32 »
Колеги најдов две интегрални кола AN7060 од старо појачало  :)
За што може да ги искористам и ако може некоја шемичка со нив  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #687 on 31.10.2010, Sunday, 18:11:16 »
Code: [Select]
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/91577/PANASONIC/AN7060.html
последна страна имаш шема, друго се ти е објаснато
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #688 on 02.11.2010, Tuesday, 17:03:22 »
Инаку да се пофалам, денеска си купив L метар, мерни подрачја има од 20uH до 200H. Не е нешто кој знае што (турски е), ама ми го дадоа за 4000 денари, а никаде нема да најдам L метар со волкав дијапазон на мерни подрачја, особено не со мерно подрачје од 20uH, така да мислам дека добар пазар направив.

Плус, заедно со него дојде и транспортна кутиичка (од оние со патент), ама во него волтметарот си го ставив, дека он и онака ми дојде без кутиичка, а L метаров и онака не планирам да го изнесувам многу многу од дома, така да супер ми дојде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #689 on 02.11.2010, Tuesday, 17:07:55 »
Инаку да се пофалам, денеска си купив L метар, мерни подрачја има од 20uH до 200H. Не е нешто кој знае што (турски е), ама ми го дадоа за 4000 денари, а никаде нема да најдам L метар со волкав дијапазон на мерни подрачја, особено не со мерно подрачје од 20uH, така да мислам дека добар пазар направив.

Плус, заедно со него дојде и транспортна кутиичка (од оние со патент), ама во него волтметарот си го ставив, дека он и онака ми дојде без кутиичка, а L метаров и онака не планирам да го изнесувам многу многу од дома, така да супер ми дојде ;).
Eпа ај со среќа да си го користиш 100000 калеми да направиш хах,па ние ако праиме тебе ќе те гњавиме да ги мериш колку хенри се  :D :D ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker