Author Topic: Случајни муабети  (Read 828356 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #225 on 26.08.2010, Thursday, 16:43:11 »
Го знам Тесла стутерот од пред година дена и видеото го имам повеке пати гледано, баш вчера го пуштив и повторно и сум воодушевен и од внатрешноста на скутерот и од надвор како одлично е направен. Навистина доколку не го познавав Борче ке си помислев дека скутерот е дело на луѓе од некоја друга поразвиена држава.
Баш е добро што се најде и на hackaday, нека видат дека во Македонија има способни луѓе. Ако не знаат за Македонија барем ке научат нешто :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #226 on 26.08.2010, Thursday, 16:55:00 »
Значи се трудевме изгледот на синусоидата да биде трапез а не синусоида заради две работи: прво, има поголема ефективна вредност напонот (а бидејќи се батерии и имаме ограничен напон тоа е битно) и второ трапез а не правоаголен сигнал бидејќи се оштетува моторот. Значи трапезот е компромис меѓу двете работи.

Аха, дека во една книга прочитав дека со емулација на баш синусоидална форма всушност се заштедува на моќност, као демек поголема моќност се трошела ако се емулира трапозоиден сигнал место чиста синусоида (или барем некоја бранова форма приблина на чиста синусоида) ;).

Го знам Тесла стутерот од пред година дена и видеото го имам повеке пати гледано, баш вчера го пуштив и повторно и сум воодушевен и од внатрешноста на скутерот и од надвор како одлично е направен. Навистина доколку не го познавав Борче ке си помислев дека скутерот е дело на луѓе од некоја друга поразвиена држава.
Баш е добро што се најде и на hackaday, нека видат дека во Македонија има способни луѓе. Ако не знаат за Македонија барем ке научат нешто :)

Кај нас секогаш имало способни луѓе, проблемот се најчесто финансии :S. Никој не сака да инвестира во развој на вакви проекти :S. Затоа мораш да почнеш сам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #227 on 26.08.2010, Thursday, 22:23:08 »
Интересна статија за изумирањето на стереото.. :(

Code: [Select]
http://www.tnt-audio.com/topics/realstereo_e.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Re: Случајни муабети
« Reply #228 on 27.08.2010, Friday, 08:13:30 »
Околу она за синусоидата: Многу луѓе не сваќаат дека моќноста која ќе се потроши при генерирање на таа синусоида да биде многу правилна некогаш е поголема од моќноста која се губи при работа на моторот со трапезоиден сигнал ;)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #229 on 27.08.2010, Friday, 13:43:45 »
Околу она за синусоидата: Многу луѓе не сваќаат дека моќноста која ќе се потроши при генерирање на таа синусоида да биде многу правилна некогаш е поголема од моќноста која се губи при работа на моторот со трапезоиден сигнал ;)

Е да, процесорските циклуси што ќе ги истроши микроконтролерот најверојатно ќе бидат многу повеќе, плус и импулсниот режим (екстремно кратки и екстремно долги импулси) во кој ќе работат N-MOS-ите најверојатно ќе биде поголемо оптоварување за нив, па можно е да греат повеќе. Всушност, во право си, во книгата прочитав дека моќноста на моторот се намалува со емулирана синусоидална форма, но парите кои ќе се потрошат за да се најде соодветен микроконтролер (книгава беше постара па они користеа Z80 и 8085 микропроцесори ;D) e несразмерна за добивката, плус екстремно е поголем бројот на процесорски циклуси ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #230 on 28.08.2010, Saturday, 23:55:27 »
луѓе знае ли некој каде може да се најдат беџови ама па ништо да нема пишувано на нив...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #231 on 28.08.2010, Saturday, 23:59:46 »
Беџ со безопасна игла???Или некој друг па??

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #232 on 29.08.2010, Sunday, 00:36:08 »
да, таков...ама па некои големи...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #233 on 29.08.2010, Sunday, 09:46:41 »
И да најдеш такви што се пишувани, најчесто се отвараат (имаат прозирно капаче и ливче со натписот под него) па можеш да го смениш ливчето со нешто твое, порано имам така правено ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #234 on 06.09.2010, Monday, 11:07:16 »
Хаха денес ми стигнаа 2 книги за пик микроконтролери од микроелектроника, едната е општо за пик микроконтролери а другата е за програмирање во микро Basic :)
од логинг ги нарачав во саботата денес ми стигнаја :)
 се на се околу 1700 ме фати
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #235 on 06.09.2010, Monday, 11:26:36 »
Сега кога ќе се навежбаш, леле, леле... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Re: Случајни муабети
« Reply #236 on 06.09.2010, Monday, 13:11:13 »
Тераминот е во завршна фаза  :D
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #237 on 06.09.2010, Monday, 13:58:51 (Edited 06.09.2010, Monday, 14:01:40) »
Хаха денес ми стигнаа 2 книги за пик микроконтролери од микроелектроника, едната е општо за пик микроконтролери а другата е за програмирање во микро Basic :)
од логинг ги нарачав во саботата денес ми стигнаја :)
 се на се околу 1700 ме фати
Јас ги имам ПИК микроконтролери од Иван Верле и микро Ц  незнам автор исто така ми се од Логинг.Па сега да те прашам до Битола ти ги донесоа или беше во Скопје??? ???
Михаил (Чекај)ај ако можеш уште еднаш да го постираш клипчето за тераминот!!??Ако може??

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #238 on 06.09.2010, Monday, 14:34:14 »
да во битола ми ги донесоја, исти тие книги, односно наместо Ц јас зедов бејзик
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Re: Случајни муабети
« Reply #239 on 06.09.2010, Monday, 14:41:09 »
Еве го клипчето, треба само да го сместам во кутија, да ставам антена и да го распалам ;D. Ќе отворам посебна тема и таму ќе објаснам што како..
Make a Theremin
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“