Author Topic: Случајни муабети  (Read 828946 times)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6945 on 02.03.2019, Saturday, 17:03:57 »
Инаку не се баш евтини тие UV неонки.


Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6946 on 02.03.2019, Saturday, 17:38:48 »
Не знам која е точната цена ми рекоа дека кога ги имале биле по 200 300 денари (само за неонките без арматура и др) зависи од димензиите, и сега би требало да бидат по слична цена, според продавачот во фирмата.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6947 on 02.03.2019, Saturday, 17:47:25 »
Ајде јави кога ќе земеш која цена си платил и која димензија си зел.


Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Re: Случајни муабети
« Reply #6948 on 02.03.2019, Saturday, 20:04:36 »
јас имам една стара "UV" неонка исфарбана со црна боја :)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6949 on 02.03.2019, Saturday, 20:08:48 »
А зошто си ја исфарбал со црно? :)


Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Re: Случајни муабети
« Reply #6950 on 02.03.2019, Saturday, 20:29:34 »
Да биде УВ :)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6951 on 02.03.2019, Saturday, 20:31:31 »
Аааа, значи си направил home made UV светилка. :D


Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Re: Случајни муабети
« Reply #6952 on 02.03.2019, Saturday, 20:39:22 »
Да е сега сум немал купечка УВ ама оваа kinda работи кога ќе доближеш рака ако имаш микро прашинка или некој белези се гледаат како бели/бледо виолетови.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6953 on 03.03.2019, Sunday, 06:02:33 »
Таа сијалица од линкот ја ставив како за пример не мора да е таква може неонки или било што друго што зрачи таква светлина.
Прашав по продавниците за осветлување низ Струмица не продава никој па викам можеби некој знае низ другите градови.

Во Скопје сигурно имаш UV неонки. Баш видов пред некоја недела на Зелен Пазар, продаваа ;).

Инаку не се баш евтини тие UV неонки.

Нешто поскапи се од обичните, ама далеку од прескапи... ако обичните се околу 100 ден. за 120cm неонка, овие нека се 150 или 200, далеку од тоа дека се 10 пати поскапи ;).

Да е сега сум немал купечка УВ ама оваа kinda работи кога ќе доближеш рака ако имаш микро прашинка или некој белези се гледаат како бели/бледо виолетови.

Да, така правевме и на времето, 90-тите, кога UV неонките беа навистина скапи (по 1000 денари, ако не и повеќе, беше една, и тоа од 60cm... а и ретко кај можеше да се купат, една или две продавници во Скопје ги држеа, а и ги немаше секогаш да се купат бидејќи носеа мала количнина од Бугарија и веднаш им се продаваше :-\)... не е баш најдобра замена, ама брка работа за домашни забави :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6954 on 03.03.2019, Sunday, 09:03:36 »
Не сум ја знаел таа финта :) Инаку ако е за забава, отпаѓа живина, бидејќи се добиваат изгореници во најмала рака.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6955 on 03.03.2019, Sunday, 10:51:16 »
Само да си знаете, сите UV лампи се штетни за очите, без разлика дали се живини, неонки или LED, зависно нели колку долго сте изложени на нив. Особено се штетни оние медицинските UV-C што се за стерилизација на простории, неколку минути само ако си изложен на неа, после вечерта очите како песок да ти се полни, многу гадно чувство, не ме прашувајте како знам... :P
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6956 on 03.03.2019, Sunday, 11:03:39 »
Јас знам од шавајцоапарат што користи јаглерод диоксид kako штит за варот :) Гадно чуство, и да баш е како песок. Итоа само на моменти што ме блицна светлината која изобилува со ув спектар :) Мада што рече Гигават и обична сијалица да ја зјапаш е штетна.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6957 on 03.03.2019, Sunday, 15:12:55 (Edited 04.03.2019, Monday, 00:43:49) »
Сакам да напојувам Raspberry Pi 3 со батерии од лап-топ, односно да биде преносливо. Е, сега користам 2 батерии од лаптоп ( Li-Ion ) кои се поврзани паралелно и потоа се приклучени на DC-DC конвертор со цел да добијам 5V за да можам да го напојувам RPi. Но, за жал не можам тоа да го направам бидејќи кога ќе го приклучам RPi на напон тоа се бутира до некаде и потоа се рестартира, цело време така во круг и никако не стигнува до работната површина (desktop). Батериите ми се поврзани паралелно за да добијам поголем капацитет, а со тоа и струја, нивниот напон е 3.7V. Го користам конверторот од линкот, а ова се некои од неговите карактеристики:

                Input Range:3.8V ~ 32V
                Output Range:1.25V ~ 35V
                Input   Current:3A ( max ) , no-load 18mA (5V input , 8V output , no-load is   less than 18mA. Higher the voltage , the greater the load current . )
                Conversion efficiency:< 94% ( greater the pressure , the lower the efficiency )
                Switching frequency:400KHz
                Output Ripple:50mV ( the higher the voltage , the greater the current , the greater the ripple )
                Load Regulation:± 0.5%
                Voltage Regulation:± 0.5%
                Operating Temperature:-40 ~ +85

Не знам што би можело да биде причината тоа да го прави на батерии, а на адаптер да си функцинира перфектно. Но, како што кажав целта ми е да го направам да биде преносливо, затоа и користам батерии. За напојување на RPi се потребни 5V 2А.

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/3/32661520979.html

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6958 on 03.03.2019, Sunday, 15:23:32 »
Немаат доволно снага батериите т.е. кога ќе му дојде да повлече 2А (а нема пошто којзнае во каква состојба ти се батериите) разпберито се рестартира.


Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6959 on 03.03.2019, Sunday, 15:25:33 »
Па, исправни се батериите и се некаде околу 3000mAh што отприлика би требало од една батерија да можам да извлечам 1.5A.