Author Topic: Случајни муабети  (Read 828337 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6645 on 06.10.2018, Saturday, 03:21:09 »
Клешта, едната дршка ќе ја завариш за помасивен метал (а.к.а. хеви метал :)) мутерче ќе и швајцниш и федер. За поголема стабилност на дршките ќе завариш по еден мутер, штраф на среде и ќе стегаш, само досаден ќе е штрафот на секое.
кај гледав ваква направија да ме отепаш не ми текина. Може на форумов.
Додуша мислам дека едниот мутер треба да е слободен.
Е сега имам искусено тие ламбите со лупа, се користат и за козметика, јас на еден пријател златар му ја поправав, царска работа се.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6646 on 06.10.2018, Saturday, 04:16:23 »
кај гледав ваква направија да ме отепаш не ми текина. Може на форумов.

MURO имаше пишано за ваква алатка ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=13421.msg116285#msg116285
Сликата не ја прикажува бидејќи имаат некој проблем Photobucket во моментов, баш побарав.

Code: [Select]
http://www.isitdownrightnow.com/photobucket.com.html
Можно е да ја прикаже откако ќе ги средат проблемите... ако ги средат ::).

Е сега имам искусено тие ламбите со лупа, се користат и за козметика, јас на еден пријател златар му ја поправав, царска работа се.

Нема збор, тие се супер ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6647 on 17.10.2018, Wednesday, 20:11:12 »
Ме интересира, дали форумот ќе се врати на старата адреса?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6648 on 17.10.2018, Wednesday, 23:37:53 »
Работиме на тоа, но имаше проблеми со обновувањето на domain-от и hosting-от.

Сите ќе бидат благовремено известени доколку има било какви промени кои би влијаеле на функционирањето на форумот ;). Исто како и сега, ќе биде објавено на форумот, на Facebook групата, а ќе биде испратен и mail кон сите членови на форумот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #6649 on 18.10.2018, Thursday, 16:14:07 »
Дали некој можеби знае во која граница се движат пресостатите на машини за перење, нај битно е да може да се купи кај нас :D
Потребен ми е пресостат што би работел на притисок од 0,0004 бари (0.55-0.56PSI) и да има нормално отворен и нормално затворен контакт.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6650 on 18.10.2018, Thursday, 16:49:09 »
Да прашаш на стар, имаше еден тип лисиче се бави со такви работи,
Code: [Select]
https://www.google.com/maps/@41.9765501,21.4746181,3a,75y,357.24h,70.25t/data=!3m6!1e1!3m4!1ssMrk0AEcF8ABo5TpzCx8Aw!2e0!7i13312!8i6656

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6651 on 21.10.2018, Sunday, 00:41:54 »
Вчера се видовме со bicikle, денес со batka, генерално земено форумски викенд :P :D 8).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6652 on 21.10.2018, Sunday, 02:09:22 »
Јеп :) До година и заено може.
Него модификација на порака на тајмер е или... ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6653 on 21.10.2018, Sunday, 02:50:35 »
Јеп :) До година и заено може.

Да да, дефинитивно ;). Не сме имале форумска собиранка одамна ;).

Него модификација на порака на тајмер е или... ?

Да. Мислам дека е подесено на ден или два моментално. Намерно беше така направено.

Прво беше одземено правото на корисниците да може да ги бришат нивните пораки. Зошто? Има логично објаснување за тоа. Некои корисници има лош нарав и сакаа по секоја „караница“ или несогласување со администрацијата да си ги избришат сите пораки на форумот. Ова само ја осиромашуваше секоја тема во која што имаа пишано нешто, а згора на тоа, одговорите од останатите корисници не правеа никаква логика ::) (имаш post од еден user, па по него, пак post од истиот user и се гледа дека фали нешто измеѓу ама не знаеш што е тоа ???). Глупости на квадрат ако ме прашате мене, голем дел од нив многу детски се однесуваа (алооо, опрајте се луѓе, it's just a forum ;)), но што е, тука е, не можеме да ги „оправиме“ луѓето, но можеме да ги смениме правилата на игра. Затоа, забрането беше бришење на коментари... или можеби исто така беше поставено да биде на тајмер ??? (по ден или два да не може да ги избришат)... не ми текнува во моментов, но може да проверам ако некој се интересира ;).

Потоа, најдоа друга финта. Си ја бришеа содржината од кометарите/одговорите ::). Не ги оставаа празни, бидејќи не може коментар да биде празен (мора да има некоја содржина), но тоа не значи дека не можеа да ја модифицираат содржината на коментарот со содржина „јиаосдајнбкнб“... и чешај се потоа што значи тоа ::). И затоа, повторно моравме да ги смениме правилата на игра - да забраниме менување на содржината на коментарите/одговорите по определен период. Моментално е подесено на еден ден (мислам... не сум сигурен, повторно, ако некој се интересира, може да проверам), но немаме намера да го менуваме ова време (да го зголемуваме). Одлуката беше насочена кон зачувување на содржината на форумот, така да, не планираме да ја менуваме оваа одлука и овој начин на делување.

Any more questions :P :D?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6654 on 21.10.2018, Sunday, 11:38:52 (Edited 21.10.2018, Sunday, 16:29:35) »
Не дека ми смета, него пред некој ден баш приметив дека има модифај и на постари постови, и тоа си го користев за да си поправам печатни грешки, ама не планирам да малтретирам администрација сега за 2 букви... Нејсе, така приметив, забележав во некој пост печатна грешка случајно, затоа прашав, а знам дека  извеснон време имаше модификација на постот. Таман си е времето :)
Фала на изцрпниот одговор :)
п.с.
да не му тикина некому на спотон што го вртеа на мтв, нешто за хив дрога беше...

во позадина идеше тракава.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6655 on 21.10.2018, Sunday, 18:34:26 »
Да, таа реклама ја даваа на Пулсирања :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6656 on 21.10.2018, Sunday, 21:34:11 »
Ама не можам видеоно да го најдам на jутуб :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6657 on 21.10.2018, Sunday, 22:38:24 »
Најверојатно е забрането... кој знае :).

Еве го на dailymotion ;).

Code: [Select]
https://www.dailymotion.com/video/x2h1un
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6658 on 21.10.2018, Sunday, 23:17:18 »
Супер страничево. Бааѓи почнаа да мрсат со ауторити рајтс... И рано-разни цензури итн...

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #6659 on 15.11.2018, Thursday, 13:42:37 (Edited 15.11.2018, Thursday, 15:17:27) »
Дали некој има вакво нешто и какво се неговите впечатоци и сознанија.
Original SKYRC IMAX B6 MINI Balance RC Charger-Discharger For RC Helicopter Re-peak NIMH/NICD Aircraft+Power Adpater(optional)

Code: [Select]
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1bsvHkNPI8KJjSspfq6ACFXXai.jpg
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!