Author Topic: Случајни муабети  (Read 827994 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6360 on 03.07.2017, Monday, 20:43:12 »
Здраво,
Да не отварам нова тема, тука ќе поставам едно кратко прашање. Каде би можем да најдам вакуум пумпа како на сликата ?
Code: [Select]
https://www.google.com/search?q=vacuum+pump&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjD5rjy4e3UAhUJLcAKHYIOD9IQ_AUICygC&biw=1920&bih=950#imgrc=qqp_zD6wVBe-wM:

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6361 on 03.07.2017, Monday, 23:11:19 »
За која намена ти е? Мотор од фрижидер може да ти знрка работа....

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6362 on 10.07.2017, Monday, 23:14:28 »
Во чест на најголемиот ум на сите времиња, Никола Тесла.  ;D

Code: [Select]
https://www.slavorum.org/10-tesla-discoveries-we-cant-live-without/

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6363 on 11.07.2017, Tuesday, 23:20:00 »
Во Скопје во продавници за материјали за ладилна техника би требало да има, цената зависи од фирмата.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #6364 on 13.07.2017, Thursday, 18:02:54 »
Дали има некој линк/торент за офис 2016?
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6365 on 14.07.2017, Friday, 02:25:07 »
Code: [Select]
https://rsload.net/repack/kpojiuk/23210-microsoft-office-2016-repack-kpojiuk.html
На KpoJIuK RePack-овите се секогаш бомбона ;). Може да бираш дали да се инсталира на Руски или на Англиски.

Директни линкови.

x86:

Code: [Select]
http://95.141.193.17/noload2/files/061/Microsoft.Office.Pro-Plus.2016x86.v2017.07.exe
x64:

Code: [Select]
http://95.141.193.17/noload2/files/061/Microsoft.Office.Pro-Plus.2016x64.v2017.07.exe
ISO (x86 & x64):

Code: [Select]
http://95.141.193.17/noload2/files/061/OFFICE2016.04.iso
user: rsload.net
pass: rsload.net

Откако ќе се подигне installer-от, во јазичната поддршка може да ги извадиш Руски и Украински. Инаку, ако избереш да се инсталира на Англиски, инсталацијата ќе биде на Англиски, само што по default ќе има и Руска и Украинска поддршка за се што би му требало на Office пакетот. Не дека пречат, ама одземаат простор. Ако сакаш да ги инсталираш и Visio и Project Pro, посебно ќе треба да ги инсталираш (посебни инсталации се, но автоматски може да се подигнат од Autorun-от). На крајот, само ќе треба да го активираш преку копчето за активација од Autorun-от (во вториот tab e, Activate Office (Auto), мислам дека така беше обележано копчето).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6366 on 14.07.2017, Friday, 17:03:11 »
Имам едно прашање, па за да не отворам нова тема ќе ве прашам тука и би сакал да ми помогнете, бидејќи ми е потребна помош.
Сакам со помош на Raspberry Pi да контролирам 5 серво мотори.  Каков драјвер треба да направам? Засега, можам директно на него да поврзам само 1 мотор и го контролирам успешно софтверски. Е, сега сакам да контролирам 5. Како би можел тоа да го направам со ЕЛЕКТРОНИКА? благодарам.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #6367 on 14.07.2017, Friday, 17:16:27 »
Фала GigaWatt
Сега го симнувам. Малку споро оди, 200-300 KB/s, ќе почекаме малку  ;D
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6368 on 14.07.2017, Friday, 23:33:20 »
Од лични сервери на rsload оди, затоа. Ама па сметајќи дека се лично нивни, а не на turbobit, uploaded или некој сличен file host, и не оди баш така лошо ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6369 on 24.07.2017, Monday, 01:12:57 »
2-3 прашања, ќе одам по ред
Сликиве нели може да се "бекапираат"? Или бара многу чоечки напор?
Знае некој кај можам да најдам трафоа ефтини од микровални? Некни на бувљак гледав по 300 ден. не знам зашто не зедов... Може и др по моќно трафо али од прилика тие цени да се.
Може мотор кафезен да се премота да работи како торус? т.е. имам слушано такви муабети, ама некако не ми гледа логички...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6370 on 24.07.2017, Monday, 13:26:35 »
Ако зборуваш за сликите од Photobucket, да, може, но треба посебна скрипта да се пишува само за тоа... а и со секоја промена на API-то на Photobucket или некој друг host (членовите не го користат само Photobucket, го користат и tinypic, Postimage, imgur и други), ќе треба скриптата да се преправа.

Освен тоа, целата поента со ставањето на слики на други hosting сајтови беше да се заштеди на bandwidth и простор за hosting на форумов. Не дека сме во црвено, далеку од тоа, ама сепак, не сакавме да отидеме во црвено за 2 или 3 години, а имаше шанси тоа да се случи ако се дозволеше кој што сака да прикачува како attachment на форумов (мислам пред се на слики). Затоа беше направен тој „пресек“. Се што не е екстремно важно (слики од работи кои се продаваат, слики од комерцијални уреди, можеби и некои слики од изработени проекти) да се ставаат на екстерни host-ови, а се останато (шеми, програми, dump-ови, итн.) да остане како attachment на форумов. Е сега, никој не сметаше дека на сопствениците на Photobucket ќе им текне да го направат тоа што им текна и дека практично, сликите нема да може да се прикажуваат на форумот. Backup од сликите (барем јас лично) имам, така да, не е проблем да се вратат назад. Проблем е што се преку 3000 слики и ќе треба да се листа тема по тема за да се вратат назад :S.

Затоа пишав, а и пак ќе пишам. Ако некој има проблем, во некоја од темите не ги прикажува сликите, слободно нека пише. Ако сликите биле на мојот account, ќе бидат пак ставени назад. Ги симнав од Photobucket, значи имам backup од нив, не е проблем, секоја слика ќе се врати назад ;). Само треба да побарате ;).

Околу трафоата од микробанови печки, цените се тие, и јас толку ги имам земено (тогаш земав две, ми ги даде за 600, цена не сакаше да спушти).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6371 on 24.07.2017, Monday, 15:44:58 »
Епа така де на секое ќе треба рачно да се бекапираат и уплоадираат сликите, добро е што ти текнало да ги сејвнеш. Дадоа некое упозорење фото букет пред да ги тргнат?
Од кај циганчињата ги зеде трафоата?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6372 on 25.07.2017, Tuesday, 00:06:56 »
Дадоа некое упозорење фото букет пред да ги тргнат?

Имало некое предупредување на нивниот блог месец или два пред да го направат ова, ама кој му текнува да го чита блогот на Photobucket ::). И тоа не било баш предупредување туку само најава дека ќе има промени во TOS-от во однос на "third party linking" ::) (баш го прочитав откако се случи ова). Глупости, практично ништо не предупредиле ::).

Од кај циганчињата ги зеде трафоата?

Не ги земав лично јас, дедо ми од на жена ми страната бил на пазарот, па он таму знаел некој човек, продавал се и сешто, од делови за коли до електрични апарати, што расипано, што исправно и јас му спомнав дека ми требаат трансформатори од микробранови печки и он ми побарал, го начекал човеков, му рекол дека ќе му донесе нареден пазарен ден, отишол наредниот пат и му ги дал, еден 300 ден., двата 600 ден. Пробал да му намали, гледал не сака, ОК, тоа е тоа, му дал 600 денари и ги земал.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6373 on 25.07.2017, Tuesday, 00:27:57 »
Нефер некаконод фотокофа.
Типо дрњме на бувљак? Може фака општо инфо кој е што е кај да го бараме? Т.е. ако има повеќе заитересирани, а не верувам дека нема да има пошто за 300 ден 1кw трафо се исплати и да го премоташ....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6374 on 25.07.2017, Tuesday, 02:59:24 »
За премотување, нема шанси да го премоташ бидејќи заварени се лимовите еден со друг, не може да се премота. Може само пунк апрат или мини швајц апарат да направиш со нив, толку, ништо повеќе од тоа.

А за инфо околу човекот, ќе го прашам дедо ми, би требало да знае да ми каже кој е и каде му е тезгата ;).

Нефер некаконод фотокофа.

И шо ти значи ова жити све ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."