Author Topic: Случајни муабети  (Read 828562 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6315 on 05.05.2017, Friday, 09:15:37 (Edited 05.05.2017, Friday, 09:17:50) »
nsu го имам забележано дека се што пишува, најголем дел од тоа е надвор од темата, а целта му е претпоставувам да има голем број на постови.  ;)
Атанас сепак повеќе имам и од тебе отворено теми и повеќе имам прашувано и помагано одговарано но тоа сега не е битно.Ако ти така сметаш сметај си секој има свое суверено право да мисли што сака
Едино нешто што не ми се свиѓа колеги знам мана ми е граматиката се извинувам ете во некој теми сум помогнал и сум прашал само кога сум незнаел вие сте ми помогнале како на пример Жан неќна со шемата за НФ засилувачот работи супер фала ви многу Жан овде сакав само да кажам дека батка ставил интересна шема се нашалив реков во типот оваа електроникава се меша и во цвеќиња  ;D ништо друго во иднина ќе пишувам само кратко и конструктивно  8)
Ете самиот си даде убав пример. Јас во таа тема дадов краток и прецизен одговор. Не раскажував приказни од војска или од риболов. Тоа го очекуваме и од тебе :)
Ок  :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6316 on 05.05.2017, Friday, 09:58:08 »
Инаку да ви кажам еднаш кога бев по риба што ми се случи, абе... да не распраам ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6317 on 05.05.2017, Friday, 11:37:10 »
Зависи по каква риба си бил, ако е таа што плива не ме занима, ако е таа што оди може да продолжиш... :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6318 on 05.05.2017, Friday, 14:43:54 »
Хахаха и ај после Lordzi тротоарската е најслатка ама таа слабо гриза и бега бара добар плен хахаахах абе случајни муабети се ова хахах се е дозволено  8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6319 on 05.05.2017, Friday, 23:42:57 »
И продолжуваме сосема случано ;D.

Rejection is all I've known and all I shall ever know. Untill, that is, I at last find acceptance when I drag my tortured, withered carcas to the boneyard and fall gratefully into the sweet, blissfull bosom of the grave.

Малку мрачно за петок навечер, а?

;D ;D ;D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #6320 on 14.05.2017, Sunday, 16:21:56 »
ICL7107 ако се искористи за да се направи како термометар до колку температура може да мери?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6321 on 14.05.2017, Sunday, 17:00:29 (Edited 14.05.2017, Sunday, 17:02:03) »
3 1/2 цифрен е. До 199.9, 19.99 или 1.999... така би требало да биде по некоја логика. Значи, би требало да можеш да направиш верзија што мери до 200 степени ;).

Можеби ќе може и до 2000... не ми текнува дали може да се изостави запирката... мислам дека може.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #6322 on 14.05.2017, Sunday, 17:15:38 »
Интересна работа, имам сосема заборавено дека со тој IC може да се направи термометар. Сонда за мерење беше 1N4148 или грешам ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #6323 on 14.05.2017, Sunday, 19:46:30 »
Ми треба мене уредче да мерам температура до 1000 степени, ми текна прво на ова, но може да се даде и некој друг предлог, се е добродојдено ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6324 on 15.05.2017, Monday, 02:32:12 »
Со микроконтролери имаш мал милион проекти... можеби ќе начекаш некој што мери до 1000 ;).

Имам дома еден Voltcraft со 4 сонди, ама не ми текнува до колку можеше да мери. Знам дека сигурно можеше да мери до 500 степени, за повеќе не сум сигурен. Ако сакаш ќе проверам. Можно е да ти излезе поевтино да го купиш отколку да го правиш ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6325 on 16.05.2017, Tuesday, 21:49:04 »
абе случајни муабети се ова хахах се е дозволено  8) 8)
По тој повод ќе прашам да не случајно некој се занимава со хемија, да знае како да згуснам лимонска киселина т.е. лимонтус да дојде како масло вискозна или како гел ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6326 on 17.05.2017, Wednesday, 11:05:06 »
Па земи лимонтус и разреди го ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6327 on 17.05.2017, Wednesday, 19:25:55 »
хехе е не  так едноставно, ако е многу лимонтус се здрвува т..е кристализира и не реагира, ако е малце нема никаква адхезија т.е. одма се лизга... инаку за вадење корозија ми е, може да се потопи некое парче во него, го прави како ново, но не можам цела врата ( од кола) да потопам...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #6328 on 17.05.2017, Wednesday, 19:31:39 »
додај му масло во растворот ХАХАХА
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6329 on 17.05.2017, Wednesday, 22:48:04 »
За како гел незнам, ама јас го имам користено за чистење на топлински изменувачи, оние шо се прохромски за ладење на вода за пиење шо се користат, ама го разредував со вода, и ќе го остаев да седи некое време т.е разредот го ставав во него и солза го прај внатре.