Author Topic: Случајни муабети  (Read 828551 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6150 on 20.12.2016, Tuesday, 02:23:45 »
Тоа високофреквентниот сигнал измеѓу би требало да биде некој синхро сигнал. Правоаголниците што одат нагоре би требало да бидат логички единици, а оние кои одат надолу би требало да бидат логички нули. Долгите правоаголници, без разлика дали се нагоре или надолу, би требало да бидат две единици или две нули една до друга.

Е сега, ова е најпросто кодирање. Има и многу покомплицирани. Какво е кодирањето... не можам да ти кажам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #6151 on 20.12.2016, Tuesday, 19:55:30 »
а оние збиените синусоиди, дали и тие се исто бинарен облик или тоа е онака како за синхронизација ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6152 on 21.12.2016, Wednesday, 03:21:16 »
Па на тој мислев. Тоа е некој вид на синхро импулс најверојатно.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6153 on 21.12.2016, Wednesday, 14:32:12 »
За проблемот што го имав претходно...

Да ве прашам нешто, бидејќи гледам започнавте тема на разговор за лап-топ компјутери. Лап-топот на баба ми не се полни повеќе од 80%, односно колку и да стои на полнач на task bar-от во долниот десен агол кажува само 80% дека е полна батеријата. Во што може да е проблемот?

Да апдејтнам малце... Баба ми заминаа со дедо ми за Шведска, па лап-топот го оставија кај мене. И, сега лап топот првите неколку дена се полнеше до 80% , но потоа се врати во нормала, односно се полни целосно до 100%. Ништи не чепнав, ниту го отворив, ниту го реинсталирав софтверот. Еднаш само ја испразнив целосно батеријата и потоа го полнев одново. Што би можело да е причината да се врати во нормала (ако е вратен, односно не се повтори претходното што беше) ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6154 on 21.12.2016, Wednesday, 15:16:40 »
Па веројатно е проблем во електрониката во самата батерија.Ретко,ама се случува и тоа ,да се врати во нормала.Ако го користиш дома,наполни ја до крај батеријата и извади ја ,па терај само со полнач.Така ке ти биде најдобро.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6155 on 22.12.2016, Thursday, 21:43:10 »
Еднаш само ја испразнив целосно батеријата и потоа го полнев одново. Што би можело да е причината да се врати во нормала (ако е вратен, односно не се повтори претходното што беше) ?

Можно е и ова да бил проблемот. Нешто се укочила електрониката, па кога целосно си ја изпразнил и пак наполнил, се ресетирала контролата за полнење... кој знае.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6156 on 26.12.2016, Monday, 12:59:19 »
Да не знај некој конздрух 90грам.  хартија, во Битола кај можам да најдам ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #6157 on 27.12.2016, Tuesday, 13:17:07 »
Кога одиш од ракометно према каргото по солунска, после семафорите од лева страна има продавничка за алкохол погоре малку има една печатница/фотокопирница таму имаат

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6158 on 27.12.2016, Tuesday, 14:47:40 »
Вчера случајно во бабукот бев, и таму најдов 110грамска. Испринтав шема дома да ја пробам каква е, мн неубо испадна, мн малце се префрле боја од шемата на плочката, незз оти така.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #6159 on 27.12.2016, Tuesday, 17:05:48 »
многу е подебела таа, а бабук продаваат фото хартија не е исто тоа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6160 on 27.12.2016, Tuesday, 20:27:39 »
Атанас значи проблемот со батеријата се средил баш ме интересираше батка не зафаќам страни никакви и со никој не сум иако така изгледа немам големо искуство како тебе но и јас еве на мојот лап топ пред три години му сменив ќелии и сега пак баш пред некое време до нив беше точно и знам како да препознаам едноставно струја не држи батеријата него немам како тебе големо искуство но што се случи досега и јас сум видел три четири квара вакви на лаптопи кој што после некое време се решиле самите како што опиша Атанас баш така баш така затоа и пишувам сега не сум имал искуство со ова и не знам зошто се средува сама не е просто не држи струја менувај но и батериите сега не се нешто многу квалитетни но тоа е друг муабет друга тема ете сега научив од што може да е тоа поминување и наеднаш да се дополнува до 100посто ете сега знам благодарение на вас администраторите затоа и е форумов нели супер е голем поздрав до сите. Massive respect  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6161 on 27.12.2016, Tuesday, 20:49:03 »
Ништо од работата, после еден ден повторно стара приказна... >:( >:(

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6162 on 27.12.2016, Tuesday, 21:08:21 »
Веќе видено... 8)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6163 on 27.12.2016, Tuesday, 21:34:12 »
Е незнам што да ти кажам еве батка вели веќе видено исто и едно другарче вака абе сака нова или смении и ги келиите нема више што друго да е нешто до електрониката внатре што знам а Атанас како држи струја кажи ни ако држи малце добро е додека да си купиш нова сака ново више стараа е или да ја отвараш да ја правиш како држи струја не ни кажа се само тоа не прочитав тоа ме интересира ако многу кратко држи или се гаси одма лаптопот или десет минути трае до ќелиите е што вели батка на крај вози на полнач ако не  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 78
Re: Случајни муабети
« Reply #6164 on 03.01.2017, Tuesday, 20:44:36 »
Малку помош,ми се скина аудио кабелот.Поточно 3,5мм џекот.Три жици се бела,црвена и една гола.
Како да ги залемам незнам?>?