Author Topic: Случајни муабети  (Read 828329 times)

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Re: Случајни муабети
« Reply #5955 on 01.04.2016, Friday, 10:18:00 »
Ако некој разбира моб. телефони да пише бар теоретски, дали може камерите од мобилниот (смартфон) да се оделат,  т.е. да се стават на растојание од пример 5м и со кабел да бидат поврзани,  и да си функционира све најнормално само камерата да е ван телефонот. Дали може тоа да се изведе уопште, нешо со појачала на видео сигнали поради должината или нешо друго.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5956 on 01.04.2016, Friday, 14:15:30 »
Краток одговор, не, не може.

Долг одговор, може... ако сакаш да ги поминеш наредните шест месеци во експериментирање и уништување на телефони ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5957 on 01.04.2016, Friday, 19:46:14 »
Иако е фотографија, не ја ставам во Смешни слики, бидејки не е смешна, туку се работи за нешто што најголем дел ов Вас не обрнуваат внимание или не се замараат, но маркетинг компаниите и тоа како се ангажираат за овие начини на рекламирање.


post a picture
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Re: Случајни муабети
« Reply #5958 on 01.04.2016, Friday, 19:59:20 »
Благодарам на одговорот Gigawat, кратко и јасно, подобар и неможеше. А некое решение, со друга камера, незнам безжично, битно на телефонот да е монитор...или и тоа неможе?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #5959 on 01.04.2016, Friday, 21:02:12 »
IP камера, па преку интернет да ја гледаш на телефонот, така не шпионираше директорот во бившата фирма... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Re: Случајни муабети
« Reply #5960 on 01.04.2016, Friday, 21:32:26 »
Нема нет, извинете не објаснив добро, идеата е можда фикс или смешна, за во автомобил се раб, камера на заден браник шо ќе помага при рикверц исто ко што има шо се продаваат со монитор за паркирање, само да биде на телефон...

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #5961 on 01.04.2016, Friday, 23:17:56 »
За околу 20 долари има кај кинезите таква камера, со 4,3 инчи LCD мониторче.

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/4-3-TFT-LCD-Car-Rear-View-Monitor-Night-Vision-Parking-Reverse-Backup-Camera-/231792129077?hash=item35f7e33435:g:I10AAOSwCQNWeoFx
Жан

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Re: Случајни муабети
« Reply #5962 on 02.04.2016, Saturday, 00:21:19 »
Точно така Жан, телефонот да има функција ко мониторот на линкот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5963 on 02.04.2016, Saturday, 02:25:49 »
А некое решение, со друга камера, незнам безжично, битно на телефонот да е монитор...или и тоа неможе?

Побарај на ebay "phone surveillance camera", би требало да ти извади некои безжични камери со Wi-Fi опции и софтвер за Android и (евентуално) iOS.

ПС: Сега видов дека други ти одговориле. Побарај на ebay тоа што ти треба, има буквално милион опции. Технологијава е веќе евтина, вакви работи веќе не спаѓаат во доменот на DIY, повеќе се исплати да ги купиш место да кубеш коси правејќи една ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Re: Случајни муабети
« Reply #5964 on 02.04.2016, Saturday, 22:26:56 »
Па и не е баш ефтино
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/WiFi-in-Car-Rearview-Reversing-Camera-Cmos-Cam-for-Android-Phone-mobile-Tablet-/172074680789?hash=item28107341d5:g:neQAAOSwYHxWLvaY

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5965 on 03.04.2016, Sunday, 05:18:15 (Edited 03.04.2016, Sunday, 20:44:24) »
Не знам за тебе, ама моите нерви немаат цена ;D. Не би се мачел да правам нешто вакво кога некој веќе го има направено и не е баш прескапо. 35 долари се нешто под 2000 денари. Најевтината графичка картичка кај нас е околу 2000 денари. Мислам дека вреди, земајќи во предвид дека станува збор за специфична работа и дека кај нас најверојатно нема да најдеш вакво нешто, а и да најдеш, сигурно нема да биде 2000 денари... сметај барем дупло, 4000 па нагоре.

Или, почекај неколку години, кога ќе станат 10 долари и тогаш купи една ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5966 on 04.04.2016, Monday, 22:09:17 »
Ако имаш стар телефон со камера и андроид, симни го од плесјтор има едно програмче "Remote Shot" со него можеш преку блутут да ја гледаш камерата на тој телефон од друг телефон. ::) ... (веројатно има и други програми треба да се побара, ова како идеја само...)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5967 on 04.04.2016, Monday, 23:52:35 »
Ако имаш стар телефон со камера и андроид, симни го од плесјтор има едно програмче "Remote Shot" со него можеш преку блутут да ја гледаш камерата на тој телефон од друг телефон. ::) ... (веројатно има и други програми треба да се побара, ова како идеја само...)
Зошто баш преку блутут? Тоа е баш нефункционално, што ке ми е да гледам што снима другиот телефон на 10m ? Зошто не се користи Wifi и тоа како клиент што треба да се врзе на рутер па после да се пренесе сигналот преку интернет? Ајде и преку 3G нека е, ама преку блутут не ми треба.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5968 on 05.04.2016, Tuesday, 00:23:38 »
Ако имаш стар телефон со камера и андроид, симни го од плесјтор има едно програмче "Remote Shot" со него можеш преку блутут да ја гледаш камерата на тој телефон од друг телефон. ::) ... (веројатно има и други програми треба да се побара, ова како идеја само...)
Зошто баш преку блутут? Тоа е баш нефункционално, што ке ми е да гледам што снима другиот телефон на 10m ? Зошто не се користи Wifi и тоа како клиент што треба да се врзе на рутер па после да се пренесе сигналот преку интернет? Ајде и преку 3G нека е, ама преку блутут не ми треба.

Прочитај ја дискусијата претходно. Членот бараше да гледа слика од камера на 5 метри оддалеченост без интернет (значи без рутери и сл. ) така да ова е баш за таа намена !
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5969 on 07.04.2016, Thursday, 16:06:38 »
Пред помалце од еден месец се појави еден портал или можеби е од порано, не знам, но од скоро почна со агресивно тролање на ФБ. Редовно објавуваат некои неубави нешта каде користат секакви вулгарни изрази. Денес видов дека и се неписмена багра.

Palm Springs commercial photography

Ако некој знае нека "разглоби", што сакаат неписмениве да кажат со насловот: Лежи сама ама со фраер  :D :D :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.