Author Topic: Случајни муабети  (Read 828529 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #5820 on 15.09.2015, Tuesday, 12:23:30 »
Дали планира да оди некој ...?

Code: [Select]
https://www.facebook.com/events/861600187254438/
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Re: Случајни муабети
« Reply #5821 on 16.09.2015, Wednesday, 08:00:52 »
Јас ќе бидам таму.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #5822 on 16.09.2015, Wednesday, 09:51:12 »
Ај ако стигнам да поминам може ќе се видиме... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5823 on 16.09.2015, Wednesday, 23:00:17 »
Требало да го направат малку до покасно, има луѓе што се на работа..
Ама планирам во петок после работа да отидам, па колку видам толку..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5824 on 20.09.2015, Sunday, 16:27:49 »
 Мислења за средното техничко училиште Ѓорѓи Наумов во Битола? Во ПП пишувајте или тука.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5825 on 21.09.2015, Monday, 23:05:12 »
Убаво е,големо е ,во Битола е...... уште?? ;) ;D

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5826 on 21.09.2015, Monday, 23:36:38 »
Џабе е се од ова што го наведовте, ако нема добар професорски кадар и да биде добро опремено.  ;)

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Re: Случајни муабети
« Reply #5827 on 21.09.2015, Monday, 23:53:29 »
Абе ајде :-) Факултетите едвај се опремени во МК во инжинерските полиња, а не па средните школи :)

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Re: Случајни муабети
« Reply #5828 on 22.09.2015, Tuesday, 00:29:58 (Edited 22.09.2015, Tuesday, 00:32:21) »
Абе ајде :-) Факултетите едвај се опремени во МК во инжинерските полиња, а не па средните школи :)
Погледни ги сликите
Code: [Select]
http://www.ilinden.gov.mk/info/pres-konferencija-kapitalni-investicii-vo-obrazovanieto-vo-opshtina-ilinden

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Re: Случајни муабети
« Reply #5829 on 22.09.2015, Tuesday, 01:13:55 »
Факултети, школи. Едно училиште со асална опрема не е репер за целата држава

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5830 on 22.09.2015, Tuesday, 12:43:16 »
Атанас не ми е јасно што сакаше  со постот ? Зошто ти е потребно мислење за школото?? Да не  мислиш  таму да уч иш??? Немој батка, битолчани се мајтапчии,особено ако налетаат на прилепчанец, ;) 8)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5831 on 22.09.2015, Tuesday, 12:52:38 »
@batka
И шо ?
Јас ќе учам таму, да. Само барам совети. Училиште од ист карактер има и во Прилеп, ама е за нигде. Ни професори чинат, ни деца, а па за опрема да не зборувам.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5832 on 22.09.2015, Tuesday, 13:28:26 (Edited 22.09.2015, Tuesday, 14:39:30) »
Џабе е се од ова што го наведовте, ако нема добар професорски кадар и да биде добро опремено.  ;)

Атанас,кој ти кажа дека нема добар кадар? Напротив да знаеш каков кадар има. Тоа е едно од најопремените училишта во регионот. Само едно да знаеш, нема таму врски за да се помине година. Училишната зграда можеби е стара, но тоа не влијае на наставниот кадар и квалитетот на образованието. Истото училиште има прекрасна спортска сала.
Јас завршив машински во тоа училиште во 1999 година. Секогаш кога ќе ги сретнев професорите во градот ги поздравував, и секогаш имаа добро мислење за мене. 10 години потоа се специјализирав за V-ти степен ВКВ,специјализација за висококвалификуван металостругар. Верувај Атанас иако професорите беа исти и добро ме паметеа како примерен ученик, паднав на два предмети кај еден професор со кој што имам пиено и кафе на широк сокак и сум имал супер пријателски муабет со него. Требаше многу знаење за да положам кај него. Истото ми се случе и кај професорката што ми беше класна раководителка кога до IV година и кај неа паднав на испит. Имав цела година макотрпно учење за да положам 9 предмети теорија, па после да одржувам една недела практична настава на ученици од втора година. А сето тоа го надгледуваше комисија која на крајот одлучува дали ќе добиеш звање Висококвалификуван ВКВ мајстор или не. На тие професори што ме паднаа на испит им сум благодарен што на крајот научив и заслужена ми е квалификацијата.
Така што за наставнички кадар гарантирам дека е квалитетен.  Тој што ќе ти каже дека не е така значи не сака да учи, бидејќи за денешните генерации добар професор е тој што ќе ти пише двојка или тројка без знаење, е тоа во ДСЕМУ „Ѓорѓи Наумов„ го нема.
Сите паралекли се опремени со современа компјутерска техника, а просториите за практична настава на електро и  машинските струки имаат опрема која речиси ниту едно техничко училиште во регионот не поседува.

Малку оффтопик е следното.... Порано додека учев јас а и пред да се запишам во истото училиште, постоеше „радио ЕМУЦ„ кое имаше 24/7 програма и најдобрата музика. Радио ЕМУЦ (ЕМУЦ е поранешно име на училиштето, сега сменето во ДСЕМУ) имаше моќен предавател кој го изработија ученици од IV година. Јас имав прилика да го видам тој предавател и изгледаше како да е од фабрика направен. Ја покриваше цела Битола и беше едно од најслушаните радио станици во Битола. Сето тоа израборено од ученици.

Не знам какви се техничките училишта во другите градови, но ако се запишеш овде тогаш ќе мораш навистина да учиш. И секако еден добронамерен совет....Ако се запишеш во „ДСЕМУ Ѓорѓи Наумов-Битола„ немој ни случајно да тропаш глупости како на форумот  :)

Бидејќи бараше мислење за ова училиште, мислам дека сите одговори со ова се дадени.

Споено мислење: [time]22 Септември 2015, 13:49:22[/time]
Атанас не ми е јасно што сакаше  со постот ? Зошто ти е потребно мислење за школото?? Да не  мислиш  таму да уч иш??? Немој батка, битолчани се мајтапчии,особено ако налетаат на прилепчанец, ;) 8)

Така е батка, поготово ако тропа глупости секогаш ќе брише табла под казна. Имавме професор кој ги запишуваше во посебна тетратка бисерите на учениците. Истиот професор (сега под пензија) му предаваше и на мојата генерација. Со мене учеше една школска пријателка со специфично презиме, тоа презиме му се слушна познато на професорот. Професорот ја праша кој и е татко и таа му кажа. Испадна дека истиот професор што ни предаваше нам, му предавал и на нејзиниот татко. Професорот отиде во кабинетиот и најде една стара тетратка со бисери од пред 30-40 години. Го пронајде нејзиниот татко во тетратката кој на времето тропнал таков бисер што се скинавме од смеа.  :D Истиот бисер беше претставен на таблата.

@ Атанас
Мислам дека ти ќе ги наполниш тетратките за бисери на професорите и нема да има место во тетратката за други ученици. Можеш да почнеш одлична кариера за комедијант (ова е мала шега, не го сфаќај сериозно, мора малку мајтап, нели?  ;)

Само едно да знаеш. Треба да имаш добри поени за упис. Моја желба беше да се запишам на електро стуката за електроничар. Бидејќи имаше голема конкуренција кога се запишував јас, бев во првите под линијата што се примени во електро, односно во првите што не се примени во електро. Немав доволно поени.. Поените беа  доволни да се запишам како машински техничар и тоа замисли бев во последните примени ученици во табелата за машински (втор уписен рок мислам беше) а успех во основно ми беше многу добар, односно просек 4.
Не знам сега како е, знам само дека во електро има повеќе струки од порано. Доколку успееш да се запишеш тука ќе учиш во прекрасно училиште каде што има квалитетно образование и еден куп битолчани што ќе те зезаат како штo вели batka. Прилепчани се посебно добредојдени бидејќи се добри за зезање ;) Шала на страна,  воопшто нема да згрешиш ако успееш да се запишеш тука.  Ти посакувам среќа :)
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5833 on 22.09.2015, Tuesday, 14:51:27 (Edited 22.09.2015, Tuesday, 14:54:59) »
Абе Бубе и ти не си бил* цвеќе за мирисање*,ама како што велиш - мора да се запне и да се научи *занаетот*. Едно да биде јасно -каде и да се запишеш,треба да учиш, бидејќи веќе стана правило - ако сакаш да научиш треба самиот да се трудиш и да се наобразуваш ( и да улагаш во твоето знаење!) ,а не да чекаш  од професорите.Воглавном,професорите си го  предаваат оној задолжителен материјал, ама ако сакаш да научиш треба треба самиот да се потрудиш,да бараш книги,материјал,да си купуваш делови,уреди ,односно да учиш надвор од задолжителното школување. Тоа можеш секаде да го правиш и во Прилеп,Битола,Скопје,Велес.... Размисли,не е само до школото ,ами и до тебе.Јас би размислил на твое место каде да се запишам.Иако имаш само желба да станеш електроничар,по постовиве што ги пишуваш,тоа можеби е само желба,ама подобро би било да се определиш за друго,а ова да ти остане само хоби.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5834 on 22.09.2015, Tuesday, 16:26:43 (Edited 22.09.2015, Tuesday, 17:20:46) »
@batka
Точно така, не бев некој кој знае колку добар ученик во средно, но бев примерен и никогаш не правев глупости.
Во моето време „ДСЕМУ Ѓорѓи Наумов„ беше училиште каде што едвај можеше просечен полуматурант да се запише, но ете сум имал среќа. Тоа беше негде 1995-та година ако не се лажам. На уписите, местата беа пополнувани од одлични ученици во двете струки.
Инаку 4-та година ми беше најтешка. По предметите како Термодинамика, Хидропневматска техника, Механика и Математика бев најслаб и малку требаше да ја повторам годината. Искрен сум, нема што да кријам, што е така така е. Но по другите стручни предмети, освен наведените покажав многу добар успех, исто како и на практична настава.
Откако по тие 4 предмети некако успеав да добијам двојка, паднав на матура. Задачата колку што се сеќавам беше пресметка на ударна сила на преса за пробивање на  алуминиумски лим дебел 1 милиметар. Мислам дека беше нешто за алуминиумска решетка. Промашив во пресметките и испадна дека потребната ударна сила за пробивање на алуминиумски лим дебел 1 милиметар е околу 1700 тона  ;D ;D ;D ;D ;D
Положив матура дури во Август со оцена 3. Тоа лето цело го поминав во учење, додека моите другари уживаа во распустот. Паметам тогаш беше многу топло лето и многу ноќи сум поминал на добро осветлениот балкун дома учејќи да положам матура. Учењето на балкун во топлите летни ноќи ми претсавуваше задоволство бидејќи живеам во рурална средина.
Тоа училиште важеше за доста строго во тоа време. Сепак сите оцени ми се заслужени и го завршив тоа училиште со знаење (и двојките по тие 4 предмети се заслужени  ;) ), Просекот во сите 4 години ми беше солидна 3-ка.

Да надополнам уште дека откако почнав да работам како металостругар првите години навистина ми беа тешки бидејќи се среќавав со работи кои се поврзани со предметите каде што бев слаб. Морав повторно да ги учам тие предмети иако веќе не сум средношколец. Тука најповеќе е потребна механиката, бидејќи за да произведеш машинска осовина или вратило, мораш прво да ги калкулираш силите на оптоварување. Со други зборови мора да се знае кој дел од осовината е под какво оптоварување и дури тогаш да се избере каква суровина ќе се користи и каков материјал е потребен за изработка на осовина која ќе ги задоволи потребите од тој што ја нарачал.
За среќа ги надминав тие проблеми бидејќи и пракаста тука игра голема улога.


@atanas
Ова мое искуство го кажувам за добро да размислиш во кое учиилиште ќе се зaпишеш, не сакам да те демотивирам, туку напротив пробај. Доколку успееш да се запишеш тука и да го завршиш тоа училиште, па макар и со двојки, сепак би се рекло дека колку толку си научил. Итака двојка без знаење не може да добиеш. За двојка ќе мораш да одговориш барем на 50% од поставените прашања. Порано тоа училиште не е беше за слаби ученици, сега не знам како е. Тогаш професорите кои предаваа кога учев јас беа многу строги и многу бараа. Сега  повеќето се во пензија. Сега иако има млад стручен кадар сепак тоа училиште сеуште дава квалитетна настава.

Code: [Select]
www.gorginaumov.edu.mk
П.С. гледам дека пак е сменет називот на училиштето.

Порано беше ЕМУЦ „Ѓорѓи Наумов„
ЕМУЦ Електро-машински училишен центар

потоа беше сменето во ДСЕМУ „Ѓорѓи Наумов„
ДСЕМУ Државно средно електро-машинско училиште

а сега гледам пак е сменето во СОТУ „Ѓорѓи Наумов„
СОТУ Средно општинско техничко училиште

еве и галерија од училиштето, Прикажан е поголемиот дел од опремата на училиштето потребна за настава. Мислам дека со тоа и делот на прашањето колку е опремено училиштето е одговорено.

Code: [Select]
http://gorginaumov.edu.mk/?page_id=41
Hams do it! With Frequency