Author Topic: Случајни муабети  (Read 855104 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5790 on 06.08.2015, Thursday, 19:21:00 »
@batka
Под број 18 дали би ми бркало работа?
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6774.0

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5791 on 06.08.2015, Thursday, 23:17:19 (Edited 06.08.2015, Thursday, 23:19:11) »
Атанас,веќе навистина ми стежна да се допишувам со тебе.Или навистина не се разбираш од ништо или се правиш....!! ??? Ти пишува убаво и во сликата на видеото и она што ти го кажувам цело време - трафо барем 5W  (5VA).Нели читаш оти тоа е 1,5 VA?????  Не мислам да се натегам тука со тебе,па колегиве или нека ја префрлат темава во * напојувања* или нека бришат се од *Случајни муабети*.Ова преписка не е за тука!! И размисли прво добро кога сакаш да се зафаќаш со нешто .Не ми ни одговори дали ги разбра и дали ги знаеш сите скриени предизвици .На Јутјуб не е дадено ниту 1/4 од она што треба да се направи за да дојдеш до крајниот резултат.Тука трафото е најмал проблем и може само да влијае на квалитетот и степенот на модулацијата!!!

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5792 on 07.08.2015, Friday, 04:28:07 (Edited 08.08.2015, Saturday, 01:58:51) »
Ostajte go Taseta (Atanas),zaeban igrac e maliot...(za latinicata i vulgarnosta podocna)
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #5793 on 08.08.2015, Saturday, 15:50:03 »
Дали некој можеби има листа на сите BC транзистори што постојат, доколку има таква листа нека ја постави ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5794 on 08.08.2015, Saturday, 17:03:14 »
Симни си го VRT, таму имаш прилично голема листа. Можеби не се сите, ама сигурно ги има поголемиот дел од нив ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #5795 on 09.08.2015, Sunday, 13:36:32 (Edited 09.08.2015, Sunday, 13:45:10) »
Фала, се снајдов на интернет барав некоја скратена верзија од најкористени. Мене ми требаше за да ги сортирам тие што ги имам дома транзистори. Еве некоја слика како испадна се






слични други кутии за керамички кондензатори и диоди


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5796 on 09.08.2015, Sunday, 22:36:04 »
Браво, добро се сортирани ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5797 on 11.08.2015, Tuesday, 12:25:57 »
@batka
Дискусијата околу трафото тука завршува. Пронајдов едно од касетефон излезен напон дава ~11VAC (односно 10.8). Сега ќе треба добро да го разработам проектот теоретски, па потоа да го конструирам практично. Благодарам за помошта.

TeslaBt

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #5798 on 11.08.2015, Tuesday, 14:18:56 »
Ај баш ме интересира шо ќе напрајш !

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5799 on 11.08.2015, Tuesday, 16:40:06 »
Нема ништо да направи,бидејќи има две -три работи кои не се баш така како е дадено на видеото,а богами баткава не сака да слуша! Негова работа.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5800 on 11.08.2015, Tuesday, 17:19:34 »
Кој рече дека несакам да слушам? Сакам да ги слушнам тие две-три работи...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5801 on 11.08.2015, Tuesday, 17:36:16 »
Ти бре будала ли ме правиш? ??? Сакал да слушне - па, три пати едно исто ти кажувам! Да не не знаеш да читаш?? >:(.И многу подобри електроничари од тебе  ке се замислат пред да почнат,а ти си запнал со тој трансформатор! Терај си како мислиш.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5802 on 11.08.2015, Tuesday, 19:48:29 »
Вака, овде не ти се дадени информации за засилувачот што се користи за засилување на сигналот на микрофонот. За него ти треба и предзасилувачки дел. тоа претпоставувам може да се направи со операциски засилувачи, но сето зависи од каков микрофон ќе користиш, (електретски, кондензаторски, и.т.н.) иако верувам дека најлесно ќе најдеш електретски. Електретскиот микрофон е со електрет, најпросто да ти објаснам што е електрет, тоа е нешто како постојан магнет, ама наместо трајно магнетно поле, околу него има трајно електрично поле. Трајниот магнет е трајно магнетизиран, а електретот е трајно наелектризиран. А ако имаш вистински кондензаторски микрофон, тогаш треба поинакво коло за него и тоа тој треба да има напон на него за да може да "слуша".

Добро ти вика батка поголемиот дел не е објаснет. на приемната страна можеби ќе се извлечеш со прост засилувач со TL071, ама на предавателната се зависи од типот на микрофон.

Трафото е добро ако е такво какво што викаш, штом е од касетофон би требало да е негде околу 20W, а напоните на влез и излез ми изгледаат ок.

Друго се терај по шемата, ако наидеш на нешто што не ти е јасно, прашај...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5803 on 11.08.2015, Tuesday, 23:17:14 »
Не е се баш така - приемниот дел мора да има излезен степен со некој ИК засилувач и пп со ОП поради тоа што фото келијата не може директно да се врзе на излез! Затоа ги дадов шемите,бидејќи сум работел вакво нешто.И трансмитерот е подобро во овој случај да има излез со ИК на 8 оми најдобро и претпојачувач со ОП дизајниран спрема микрофонот.Прилагодувањето на излезот со фрафото има влијание на модулацијата ( степен,висина...) па зависи од односот П/С гласот може да звучи различно ( од висок и писклив,до длабок како од буре!).Ова не е баш едноставен проект и резултати не се добиваат само со едноставно лемење на елементите.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5804 on 11.08.2015, Tuesday, 23:57:27 »
@batka
Во ред е тоа.. Ако не се лажам тоа важи доколку го правам со микрофон. Е сега, јас направив модификација во шемата и ќе го правам да користи звук од мп3 плеер. Со едно предпојачало и појачало.. Наједноставносто.