Author Topic: Случајни муабети  (Read 855606 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5715 on 19.04.2015, Sunday, 21:31:21 »
Батка да ти каже - кога јас сум во Комисија нема местење!! И тоа што си го цитирал нема врска со Државниот натпревар ,бидејќи јас вчера не бев во Комисија.Требаше да бидам во  Контролна комисија за жалби ,ама не бев. :-\ И за тоа не можам сега јас да кажувам како ,што и дали било или не било нешто! Имам влијание во НТ,бидејќи сум Претседател на НТ Велес,моментално. Не ги ни знам конкретно сите резултати по области,дури ни кој и што има Велес освоено.Знам дека во Електроника сигурно немаме добри резултати освоено,ама таков беше составот на силите. Значи,секој има право да се лути ,ама приговорот не ти е на права адреса.Зошто не даде приговор твојата наставничка,ако било се така како што кажа??

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5716 on 19.04.2015, Sunday, 21:47:09 »
3-то 3-то.. Јас сум задоволен, но можело да биде подобро, тоа ми е само криво и ќе ми биде. Со професорката не сакаме да се влечкаме по такви комисии, па потоа да речам "Види ги и 3-то не му е доста."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5717 on 20.04.2015, Monday, 09:04:35 »
АЈ де, за почеток таан е друг пат ќе појдеш со бише  :P

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5718 on 21.04.2015, Tuesday, 16:21:31 »
Атанас имаш опомена од Администрацијата бидејќи за вакви експерименти нема место на Форумов.Ова е Форум за електроника,а не за пиротехника! Сите постови ќе бидат бришани,а доколку некој продолжи,ќе биде баниран! Толку

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5719 on 21.04.2015, Tuesday, 18:39:29 »
Јас само прашав де.. А и крај краева, ова се Случајни муабети.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5720 on 21.04.2015, Tuesday, 22:03:34 »
Те прашав,а и ти спомна дека е за пиротехника.Постојат норми на Форумот кои не смеат да се прекорачат.Имаш ФБ за такви муабети.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5721 on 22.04.2015, Wednesday, 15:52:52 »
Хахаха, ти пак за пиротехника, што ќе правиш со ова? Динамити ли ќе палиш?  ;D
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5722 on 22.04.2015, Wednesday, 16:05:29 »
Аман бре Атанас,дај нешто прашај најнормално! >:( Нешто стварно во врска со електрониката,а не некој твои фикс идеи да ми протураш! Па ако се* Случајни муабети* не значи сега за пушки и пиштоли може да пишуваме и разменуваме искуства!?? Постот ке го бришам! Ова ти е веќе втора опомена во низ !! Трета опомена ќе нема и немој да се чудиш ако бидеш баниран без наредна опомена!!!!

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5723 on 22.04.2015, Wednesday, 18:44:57 »
До некаде беше поврзано за електроника, ама ајде.. океј

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5724 on 22.04.2015, Wednesday, 19:06:36 »
Да, имаш право ''електронска запалка''  која може да се примени за пиротехника, како и за палење динамит. Атанас, заврането е со закон малолетни да играат со петарди или уште полошо со динамити. Е полн си со гафови, ти нема рамен
Hams do it! With Frequency

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5725 on 22.04.2015, Wednesday, 19:48:45 »
Z31GH те разбирам, но од пиротехнички материјали кои имаат голема разорна моќ се тргам на страна. Таа запалка ми требаше да ја искористам како лансер за ракети, односно како гориво ќе користам алкохол.. Можеби ме разбирате, ама ајде нема што повеќе да објаснувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5726 on 22.04.2015, Wednesday, 19:56:46 »
Atanas ,овој уред што ти го посочи ( прочитај подобро!) не е наменет за палење ракети!! Второ ,во ракетното моделарство не се користи алкохол во било која форма  како гориво! И трето-Ракетата се активира со помош на батерија ( акумулатор) и тоа со помош на електрична запалка. Она што ти го * замислуваш* нема врска со реалната ситуација! И доста со вакви експерименти.Можеш дома што сакаш да правиш,ама ова е Форум за електроника ,а не за пиротехнички експерименти ! Крај на дискусијата од мене. >:(

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5727 on 22.04.2015, Wednesday, 20:00:39 »
Де бре, оти не ме разбирате, ај погледнете го видеото:

Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=wuz0curb_hg

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5728 on 22.04.2015, Wednesday, 20:12:27 »
Атанас,батали ги твоиве фикс идеи.Ова нема врска со електроника,а представува опасен експеримент со ризик да направиш голема штета.Последен пат- не поставувај вакви работи тука на Форум.По сите прописи на натпреварите,постојат мотори за ракети со палење со фитил (експлозивно) стартување, или палење со електрична запалка .Види ја ова слика во прилог.И крај на вакви теми!!!!

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5729 on 23.04.2015, Thursday, 17:27:15 (Edited 23.04.2015, Thursday, 17:48:45) »
Колеги, ако може да ве замолам за помош, имам грамофон, всушност цел уред што вклучува грамофон, магнетофон и радио, е сега иглата од грамофонот ми се скрши (беше многу стара) и порачав нова, стигна и ја наместив. Но имам еден проблем, многу често, на секои неколку минути скока и го врти истото се додека не го потерам малку, и цело време скока на истите места. Разбирам дека скокањето е поради тоа што имаат гребнатини некои плочи, но некои плочи што се пуштени само 2-3 пати (скоро нови) и на нив скока иглата. Пробав да го подесувам тегот и anti-skate силата, има минимален ефект, има уште неколку опции, незнам за што служат а го нема прирачникот, некој поискусен да каже?
Еве слика, контролата за брзината на вртење не е прикажана (уствари е ама не се гледа најдобро...)...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.