Author Topic: Случајни муабети  (Read 854713 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #4035 on 16.03.2012, Friday, 22:24:05 »
или step up конвертор? и има инвертор од 12V на 220V што ги прави...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4036 on 16.03.2012, Friday, 22:30:53 »
мене ме интересире како се вика тоа што го има во појачалата за кола (kenwood,pioneer,sony)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #4037 on 16.03.2012, Friday, 23:11:27 »
тоа се вика step up конвертор...ама знај не е баш лесно да се направи такво нешто кај нас во македонија...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4038 on 16.03.2012, Friday, 23:30:41 »
значи мене ми треба инвертор како што кажа, ми треба за појачало кое работи на 50в да го ставам во кола и инверторот од 12в да му дава 50в

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4039 on 17.03.2012, Saturday, 00:08:18 »
Ako малку побараш на Гугл ке најдеш нешто...

Code: [Select]
http://www.eleccircuit.com/12v-to-24vdc-voltage-booster/

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4040 on 18.03.2012, Sunday, 22:34:18 (Edited 18.03.2012, Sunday, 22:42:03) »
Не дека ке казнуваме, не казнуваме некој што ненамерно/несакајки или од незнаење греши ама немојте да прашувате/дискутирате/помагате за стручни работи во оваа тема. За новите членови ајде де... ама за старите што знаат... ајде ретко успеа да научи како се пише правилно наслов, секоја почит до тие што успеаа да научат и применуваат, сега се надевам дека темава ке остане за општи муабети а не со тенденција целиот стручен муабет да се прелее тука. Тоа никако, да не не налутите па да го тргнеме цел дел од форумот наменет за општи муабети. Затоа ке пишувате општо во општо, и стручно во стручните подфоруми. Околу ова не сакам бунтови, реплики и било што, бидејки право си е право:

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4041 on 22.03.2012, Thursday, 22:33:11 »
може ли да се подели интернетот со сплитер да има и на лаптопот и на компјутерот  ???
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4042 on 22.03.2012, Thursday, 22:45:36 »
Со сплитер не.Зависи каков интернет имаш,ама со свич може сигурно,ако сигналот иде од рутер.

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4043 on 22.03.2012, Thursday, 23:02:31 »
Интернет имам од Телекабел.
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4044 on 23.03.2012, Friday, 07:00:29 »
Купи си Gembird или TP Link router, 900 денари се wireless рутерите, жичаните се околу 600 денари сега ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4045 on 23.03.2012, Friday, 09:15:16 »
Абе јас си имам него за еден другар ми е :)
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4046 on 23.03.2012, Friday, 16:57:31 »
Епа кажи му да си купи ;D. „Пери носи“ се тие router-и ;D. Или супер работи, или ич не работи ;D. Само го врзува за модемот, бира Dynamic IP во WAN подесувања и тоа е тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4047 on 24.03.2012, Saturday, 15:41:23 »
Гаден ден! На денешен ден пред 13 години без оправдана причина, фашистичките агресори (САД + ЕУ) ја нападнаа Југославија и убија преку 2500 цивили (деца, мажи и жени) и околу 1500 бранители.
Рушеја се и сешто а најмногу болници, училишта, фабрики, телевизиски медиуми (посебно RTS), возови, мостови, колони бегалци и слично. Кој не мисли како САД+ЕУ треба не смее да дише воздух и мора да умре, тоа е нивното мото на нивната "демократија"

Anti NATO commercials - Yugoslav TV 1999

Ама има едно АМА, а тоа е дека тркалото се врти па....
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4048 on 24.03.2012, Saturday, 19:51:13 »
нато бомбардираше, не бомбардираја сад, поточно америка бомбардираше за нато, нато е светска организација :)

така да ...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4049 on 24.03.2012, Saturday, 20:11:15 »
Знам знам, само што НАТО е официјалната маска на тие и тие држави. Исто како и со ООН и црвениот крст што не се така чисти како што си мисли наивниот човек, тие се инструмент на америка. Исто и кај нас некои невладини организации што се создадени во почеток на деведесетите од "одредена" гарнитура што била на власт во тоа време.... деца тоа се прљави работи  >:( ајде се со тек на време ке ви стане јасно, секако ако се интересирате за тоа :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.