Author Topic: Случајни муабети  (Read 855017 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3705 on 30.01.2012, Monday, 19:27:15 »
за таа цена имаш и нови. со гаранција
нови DDR1? Kако што сум информиран DDR1 не се произведува повеке од 5-6 години. Нови што знам дал има.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3706 on 30.01.2012, Monday, 19:37:59 »
има некој негде по магацини што не биле искористени, или купени и заборавени NOS производи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #3707 on 30.01.2012, Monday, 21:40:45 »
Ако не ви е познато и цената на ДДР 1 и ДДР 2  е покачена,веројатно и во тие фабрики дошла поплавата  ;D ;D ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3708 on 30.01.2012, Monday, 22:36:19 »
да не знае некој од каде е овој меѓународен телефонски префикс +78 ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3709 on 30.01.2012, Monday, 22:46:41 »
Запалена црква во Лабуништа

Гори црквата Свети Никола во село Лабуништа струшко. Според првичните информации вечерва околу 22 часот непознати вандали ја запалиле централната црква во село Лабуништа.

Канал 5 дознава дека во светиот храм имало вредни икони од Антониј Монах од 1820 година. Во моментов екипи на струшката противпожарна единица се веќе на пат за Лабуништа кое е сместено високо во планната Јабланица да го изгаснат огнот и да се обидат да спасат што останало од храмот.

Откако денеска муфтиството и градоначалниците на Вевчанци и Струга ги повикаа граѓаните од христијанска и муслиманска вероисповест, кои векови делат арно и лошо во овие простори да се смират страстите, деновите мируваат мирно но ноќе продолжуваат вандалските инциденти.

Синоќа во селото Октиси беше осквернавена истоимената црква Свети Никола. На ѕидовите од светиот храм испишани беа графити со погрдни и навредливи пораки. Со спреј беа оставени смртни закани “Каури за вас само смрт”.

Полицијата изврши увид на лице место и работи на расчистување на повеќето инциденти кои деновиве ја тресат Струга после протестот на Исламската верска заедница против навредливите маски на Вевчанскиот карневал.

Во Струга четири денови работи специјален тим што треба да ги најде вандалите кои го каменуваа вевчанскиот автобус во селото Велешта, го запалија македонското знаме, го искршија крстот во црквата Света Богородица во село Боровец и го уништија приватниот здравствен дом во селото Лабуништа.

Инаку во селата Боровец, Лабуништа и Октиси поголемиот дел од населението се од муслиманска вероисповед.

Денеска не попуштаа ни вевчанци ниту муфтијата. ИВЗ и натаму бара извинување од градоначалникот на Вевчани за маските кои грубо и неморално ја исмејувале муслиманската вера, додека тој смета дека овие барања се политичка игра. Вевчанци немаат намера да се извинат бидејќи карневалот стар 1.400 години секогаш изобилувал со хумор и сатира и немал намера да навреди никого. Досега никогаш немало забелешки за маските.
Муфтијата денеска не ја исклучи можноста од нови протести доколку вевчанци јавно не се извинат. Инцидентите во струшко ги осудија и ВМРО ДПМНЕ и СДСМ, повикаа на смирување на тензијата и меѓусебна толеранција. Утре градоначалникот Рамиз Мерко ќе има средба со Комисијата за верски односи. Ќе седнат ли на заедничка маса двајцата градоначалници и Ивз за да ги решат проблемите останува да видиме утре.

Последните тензии во Струга ги испровоцираа и невладините организаци од Албанија.
Црвено - црната алијанса за утре најави мирни протести во Струга заради, како што велат, сквернавењето на националните симболи и разните навреди што деновиве беа упатени на национално ниво, а кои ги повредуваа чувствата на одредени етнички групи но во последен момент го одложија протестот ќе го закажеле за некој друг ден.

Code: [Select]
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=86358
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3710 on 31.01.2012, Tuesday, 00:38:11 »
Ако не ви е познато и цената на ДДР 1 и ДДР 2  е покачена,веројатно и во тие фабрики дошла поплавата  ;D ;D ;D

Или решиле да затворат едно 3 или 4 фабрики во Кина ;D. Секогаш така прават ако сакаат да дигнат цена на производ ;D. Као демек штрајк имало ::) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Re: Случајни муабети
« Reply #3711 on 31.01.2012, Tuesday, 00:38:39 (Edited 31.01.2012, Tuesday, 00:43:38) »
За што можам да го искористам екранчево? од телефон е иначе

Одлично интерфејсче има за конекторите, не се претенки, не се предебели, може да се леми на самата плочка, супер е ;).

Врз база на кодовите на дисплејот, често може online да се најде datasheet за контролерот на дисплејот, а во него е опишано како се комуницира со дисплејот ;). Имав идеја да направам нешто како „база на податоци“ за дисплеи од мобилни телефони ;). Купечкиве се малку скапи, а и да не беа, сепак, за некои работи не се погодни, како на пример прикажување на графици, осцилограми или нешто слично на ова ;).

Ако најдеш datasheet за дисплејот, ако можеш, постави го во оваа тема, како што е објаснето во темата ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6472.0
А од што телефонче е дисплејот? Ме интересира бидејќи ретко кои телефони во денешно време имаат подебели задни конектори на дисплејот, односно некои на кои може без проблем да се леми и со обичен леткум ;).


Иначе мобилкава е стара од Сименс A75  па долго време ми стоеше расипана и викам дај да видам шо можам да искористам од ова :D

Споено мислење: 31.01.2012, Tuesday, 00:43:38
За Datasheet тешко дека ке најдам бе :P А иначе сакам да го искористам за да биде тајмер ама да одбројува наназад .. За стоперица конкретно ми треба сакам да напраам..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3712 on 31.01.2012, Tuesday, 01:25:35 (Edited 31.01.2012, Tuesday, 01:33:54) »
Нека има џандари колку сака, ние не пишуваме ништо лошо за никого и само кажуваме што се ни се случува на нас и нашата држава... така да спокојно, нема проблем со ништо. Ние немаме против албанците ниту против македонците, ама имаме против оние поединци/групи што прават проблеми како тој со запалената црква од вчера.

За тоа со бранителите си сосем во право, ти си Прав Македонец, за тоа што таа реакција е одлика на правите македонци! Мило ми е што има македонци кои се на страната на Македонија, бидејки имам увидено дека многу "македонци" ке се караат доколку спомнеме нешто против монструмите како караџич и младич и за некоја друга држава а пак ако збориме за нашава тие ке ги нема во дискусијата.

Трето што сакам да кажам, а го кажувам моето лично мислење за кое не мора никој да се согласи. Мислам дека ние имаме најголем проблем со дел од македонците кои глумат патриоти а ги угнетуваат и јадат вистинските патриоти и сето тоа со цел, на вистинскот патриот да му се одмили и држава и патриотизам и се. Значи на лажните патриоти целта им е таа, да ги деморализираат сите вистински патриоти и да нема кој да ја брани државата. Дали тие се платени или се клети изроди тоа не знам, ама едно знам, дека тие се полоши од секој можен непријател. Иначе и јас имав проблем со еден таков лажен патриот (манијак и психопат) кој што е чист предавник. Такви ги има и во условно кажано, нај-патриотските градови, професии поврзани со коренот на Македонија, лица од кои ни зависи младината и сл.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3713 on 31.01.2012, Tuesday, 01:32:15 »
се согласувам со тебе, обично на тие големите парртиоти во срце им е мајка србија, пошто сеа се фура некој таков филм...имам доста другари кои ме знаат каков сум и колку знам и колку би направил за државата и постојано има провокации од нивна страна кои верувале или не твдат дека нис ме грци и никој неможе да им го смени мислењето :)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3714 on 31.01.2012, Tuesday, 02:49:01 »
нема врска нели во македонија има и се со прифатлива цена значи нема проблем ако некој сака ќе ставам цени на нови не кажувам од каде се шо и како само која фирма се фрекфенција и гаранција 1800дена
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #3715 on 31.01.2012, Tuesday, 09:05:37 »
Имам информација дека меморијата ке поскапи до 20%,така што сите дискусии за цените се излишни.Ако нејдеш евтино земај,оти ке поминеш како комшијата,кој не веруваше дека 500 гб ХДД ке стане 100 ЕУ(приближно) ;D ;D ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3716 on 31.01.2012, Tuesday, 13:09:46 »
а добро ова цените се само за DDR1 и 2 или и за 3-та ќе креваат ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #3717 on 31.01.2012, Tuesday, 13:20:44 »
Нема најава за тројките!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3718 on 31.01.2012, Tuesday, 14:29:43 »
Добро е што не планирам во брзо време да купувам машина ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3719 on 31.01.2012, Tuesday, 14:35:20 »
па матичните и рамот се ефтини, може сега да се земат па подоцна како имаш пари да прикупуваш :)
зборвам за AMD машини :)

најглупата матична со сокет ам3 кој поддржува до 16гига рам, кошташе негде 2500-3000 денари
рамот плочи од 2гига на 1066Мхз (мислам не сум сигурен, тука негде беше) е околу 900 денари

е сега амд процесорите за разлика од интеловите се каде каде поефтини, така да за до 10.000 може да се направи солидна конфигурација, со не многу нафурани перформанси, 4 гига рам, амд феном 2, хардот е прилично скап, па така зависи колку ќе ставиш од цената ;D, кулерот 500-600 денари, графичка некој со не многу големи перформанси до кај 2000-3000 и имаш убав компјутер
мене не ми треба за игри играње, мене повеќе ми е за работа, зато ми треба малку повеќе рам процесорот си е таман :)
за да можам да работам на малку помоќни платформи за симулација и дизајн, LabWiev и компанија :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!