Author Topic: Дрско однесување на членот Toma  (Read 8295 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ниту сум размислувал ниту сум бил Тоа е твој впечаток
Ако мислиш со тоа дека јас  кога сум станал модератор сум добил “крилја„ многу се лажеш јас не сум тој тип на индивидуа
или како што велат Дај му на човек власт да видиш каков е (ќе му го видиш вистинскиот карактер)

Не мислев на тоа дека си бил судија, туку дека си имал определена моќ, сега ја немаш повеќе. Тоа е тоа. Судија не си бил, но индиректно си делел жолти картони, тоа не можеш да го негираш (исто како што и јас го правам тоа, а и останатите од администрацијата).

Еве и овде си ме разбрал погрешно мојот впечаток е дека мислиш се каам а не е тоа ниту мислата ниту поентата

Извини, моја грешка.

Еве пак сме на истото ти мислиш дека мене сега ми е жал што не сум модератор многу се лажеш со тој заклучок
Напротив сега немам обврски ниту одговорност што ме прави многу повеќе релаксиран и спокоен.

ОК. Повторно, погрешно сме се разбрале.

Зошто си убеден дека само ти си во право
Јас мислам дека немаше потреба од никакво извинување од моја страна од причина што ако внимателно уште еднаш ја прочиташ темата
според мене треба да дојдеш до заклучок дека во постовите подолу има зборови кои треба да се разберат како мое прифакање на тоа
дека членот ме разбрал а и јас него или сме се разбрале

Ако е тоа така, зошто повеќе членот не се најави на форумот? Не викам дека само ти си одговорен за таа ситуација, одоговорноста е споделена меѓу тебе и batka, но и дека ти си одговорен за тоа, апсолутно да.

На крајот на краиштата, како што пишав, немаше потреба ни од првите коментари од batka и од тебе во темата... ако требаше членот да се опомене или да му се скрене внимание околу нешто, јас бев активен во темата, ќе го направев тоа.

Quote
Таков си каков што си, во ред, веќе пишав, ценет си како кадар на форумов (барем од моја страна)

Дали тоа сега јас треба да го толкувам како комплимент или како смирување на страстите

Страстите се смирени одамна. Не сакавте ни ти ни batka да признаете дека НЕ требаше да се мешате на тој начин во дискусијата, бидна што бидна, и тоа е тоа.

Како кадар, отсекогаш сум те ценел... и сега, сеуште те ценам. Дали е комплимент? Па да... на некој начин, да, комплимент е. Нема збор дека имаш огромно познавање од сервисирање на видео опрема, пред се монитори/телевизори. Сум се косел со твоето размислување и размислувањето на другите само кога апсолутно знам (без никакво двоумење) дека сум во право за определена работа (како што беше темата за оптокаплерите, а и можеби и некоја друга тема, не ми текнува сега во моментов).

Значи да оставиме на тие малку активни членови да судат и молкум (или јавно) во својата душа да прифаќаат или не како релевантно онаа што јас го имам напишано и некој било кој друг, па да во својата пракса го користат моето мислење или на било кој друг ама за истата проблематика

Токму така. Затоа и темата беше поделена.

Quote
и убаво е од твоја страна што сакаш да го пренесеш знаењето...

Значи сега со твојот личен однос кон мене треба да дојдам до заклучок дека си бил во заблуда

Во заблуда за што? Дека не сакаш да го пренесеш твоето знаење на останатите членови на форумот? Ова никогаш не било под знак прашалник барем според мене... ако не повеќе, апсолутен доказ за ова е тоа што сеуште си активен на форумов, иако имаше недоразбирање меѓу тебе и администрацијата (најмногу со мене), а не направи детски (барем според мене) чекор како batka... тоа многу кажува за тебе и го почитувам тоа.

Она што не го почитувам кај тебе е промената и односот кон останатите членови на форумот (а и кон мене). Додека беше модератор, се беше „као ОК“... сега... си чул за терминот straw man? Не ми текнува во моментов адекватен термин на Македонски. Се фаќаш за некоја небитна работа (не секогаш, но знаеш да го правиш тоа) и го „тупиш“ околу неа.

Quote
си бил модератор, но тоа е веќе минато свршено.

Моето пишување нема апсолутно никаква намера дека жалам или дека сакам да сум модератор (имам каде сум) што веќе не сум модератор и дека сега се умилкувам да се вратам ...(апсурд)

Повторно, извини, моја грешка ако не е таква ситуацијата.

Каков е сега мојот однос различен е? не не различен туку сега како обичен член немам интенција и одговорност да реагирам таму каде сметам дека некој  греши или не

Ако мислиш во однос на правилата, да.

Но, општо, односот кон останатите членови ти е станат подрзок. На крајот на краиштата, јас не пишав дека си сега дрзок и се фаќаш за небитни работи од теми (ако и јас го мислам тоа), друг член пиша, јас само ја поделив темата.

Па членот според мене напиша негово мислење дека сум дрзок а не образлои зошто!

Јас претпоставувам зошто... мислам дека е поради истото она „колку pF е оваа ознака“ ::)... се фати за небитна работа... а тие post-ови се буквално неколку дена откако беше отстранет како модератор.

Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?msg=127160
Јасно беше дека се фати за сламка... за небитна работа... колку и да не си свесен за тоа, да не сакаш да го признаеш, така е... очигледно беше дека станува збор за грешка од невнимание, а ти се фати за тоа 471pF ::)... сите знаеме дека е 470pF, и ти го знаеш тоа, но не, мораше да го „иступиш“ околу тоа дека ознаката е 471 и не мора да стои pF по ознаката бидејќи крајната броја означува број на нули по првите две и капацитивноста е изразена во pF.

И, се разбира, членот исто така изреагира дрско (воопшто не го обвинувам)... агресија раѓа агресија, работите не одат поинаку, секоја акција си има своја адекватна реакција.

Ова е моја претпоставка. Се разбира vittoelectronics треба да пише дали е ова вистина или е само моја претпоставка.

Quote
Ова сега го видов и навистина не го разбирам. Појасни.
Ќе ти појаснам.
Кога веќе донел заклучок дека сум дрзок требало да се вклучи во темата и да го даде своето видување на поентите во темата со аргументи и негови факти
И јас можам да речам дека членот нема поим од нешто ама сето тоа треба да го аргументирам било точно или не а не само така да истресам од ракав.

Цитираше мислења од други форуми и мислења на луѓе на кои не можеме да им вратиме. Тоа е практично еднонасочна комуникација.

За разлика од тоа, јас аргументирав зошто сметам дека со тој тестер оптокаплерите се тестираат во динамички режим. Можно е членот да се сложувал со моето мислење, но не го пишал тоа, а сметал дека твоите се неаргументирани бидејќи се базираат на линкови од форуми и мислења на луѓе за кои, практично, ништо не знаеме (ниво на образование, стручност, итн.). Да, fanzo е форум за сервисери, но тоа не ги прави стручњаци во полето на изработка на електронски компоненти. За разлика од нив, јас имав предмет на факултет, се викаше Микроелектроника и се изучуваше токму тоа, изработка на компоненти и интегрирани кола. Ни јас не сум експерт на тоа поле, но да, апсолутно сметам дека знам повеќе од повеќето сервисери (кои патем, најчесто не студирале Електротенички факултет), барем околу изработката на електронските компоненти и што точно значат оние криви и карактеристики кои ги даваат со нив во секој datasheet.

А имаше и некој коментар од некој од членовите на fanzo, околу што е тоа динамички тест/режим на работа, имаше пишано дека „колку што му текнува од професор „Вметни Име“, за динамички режим на проверка е потребен наизменичен сигнал“ (не можам сега да го најдам коментарот и парафразирам). Ова е апсолутно неточно. Зависи од компонентата и колото во кое работи што е динамички режим на работа за таа определена компонента. За транзистор, да, тоа е динамички тест, но не и за секоја комонента... тоа, изгледа, никогаш не го научил или сватил.

Оваа со болдирањето неможам да најдам за што станува збор и во кој контекст е напишано.

Потенцирам дека реченицата беше пишана од страна на модератор (ова е многу важно, тоа е човекој кој е одговорен да го чува редот и мирот на форумот, „џандар“ на форумот, не било кој член) и има разлика меѓу тоа да беше пишано од било кој член и од модератор. Сосема подруг контекст добива болдирана реченица со три извичници на крајот пишана од страна на модератор.

А дали пренесувањето на мислење дека и на други мрежи и од други извичниците се толкуваат така или онака ( не е некој вид на цитат)  или нели е исто со постирање на некој цитат од друг извор со кој се сака да се каже дека онаа што го прави членот во моментот не е по некои правила пишани или непишани.

Не ми беше поентата на муабетот што имало во цитатот. Поентата ми беше околу тоа кој го пишал тоа (модератор цитира правила или насоки за post-ирање од друг форум ???... зошто ???). Да беше било кој друг член, немаше да има некој голем проблем, коментарот ќе се изигнорираше и тоа е тоа.

Ти беше модератор, чувар на ред и мир. Ако модератор пише/цитира нешто такво, што е вон контекст на темата на дискусија, како треба тоа да се свати? И јас би го сватил исто како и pocttopus, „пази што правиш, газиш на тенок мраз“ (ова ми е претпоставка врз база на неговите коментари потоа, не знам што точно мислел).

Како го сфаќаш твојот израз “сватиле“. Мислиш ли дека е правилно напишан

Не е правилно напишан, знам, погрешно го имам научено на времето и често знам да го пишам со „в“ наместо со „ф“... се трудам да се корегирам околу ова... некогаш ми текнува, некогаш не.

Форумот е македонски а сеуште е признаен и кодифициран литературниот македонски јазик и треба да се придржуваме на тоа ако веќе претендираме дека сме Македонци.

Се сложувам... што не значи дека треба за секоја грешно пишана буква или промашен карактер при куцање, да опоменуваме. И ти имаше на многу места од твојов последен post промашено точки и запирки, па никој не те брка со вила за тоа, така ;)? Ниту пак треба ;).

Со овој пост сакам да појасниме некои работи. Се работи за различни луѓе со различни карактери и ментални склопови (генерално земено) .
Инаку како да пишуваме и што и да напишеме можеме погрешно да се разбереме затоа да се донесе конечен суд за било која индивидуа потребен е отворен разговор
во живо во четири очи и тогаш најверојатно можеме да донесеме како таков суд за некого каква индивидуа е со сите свои мани и врлини.

Апсолутно се сложувам... нема збор дека додека некој не видиш во четири очи, не го знаеш.

Но, некои луѓе се однесуваат апсолутно исто во реален живот и online... што не треба да е така. Некои работи не се пренесуваат добро преку пишан текст, особено емоции, а и сам имаш кажано дека не си многу по долги post-ови, ниту сакаш да читаш долги post-ови, што автоматски значи дека тешко можеш со неколку зборови и интерпункциски знаци да пренесеш што точно сакаш да кажеш... на моменти, и јас тешко те сваќам што сакаш да кажеш.

На крајот на краиштата, немаше да има романи од стотици страници и каде за опис на еден плоштад ќе се потроша 50 страни, ако беше лесно да се доловат ситуации, слики, изглед и моменти (емотивни изрази и ситуации меѓу луѓе) со зборови.

Во принцип сум противник на такви долги пишувања затоа што е заморно се одзема време а и во многу случеви се губи поентата.

Заморно за тебе... не значи дека така е за сите.

А и за губењето време... губење време е за тебе... не за сите.

Јас на пример, сакам да си пишувам долги post-ови и не сметам дека има нешто погрешно во тоа. Сакам да бидам јасен и прецизен, но тоа често значи дека не можам да бидам и концизен (краток).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Дрско однесување на членот Toma
« Reply #16 on 12.09.2019, Thursday, 19:36:12 (Edited 12.09.2019, Thursday, 20:02:32) »
Quote
Јасно беше дека се фати за сламка... за небитна работа... колку и да не си свесен за тоа, да не сакаш да го признаеш,
така е... очигледно беше дека станува збор за грешка од невнимание, а ти се фати за тоа 471pF ::)...
- Според мене не станува збор за грешка од невнимание од причина што овде http://elektronika.mk/index.php?topic=14498.msg127182#msg127182
пишува
Јас Те молам биди така фин па погледај ја шемата и напиши ги вредностите и ознаките на тие два кондензатори.
Тој Ок нема проблем кондезатоите се C811(47n/630v) и c812-(471p/1kv) 
---(м.з) треба C811(47n/630V) и C812-(471p/1kV)
За електроничар недопустива грешка кога се повторува, и што ќе учат и научат млади деца членови на форумот?
Јас Извини колега ама не ми е јасно што значи тоа 471p
Јас повторно Ами зошто тогаш е напишано 471, од каде да се најде толку прецизен кондензатор од четиристотини седумдест и еден пикофарад
Тој Ц ц ц македонска работа е затоа нема да не бидне од тоа наше мудрување.Отвори ја шемата и види како е напишано
Јас Еве ја отворив шемата и на неа пишува C812  470p 1kV
Мене ме збуни тоа што си напишал c812-(471p/1kv)
Извини колега.
Тој Кај мене на шемата не е така ја пишува ознаката од кондезаторот 471
Јас Која шема ја имаш гледано не знам ама јас што ги имам за таа шасија секаде стои C812  470p 1kV.
Тој ---(м.з) Нема ништо натаму, штама
И што треба да заклучам јас. Логично би било дека има таква шема, ама никаде не постира да видам јас а и секој друг дека пишува
[ c812-(471p/1kv) како што тврди тој] а треба по негово правило да напише (кога веќе пишува) С812-(471p/1kV).
Впрочем дали форумот е за електроничари или за некој друг профил!

Quote
не има два кај мосфетот не ги знам точно вредностите
Ако не ги знае точно вредностите не треба ниту да пишува, зашто во таа област има неколку кондезатори, кои се тие , како ќе се снајде оној кој прашува?
Quote
Гига
сите знаеме дека е 470pF, и ти го знаеш тоа, но не, мораше да го „иступиш“ околу тоа дека ознаката е 471 и не мора да стои pF по ознаката
бидејќи крајната броја означува број на нули по првите две и капацитивноста е изразена во pF.
И, се разбира, членот исто така изреагира дрско (воопшто не го обвинувам)...
Напротив треба да го предупредиш дека не се пишува од ракав...
Quote
агресија раѓа агресија, работите не одат поинаку, секоја акција си има своја адекватна реакција.
-Да точно ама ако е на место, а во случајот каде е мојата агресија!
Quote
Ова е моја претпоставка.
Претпоставка а не тврдење, не е исто, така?.
Quote
Се разбира vittoelectronics треба да пише дали е ова вистина или е само моја претпоставка.
Нека напише аргументирано и докаже, и тогаш треба јас да се се поклонам и паднам на задник (и би го сторил тоа, нема да ми падне шанот)
.
Quote
Ова сега го видов и навистина не го разбирам. Појасни.
Ќе ти појаснам.
Кога веќе донел заклучок дека сум дрзок требало да се вклучи во темата и да го даде своето видување на поентите во темата со аргументи и негови факти
И јас можам да речам дека членот нема поим од нешто ама сето тоа треба да го аргументирам било точно или не а не само така да истресам од ракав.

Quote
-Цитираше мислења од други форуми и мислења на луѓе на кои не можеме да им вратиме. Тоа е практично еднонасочна комуникација.
Па сакав да прочиташ што мисла (сепак некои се сервисери со школо од обалста на електрониката)
За разлика од тоа, јас аргументирав зошто сметам дека со тој тестер оптокаплерите се тестираат во динамички режим.
Можно е членот да се сложувал со моето мислење, но не го пишал тоа, а сметал дека твоите се неаргументирани бидејќи се базираат на линкови од форуми

Можно е но како го знам менталитетот на тие луѓе кои ги читам со нивни коментари (од било која област)не би рекол дека се “боси“.
Јас немам постирано ништо твое или мое  (и така и така не разбираат македонски, ама и ти исто така (го пишав тоа)
не го познаваш сленгот кој го употребуваат и затоа некои реченици ги имаш погрешно протолкувано.
 
Quote
за динамички режим на проверка е потребен наизменичен сигнал“ (не можам сега да го најдам коментарот и парафразирам).
Познавајки го сленг-от мислам дека мисли на променлив сигнал а не наизменичен (“градска мрежа“)
Се работи за цитати од два различни форуми и затоа ги мешаш.

Quote
Заморно за тебе... не значи дека така е за сите.
Секако а може да е и обратно не можеме да тврдиме за другите, можеме само да претпоставуваме.
Quote
А и за губењето време... губење време е за тебе... не за сите.
Ова е твое тврдење што не значи дека нема и дриги што мислат така, така да и тоа е релативно.
Quote
Јас на пример, сакам да си пишувам долги post-ови и не сметам дека има нешто погрешно во тоа.
Јас исто така можам (сеуште ме држи умот) само сметам дека нема потреба од толку многу, може и во кратки црти.. 
Quote
Сакам да бидам јасен и прецизен, но тоа често значи дека не можам да бидам и концизен (краток).
Тоа е добро и твоја добра намера но според мене не значи дека читателот се сложува со таков начин (тоа е индивидуално)

..........
Добро примети дека не пишував правописно со интерпункциски знаци, само не знам дали се запраша -Абе овој Тома “цепидлака“
исто прави такви грешки а ги опоменува другите и се фаќа за ситници.
Поентат ми беше да види(ш)те како изгледа едн несреден правописно текстот и дали една нула не е една кула!

Се разбравме за за повеќе поенти.

Е сега
Дали насловот на темата не е говор на омраза без аргументација.
Дали се сложуваш со таков наслов во духот на правилата на форумот.
Имам впечаток дека насловот е тенденциозен или договорен (не знам со кого, така ми вели итуицијата)
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline vittoelectronics

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
Гигаватт секоја чест за горе напишаново твојата претпоставка е апсолутно точна.Во се што напиша во се се сложувам со тебе

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Цитатот не е мое мислење и дали е точно или не немам коментар, Господ знае.
Quote
Најмногу ме нервираат луѓето кои немаат свое јас и се сложуваат со се што некој ќе им каже... Имам сретнато такви многу луѓе навистина нервираат... Дали вие сте препознале таков тип на луѓе?
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline vittoelectronics

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
Тома може ке се навредиш ама ти изгледа си го јадел во комунизмот па затоа си толку прецизен

Offline vittoelectronics

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
и уште нешто заборавив да те прашам ако така се однесуваш секојдневно колку луѓе имаш околу себе а?

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Благодарам што се интересираш за мене.
Па околу мене се моето семејство и со најмалку четири странки кои чекаат нешто да им поправам и притоа има разни муабети и случувања.
И што е најинтересно незнам како воопшто странките ме наоѓаат, бидејќи работам дома а домот ми во џандемот.
Поздрав и имај убава вечер.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Последните 2 коментари на членот vittoelectronics  се пример за дрско однесување.

@Toma Не секој коментар после твојот коментар или наменет за тебе е напишан како напад или да покаже дека ти не знаеш нешто. Не ги сваќај како такви, нема потреба да се браниш или да одиш во контра напад. Ако нечие мислење или искуство не се согласува со твоето незначи дека тоа е напад.
Во секој коментар со информаци или мислење ти пишуваш: Во право сум или не што ти е поентата? Според мене е иритантно.
Доколку сакаш кога цитираш постови цитирај го целиот параграф или барем целата реченица, а не само еден збор или дел од реченицата. Се манипулира лесно и се губи контекстот на цитатот.

Тоа е само мое мислење и гледање на работите. Не зимам никаква страна ниту сум пристрасен према некој член.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Благодарам.
Quote
Во право сум или не
Јас тоа го сфаќам многу едноставно и релевантно.
Ќе образложам на кратко. Кој и да било, со одговор ДА, во право си или НЕ, не си во право кажува дали се сложува со мене или не.
Било ДА било НЕ со додаток на мал негов коментар (мислење) јас би се коригирал позитивно или негативно со мои аргументи (ако ги имам било точни или неточни) и на крајот ќе се дојде или до согласност или спротивност и престанува понатамошната дискусија (исцрпени се сите ресурси) и темата се заклучува останува како што е напишано па читателот нека сам си пресуди што би зел за исправно според неговото видување на нештата воопшто.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Според мене тоа изгледак како барање на дефинитивен одговор. На прашање поставено така има само два одговори ДА или НЕ, не остава можност за дискусија.
Тоа е само мое мислење со кое можеби утре и јас нема да се согласувам.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Случајно  некои членови на форумов ( квази членови би рекол) ми посочија дека се развива некоја дискусија на форумот за електроника каде сум и јас споменат. Навистина не ми е гајле за тоа но читајќи ги постовите морам да им одговорам на такви како витоелектроник  кои електрониката им претставува споредно од споредните занесувања во лево и како таков нема право така да го оценува Тома. Гига Ват мисли дека може да премине преку моите 9000и кусур постови и да ве замајува дека тој ме ``шутнал `` од форумот, покажувајќи некои линкови каде наводно сум влегол во конфликт со некој нов член ( и Тома е тука замешан!), кој потоа наводно веќе не се јавил на форумот ( сигурно многу сум го исплашил!). Вистината е сосема друга – Гига Ват го приватизира форумот ( не го споменувам она – македонски, бидејќи нема ниту М од него), а јас се спротивставив  кога видов на каде дува ветерот. И сега гледаам дека освен Гига и исклучок Лорд Зи , никој  од модераторите ( ги има ли уште??) но и од админите ги нема живи да се јават, па Гига мора да игра ``сам против сите``. На форумов се појавија повеќе рубрики кои немаат врска со електрониката , фали уште ``верувале или не``. Е, па, како што му посочив и порано на Гига во оние модераторско- административни разговори , кои вие обичните членови неможете да ги прочитате, вака конципиран форум со ``рекла –казала`` содржина и 5-6 активни членови не ме интересира!! Би сакал ова да се објави за поедини членови веќе не прашуваат каде сум ( јас сум цврсто на земјата!) и би ве молел секакви понатамошни разговори за  мене да престанат. Толку од мене за последен пат.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
"Добро примети дека не пишував правописно со интерпункциски знаци, само не знам дали се запраша -Абе овој Тома “цепидлака“
исто прави такви грешки а ги опоменува другите и се фаќа за ситници.
Поентат ми беше да види(ш)те како изгледа едн несреден правописно текстот и дали една нула не е една кула!"
Ете јас не приметив не ми е ни битно, битно сватив што си сакал да напишиш, пошто сепак ова е форум за електроника, не е нити за лингвистика, нити да го вратиме делот што ни го зеле. Никад не ти ја разбрав поентата што толку си се запнал за правопис или слично. Ок е да се укаже на грешка, ама не мора на гла да му се качиме на чоеку. Ова го зборам општо, гледам на повеќето форуми како да чекаат едвај некој да направи било каква грешка, и да почнат да го вреѓаат по сите основи, без разлика што нема никаква поврзаност (овде сепак ретки биле такви случаи).
„Впрочем дали форумот е за електроничари или за некој друг профил!“
Очигледно чоекот не знаел дека 470pF се означува како 471, и не би се сложил дека некој не електричар не би требало да си земе за слобода да праша нешто што го интересира од електроничарската област. Зарем членот со фрижидерот требаше одма од го банираме, пошто се изјасни како правник ???
Неговото однесување е друг момент....
Незнам како мислиш опомена со големи букви со три извичници некој да ја свати како чудење....Ниедно такво изразување од НИКОГО не сум сватил како чудење....
Долгите постови од едни ми се сатисфакција да ги читам, од други ги прескокам, стварно не разбирам оти некој толку да се труди нешто да објасни и разглоби и на крај да не чини?
Во некои случаи е претерано цитирање, во некои, да е излишно, затоа дадов предлог од цитатот да се прикажат само ред-два и да има опција(дугме) со чие што притискање ќе се отвори цел цитат доколку има потреба. Секако ако има таква опција на форумот, ако не, кога ќе видам познат цитат кој немам потреба да го читам едноставно ќе се префрлам на следниот пасус и тоа е тоа.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За електроничар недопустива грешка кога се повторува, и што ќе учат и научат млади деца членови на форумот?

До некаде се сложувам, но нели мислиш дека имаше подобар начин да се потенцира тоа дека членот имал направено грешка? На пример вака.

„Сигурно мислиш на само 471 а не на 471pF колега ;).

Без разлика, ... [продолжува текст понатаму поврзан со темата на дискусија]“

Знам, ова не е твој стил... ти и пред да бидеш тргнат од групата модератори знаеш да бараш „влакно во јајце“, но беше толерирано (до пред некое време кога „пукна тиквата“). Истото важи и за batka, и он беше толериран. Но, откако веќе не си во групата модератори, оваа твоја особина, се потенцираше уште повеќе. Сакал признај или не, дури и на потсвесно ниво, јас лично мислам дека ова е поради револт према остаткот од администрацијата од која беше отстранет.

А за децата... ама бе, па за што е форумов ??? :D... ако не им е јасно, ќе прашаат ;)... луѓе сме, грешки правиме ;)... и нема ништо лошо во тоа, јас над 90% од работите кои ги имам научено, ги имам научено преку грешки, па што ми фали :P :D.

А околу остатокот од текстот... верувам дека vittoelectronics се фати во орото со тебе од пусти инат (можно е и навистина во неговата шема да го пишувало така кондензаторот, не негирам, ја немам шемата). Искрен да бидам, и мене на некој форум ако фатат да ми бараат „влакно во јајце“ во моите први post-ови, и јас исто ќе изреагирам... ќе си „играм к*рот“... зошто пријателски да не бидам корегиран и се тоа да се свати како грешка или превид? Зошто да мора да се потенцира дека „аха, еве го влакното, како можеше ова да ти се случи“ (карикирам)? Апсолутно нема потреба од ваков однос.

И да, затоа изумираат Балканските форуми (верувајте, само Балканските се во катастрофално лоша состојба, странските се само во лоша состојба). Бидејќи сите сакаат да го „дриблаат новото дете“ или да „бараат проблем каде што нема“ ::).

Не сакам форумов да биде полн со страшила и џандари и луѓе да не сакаат да се најават на форумов поради караници, напнувања, барање на проблеми каде што нема, опомени, банирања и што се не.

А околу штамата на крај од vittoelectronics... виде со кого си има работа... претпоставувам ::).

Quote
не има два кај мосфетот не ги знам точно вредностите
Ако не ги знае точно вредностите не треба ниту да пишува, зашто во таа област има неколку кондезатори, кои се тие , како ќе се снајде оној кој прашува?

Помисли дека можеби ја нема шемата пред себе и дека можеби не секој помни се што ќе види пред монитор или на хартија ::)? Или дека можеби има намера да се наврати назад на темата? Или евентуално, еве ти, или јас (или било кој) да направи screenshot од шемата и да праша кои од тие кондензатори се проблематични?

Јас прашав, не видов ти да прашаш ::). Не сметам дека по default треба членот да знае на памет за кои кондензатори станува збор ::).

Напротив треба да го предупредиш дека не се пишува од ракав...

Да, но не на начинот на кој тоа ти го правиш. Прочитај погоре за пример како тоа би се извело преку пишан текст, на форум, НЕ во реален живот... во реален живот се реагира на друг начин, над 80% од комуникацијата тогаш се одвива преку гестови. Во многу случаи, луѓе се разбираат и без ништо да кажат... тоа НЕ е возможно да се направи преку пишан текст.

-Да точно ама ако е на место, а во случајот каде е мојата агресија!

Агресивен ти е стилот на пишување и изразување. Во реален живот, тоа може и да не се свати како агресија, но во пишан текст, особено на форум... да, апсолутно и јас би го сватил како агресивно (нападно, интенциозно) коментирање кое треба да побуди нервоза и напнатост од другата страна.

Ова е моја претпоставка.
Претпоставка а не тврдење, не е исто, така?.[/quote]

vittoelectronics потврди дека мојата претпоставка е точна.

Quote
Се разбира vittoelectronics треба да пише дали е ова вистина или е само моја претпоставка.
Нека напише аргументирано и докаже, и тогаш треба јас да се се поклонам и паднам на задник (и би го сторил тоа, нема да ми падне шанот)

Huh ???... кој аргумент треба да го има за да објасни дека се осетил нападнато ???. Можеби потврда од лекар дека имал трауми и бил на психијатар потоа ;D?

Кога веќе донел заклучок дека сум дрзок требало да се вклучи во темата и да го даде своето видување на поентите во темата со аргументи и негови факти
И јас можам да речам дека членот нема поим од нешто ама сето тоа треба да го аргументирам било точно или не а не само така да истресам од ракав.

Хахахаха ;D ;D ;D... не ми се верува ;D ;D ;D. Пробуваш да измериш ниво на емоција или емотивна состојба ??? ;D ;D ;D.

Ај вака... ќе пробам да објаснам. Јас лично го сметам твојот начин на изразување (пишан текст, за определени работи, не за се) нападен и недообјаснет на моменти. Зошто? Па не знам... начинот на кој се изразуваш на моменти, така би го опишал. Ова може да не предизвика никаква емоција кај некои луѓе... но, кај други, може да биде сватено и да предизвика определена емоција. Станува збор за емоции, работа која квантитативно не може да се измери, ниту пак не може да се предвиди секогаш кој како ќе изреагира или каква емоција (емоции) ќе предизвика определена ситуација. Егзактна наука не можеш да ја споредуваш со психичка состоја или емоција и да очекуваш некој да ти објасни зошто смета дека начинот на пишување ти е нападен ;D.

Патем, не сум јас единствен кој смета дека начинот на пишување понекогаш ти е нападен, еве и vittoelectronics го мисли истото, а можам да потврдам дека и определена група на други членови го мислат истото. Значи, не ќе да е проблемот во нас... можеби разлика во генерации... кој знае, но во секој случај, не сум единствен.

Можно е но како го знам менталитетот на тие луѓе кои ги читам со нивни коментари (од било која област)не би рекол дека се “боси“.

Не реков дека се боси, претпоставувам дека голем дел се прилично добри сервисери... НО, тоа не го менува фактот дека тресеа зелени кога „објаснуваа“ зошто тестерот не го тестира оптокаплерот во динамички режим.

Не ми веруваш на мене? Во ред. Најди некој професор по електроника (од погорните години, по можност од линеарна електроника) на факултет... ама некој кој знаеш дека е добар и дека нема само теоретско знаење, туку и практично. Направи го склопот (тестерот), покажи му го што прави и прашај го дали го тестира оптокаплерот во динамички режим и види што ќе ти каже, ОК ;)?

Познавајки го сленг-от мислам дека мисли на променлив сигнал а не наизменичен (“градска мрежа“)

Променлив сигнал е и вртење на потенциометар ;). И уште подобро, непредвидлив е... подобар динамички режим од тој нема да најдеш. Брзината на комуникација (фреквенција, ако станува збор за било каков периодичен сигнал) не игра никаква улога. Не мериме параметри на оптокаплер, проверуваме дали е исправен ;).

Quote
Заморно за тебе... не значи дека така е за сите.
Секако а може да е и обратно не можеме да тврдиме за другите, можеме само да претпоставуваме.

Апсолутно дека е така ;).

Поентата ми е: јас сум различен од тебе, ти си различен од мене... генерално, сите сме различни... а сепак, треба да комуницираме и да се разбираме едни со други без притоа да се напнуваме и нервираме непотребно.

Quote
Јас на пример, сакам да си пишувам долги post-ови и не сметам дека има нешто погрешно во тоа.
Јас исто така можам (сеуште ме држи умот) само сметам дека нема потреба од толку многу, може и во кратки црти..

Можеш, но не преферираш... и ОК е тоа ;). Никој не те обвинува за тоа... како сакаш, така пишувај... НО, не биди претенциозен, препрецизен и нападен во твоите текстови и коментари. Ако е кратко, не мора да биде болдирано и со извичници, тоа сосема поинаку се сваќа на форуми и места на кои се разменуваат мислења преку пишан текст. Тоа е она што пробувам да ти го објаснам. Текст не е исто што и комуникација во четири очи, има разлика.

Добро примети дека не пишував правописно со интерпункциски знаци, само не знам дали се запраша -Абе овој Тома “цепидлака“
исто прави такви грешки а ги опоменува другите и се фаќа за ситници.
Поентат ми беше да види(ш)те како изгледа едн несреден правописно текстот и дали една нула не е една кула!

Не, искрено не го помислив тоа во ниеден момент. Само пишав дека, ете, и ти имаш грешки во post-от, но... је*ига, грешиме, луѓе сме... толку, само тоа сакав да кажам :).

Една нула е една кула ако сакаме да ја правиме нулата кула... на сите ни беше јасно дека е грешка... а на кој не му е јасно, секогаш може да праша, веќе го пишав ова.

Дали насловот на темата не е говор на омраза без аргументација.

Нема потреба од аргументација ако некој се осеќа нападнат или навреден од начинот на кој се изразуваш (во конкретнава ситуација, тоа е пишан текст). Некои луѓе се згрозуваат од спомнување на фекалии, измет и слични работи за време на јадење. Мене, може и (извинете го начинот на кој ќе се изразам) да ми се и*ереш на маса додека јадам... ќе продолжам да си јадам и ќе си се изнасмеам.

Различни луѓе, различна реакција... ако за тебе тоа што напнуваше околу 471pF не е претенциозно и нападно, за некои луѓе е... вклучувајќи ме и мене.

Дали се сложуваш со таков наслов во духот на правилата на форумот.

Правилата ќе се менуваат и нивниот број ќе биде драстично намален.

Впрочем, и сега никаде во правилата не стои дека не смее да има тема со наслов „Дрско однесување“.

А дали е во духот на правилата или не... тоа е веќе друго прашање и сметам дека, дури и ако не е, отстапки секогаш може да се направат.

А добро, ајде еве, како би ја крстил ти темата? Дај предлог, можно е да е подобар избор од насловот кој го има сега.

Имам впечаток дека насловот е тенденциозен или договорен (не знам со кого, така ми вели итуицијата)

Интуицијата ти е апсолутно погрешна. Сам го дадов насловот на темата, немаше никакво сугерирање ниту пак договарање... и искрено, се мислев едно 30-тина секунди кој наслов на темата да и го дадам... сакаш верувај, сакаш не верувај, тоа е вистината.

И што е најинтересно незнам како воопшто странките ме наоѓаат, бидејќи работам дома а домот ми во џандемот.

Исто како што ме наоѓаат и мене, дубиозните кварови никој нејќе да ги чепка... да не правам муабет што во Македонија веќе и нема сервисери, има менувачи на електролити и цели модули.

Благодарам.
Quote
Во право сум или не
Јас тоа го сфаќам многу едноставно и релевантно.
Ќе образложам на кратко. Кој и да било, со одговор ДА, во право си или НЕ, не си во право кажува дали се сложува со мене или не.
Било ДА било НЕ со додаток на мал негов коментар (мислење) јас би се коригирал позитивно или негативно со мои аргументи (ако ги имам било точни или неточни) и на крајот ќе се дојде или до согласност или спротивност и престанува понатамошната дискусија (исцрпени се сите ресурси) и темата се заклучува останува како што е напишано па читателот нека сам си пресуди што би зел за исправно според неговото видување на нештата воопшто.

Ова е премногу црно-бел поглед на работите... многу често се работи за нијанси на сиво... дури и во егзактни науки.

Гига Ват мисли дека може да премине преку моите 9000и кусур постови и да ве замајува дека тој ме ``шутнал `` од форумот, покажувајќи некои линкови каде наводно сум влегол во конфликт со некој нов член ( и Тома е тука замешан!), кој потоа наводно веќе не се јавил на форумот ( сигурно многу сум го исплашил!).

Аааа, реши да се појавиш? Цел месец откако беше тргнат од групата на модератори не се најави, иако беше ставен во посебна (специјално направена, само за тебе, верувал или не) група на членови кои можат да ги гледаат секциите за администрација... за да не излезе дека ти правиме муабет „зад грб“, но не... не ти текна да се најавиш и да провериш што се случува и зошто е случува она што е случува.

Нејсе, ќе дадам своја реплика на цитатот.

Не беше наводно, ти ВЛЕЗЕ во конфликт со член за НЕПИШАНО правило... има линк од темата и тука, слободно може да прочита кој сака за што беше опоменат нов член на форумот, неколку дена по неговото зачленување... згора на тоа, јас бев активен во таа дискусија... зошто помисли дека ти имаш право да го опоменеш членот за непостоечко правило ако јас сум активен во таа дискусија?

Човекот најверојатно се осетил навреден, откако двајца модератори му се сипаа за апсолутно небитни работи, и да, се нема повеќе најавено на форумов.

Вистината е сосема друга – Гига Ват го приватизира форумот ( не го споменувам она – македонски, бидејќи нема ниту М од него), а јас се спротивставив  кога видов на каде дува ветерот.

Да ;D ;D ;D... го кренав од мртвите за да го направам моја приватна сопственост ;D ;D ;D... оф лелееее... ц ц ц ц ц.

Толку го сакаш? Ќе ти дадам се од credentials, слободно води го... можеби НТ ќе сака да го земе под своја закрила ;D ;D ;D.

Форумов ми е само занимација и љубов... ако сакав да го направам моја приватна сопственост, ќе им се приклучев на Емитерци... не ме смеј ;D ;D ;D.

И сега гледаам дека освен Гига и исклучок Лорд Зи , никој  од модераторите ( ги има ли уште??) но и од админите ги нема живи да се јават, па Гига мора да игра ``сам против сите``.

Бевме петорица, ти и Toma веќе не се сте дел од администрацијата, останавме тројца ;D. Колку сакаш да бидеме ако сме минус двајца ;D ;D ;D.

Е, па, како што му посочив и порано на Гига во оние модераторско- административни разговори , кои вие обичните членови неможете да ги прочитате, вака конципиран форум со ``рекла –казала`` содржина и 5-6 активни членови не ме интересира!!

Па кажи си така... не врти од околу, дојди директно до вистината, а не „привтен бил, ваков бил, онаков бил, наводно сум влегол во конфликт со некој“ ;D ;D ;D.

Би сакал ова да се објави за поедини членови веќе не прашуваат каде сум ( јас сум цврсто на земјата!) и би ве молел секакви понатамошни разговори за  мене да престанат. Толку од мене за последен пат.

Патем и претходниот пат беше последен пат ;D ;D ;D.

Имаше шанса да бидеш дел од разговорите... цел месец откако беше отстранет како модератор... ти пишав и порака, за да го знаеш ова... не се најави на форумов. Епа... не можам да те врзам за стол и да те најавам јас ;D.

И не беше спомнат во никакви муабети, освен дека ти и Toma бевте отстранети од администрацијата во исто време за слични причини, толку. За ништо друго не беше спомнат.

Ц ц ц ц ц... колку е мала државава еј ::) :D... да не ти се верува... ако се прави муабет за електроника, никој никаде го нема, ама ако има некој ваков муабет, одма работи радио милева... ако, не се лутам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Не е лошо некојпат да се "закачиш" со некого, околу нешто, ама тоа би требало да биде помеѓу луѓе со иста "килажа" . Што би се рекло во боксот, од иста категорија (+-1). И јас сум влетал во "конфликт" два три пати така. Но, сум видел и играње на мачка и глушец, и тоа за безвезни работи како што е 471 и 470pF. Да, тоа е безвезна работа. У тој случај "мачкава" е мизерија, поготово што сум видел дека таа иста "мачка" тропа зелени у некое "објаснување". Поима нема што треска. 
На официјалниот форум на Микрочип тоа е експлицитно нагласено. Значи, забранет е потценувачки говор кон било кој, затоа што никој не се родил научен. Таму можеш да сретнеш и "глупи" прашање, но и одлични реценизии.
Имаше едно дете кое прашуваше се и сешто, па и смешни работи (За овој форум зборам). Мене ми беше пак симпатичен. У меѓувреме детево пораснало, па поради некоја работа се видовме. Детево сега има одлична техничка основа и речник, и тоа не само од електроника туку и од други области на техниката. Ми остави впечаток. Ќе се препознае.
Форумов е навистина слаб, но е Македонски. Тоа сме ние. Поздрав до сите и без реплики молам. Не прозвав никого, а и старо магаре сум за расправии.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во некои случаи е претерано цитирање, во некои, да е излишно, затоа дадов предлог од цитатот да се прикажат само ред-два и да има опција(дугме) со чие што притискање ќе се отвори цел цитат доколку има потреба. Секако ако има таква опција на форумот, ако не, кога ќе видам познат цитат кој немам потреба да го читам едноставно ќе се префрлам на следниот пасус и тоа е тоа.

phpBB има ваков mod (plugin), за SMF... не сум сигурен, но ако се заинтересирани и други членови, ќе побарам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."