Author Topic: Избор на струка  (Read 5378 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Избор на струка
« Opened on 20.06.2013, Thursday, 13:28:20 (Edited 20.06.2013, Thursday, 16:56:28) »
бидејки многумина на форумот имаат завршено средно за електротехника и телекомуникаци и за компјутерска техника и автоматика, и затоа сакам да прашам што се изучува на овие две струки, која е подобра итн.бидејки уписот е на 24 имам мал период да се одлучам на која струка да се запишам и барам помош од вас. инаку ке се запишам во соу Гошо викентиеев Кочани. ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Избор на струка.
« Reply #1 on 20.06.2013, Thursday, 14:39:01 »
Критериумот во стручниве школи е многу паднат, така да запиши се информатика-автоматика затоа што за елетроника има повеќе ама електроника-телекумуникации смерот е со многу низок критериум, едноставно ќе “затупиш“ додека автоматика е као “најјак“ па ако нешто излезе таму ќе е :D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Избор на струка.
« Reply #2 on 20.06.2013, Thursday, 15:05:24 »
благодарам за помошта  ;D. инаку дали знаеш што се изучува на автоматика? ??? бидејки некако електрониката повеќе ме влече .
Kure je kupio novog BMW-a

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Избор на струка.
« Reply #3 on 20.06.2013, Thursday, 15:38:07 (Edited 20.06.2013, Thursday, 15:58:46) »
1ва-електротехника, електротехнички материјали, техничко цртање
2ра-автоматика, електроника, основи на мерењата и електронски склопови, пракса,програмирање
3та-автоматика, дигитални кола, програмоирање и нез други
(ова се стручните предмети)

електроника
1ва исто
2ра аналогна електроника, дигитална електроника, телекомуникации, основи на мерењата и електронски склопови

автоматика е убав предмет...ко ќе ја разбериш во 2ра општо, и ја спојш со знаење од електроника мојш шо сакаш да прајш...ама рачунај мозокот ќе ти прегрева ако сакаш нешто сам да склопиш. На било кој смер треба да има добар критериум, да се погодат професори и пред се да сакаш самиот да научиш. Мене годинава по електроника нишо не ми бараа, труп бев....сам барав литература за мене да знам така учев.

И да имаш слаб клас, слаб критериум учи за тебе ;)

Автоматика е автоматско управување и регулација, регулатори, автоматски процеси...ко ќе го знаеш тоа електрониката ќе ти е како изразно средство...и сите тие автоматизирани процеси ќе ги склопуваш електрониките “мозокот“ :D  се надополнуваат :)

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Одг: Избор на струка.
« Reply #4 on 20.06.2013, Thursday, 17:08:08 »
Критериумот во стручниве школи е многу паднат, така да запиши се информатика-автоматика затоа што за елетроника има повеќе ама електроника-телекумуникации смерот е со многу низок критериум, едноставно ќе “затупиш“ додека автоматика е као “најјак“ па ако нешто излезе таму ќе е :D

Критериумот за електроника и автоматика е потполно ист. И кај двата смера добивањето на двојка не е проблем, но добивањето висока оцена бара знаење. А што се однесува до изборот на смер. Автоматичарите доста време губат со софтвер а го запоставуваат хардверот. Така што ќе најдеш автоматичар со сериозни дупки во знаењето од електроника. А во индустријата од секој автоматичар се бара да ги решава хардверските проблеми за да оди процесот и вртат машините. Никој од тебе со средно школо во индустрија нема да бара да програмираш некој контролер или слично. Софтверот се прави на други места од страна на инженери од тешка категорија. Автоматичарот е ни таму ни ваму. А голема заслуга за тоа има и настанвичкиот кадар кој во тие насоки слабо познава индустриска електроника а се добри за софтвер (барем тие помладите). Затоа ти препорачувам насока електроника. Барем ќе добиеш некоја базична вештина во работа со хардверот. И уште нешто. Ова не ти го зборам на памет туку од искуство.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Избор на струка
« Reply #5 on 20.06.2013, Thursday, 17:20:36 »
Се слагам со Муро во потполност.Се гледа  дека  е  поврзан со образование и ги знае проблемите.Како и сите смерови во нашето средно-стручно образование и овие две струки патат од немање на соодветен практичен дел.Значи,може да бидете најдобри автоматичари или електроничари,теоретски,а ама без ниту еден час пракса (во некои училишта -да ,ако професорот има желба и знае да си ја подреди праксата!).Во Кочани не знам каде би изведувале пракса по електроника или автоматика ( ван оние ваши т.н. лаборатории!).Не знам дали имате некоја поголема производна или слична фирма каде можете да се испраксирате.Обично се се сведува - пракса - дај молим те стави ми печат дека сум доаѓал на пракса!! Тоа е за жал вистината и додека не се смени нешто во образованието и во пристапот кон образованието,вака ке биде! За да биде реална сликата,погледајте ги статистиките- годинава ке има релативно помал број  студентина техничките факултети од лани! Така барем реалните анкети покажуваат.За оние * факултет во секој град * не би коментирал бидејки се само губење на време и пари.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Избор на струка
« Reply #6 on 20.06.2013, Thursday, 19:09:52 »
ви благодарам на сите за вашето мислење. инаку сум запознаен дека практиката е изоставена но имам повозрасни другари кои што учат во гошо викентиеев и кажуваат доколку се интересираш кје научиш, истотака подобрите ги водат и на натпревари т.е. се интересираат да те научат доколку имаш желба. досега од електроника имам само основни познавања, учам од интернет, читам литература разговарам со други електроничари итн. највеке ме интересира каква е програмата по овие две струки и што ке се изучува бидејки некако праксата повеке ме интересира а теориата некако не ми лежи баш нај нај. не дека не ја разбирам ама едноставно е досадно четири години да бубаш а да немаш појма како да залемиш еден отпорник. :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Избор на струка
« Reply #7 on 20.06.2013, Thursday, 23:17:39 »
Муро-Батка...мојов аспект е од моево школо, така е...а за други искрено незнам. Додека ако е ист критетиум конкретно во твоето школо фурај електроника. Ова го зборувам од аспект што тато е во просвета шознам 21 год ваљда, и конкретно за моево сколо знам горе-долу. Тато предава електроника и автоматика. Електроника бидејќи имав друг професор “затупив“ додека другите класови знаат повеќе.
Автоматичарот е ни таму ни ваму. А голема заслуга за тоа има и настанвичкиот кадар кој во тие насоки слабо познава индустриска електроника а се добри за софтвер (барем тие помладите).
Се сложувам со ова “помладите“ затоа што тато автоматика да, али електроника растурвит. А и за да стигнеш до тој степен на “автоматичар“ треба да си “мастер“ за дигитална, аналоггна и автоматика, богами ум треба, не играчка. :D

Недостатокот и не ценењето на практична настава и работа е голем недостаток. Абе тријак, отпорник диода не знаат како изгледа или да залемат. Во секој случај доколку сакаш да научиш ќе научиш, само едноставно труди се, барај скрипти, учебници, литература :D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Избор на струка
« Reply #8 on 20.06.2013, Thursday, 23:44:02 »
доколку се интересираш за електроника кје се научиш и сам има многу литература за читање а има и шеми со кои би се посветил на практичниот дел. во моментов јас работам на изработа на појачало па ако бидне нешто ке ставам на форум. истотака да не знае некој од каде можам да најдам ецц83 и 6в6 ми требаат за појачалото што го правам.(извинете за офф топик ;D)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Одг: Избор на струка
« Reply #9 on 20.06.2013, Thursday, 23:54:52 »
Stiffy татко ти треба да предава пракса не дека другиве што предаваат не знаат туку треба малце учениците да ги стегне (тој си знае како)  ;D а и си има човекот многу искуство  
 
(извинете за  офтопик)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Избор на струка
« Reply #10 on 21.06.2013, Friday, 00:03:13 »
доколку се интересираш за електроника кје се научиш и сам има многу литература за читање а има и шеми со кои би се посветил на практичниот дел. во моментов јас работам на изработа на појачало па ако бидне нешто ке ставам на форум. истотака да не знае некој од каде можам да најдам ецц83 и 6в6 ми требаат за појачалото што го правам.(извинете за офф топик ;D)
ECC83 имаш во гац ЈЈ 750 ден парче. За другото читај, труди се...јас трафоа почнав да мотам учев од скрипти од еден професор. Се што не ти е јасно консултирај се и барај си литература од корен да сфатиш што носи до тука :D
Stiffy татко ти треба да предава пракса не дека другиве што предаваат не знаат туку треба малце учениците да ги стегне (тој си знае како)  ;D а и си има човекот многу искуство   
 
Абе Јован...гњаважа е, шознам и не се замара со тоа. Важно му е основиве на електроника и автоматика да ги засади цел живот да памтат :D btw кој си ти? :P

ај појќе не офф топик, батко Гига ќе се појави кај и да е. :D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Избор на струка
« Reply #11 on 21.06.2013, Friday, 00:21:08 »
јас си велам да одам на автоматика а електрониката да ми остане како хоби.  ;D но сепак за да се занимаваш со електроника треба да имаш доволно познавања од теорија и сето тоа да го имаш совладано во пракса. инаку тоа ецц83 изгор 750 + јј = катрастрофа за си велам да најдам некои NOS за ефтина пара колку да работи и после на продажба.
Quote
ај појќе не офф топик, батко Гига ќе се појави кај и да е.
ако се појави гига ќе фрчат казни за офф топикот башка па и скаран е со мене.  ;D как поларен ветер ќе дојде  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Избор на струка
« Reply #12 on 21.06.2013, Friday, 00:28:22 »
И да, секоја струка што сакаш ќе треба да се трудиш да учиш, едино угостителско не се замараш...се‘ бара труд. Се е твоја одлука. :P

ако се појави гига ќе фрчат казни за офф топикот башка па и скаран е со мене.  ;D как поларен ветер ќе дојде  ;D
Не бе...ако памтит тој шо се карал досега требаше не само тој, сите админи да ме оперет. Добар е :P

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Избор на струка
« Reply #13 on 21.06.2013, Friday, 00:37:25 »
Според мене,најубаво е да се запишеш на електроника и телекомуникации.Тука ќе ги научиш сите основи на електрониката,но само ако убаво учиш.Зошто да се уништиш и да се каеш после,па да одбереш автоматика.На електроника,ако се трудиш ќе научиш многу повеќе и ќе научиш да програмираш итн.Вака ќе се "раштркаш" на сите страни и ништо нема да постигнеш.Исто со натпреварите,јас имам учествувано на натпревари од Народна Техника и од Средните Училишта многу години по ред(8години-се на се).Затоа,учи,труди се и запиши се на електроника.Ако се трудиш,професорите ќе те ценат и ќе те викаат на натпревари.Истиот смер,јас,пред 1 година го завршив и многу се насочив кон таа електроника,по микроконтролерите посебно.Ќе видиш понатаму,кај што те влече,таму ќе се насочиш  ;) .

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Избор на струка
« Reply #14 on 21.06.2013, Friday, 00:52:52 (Edited 21.06.2013, Friday, 01:55:31) »
јас сакам да се запишам на електроника и телекомнукации, но доколку се упатам во тој смер единствена работа што можеш да ја работиш е сервисер и у телеком. додека овие кај нас што имаат завршено факултет информатика ги е*ат луѓето (извинете на изразот) едно напојување го купува 350 а ти го дава за 800 со местење епа толку ли е многу тешко 1 напојување да поврзеш да наместиш 1 процесор и 2-3 шрафа на матичната и оп 2000ден работна рака, 600 формат убава пара се зима.  8)
Kure je kupio novog BMW-a