Author Topic: ми треба Помош околу шаховски компјутер со ПИК  (Read 627 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
ми треба Помош околу шаховски компјутер со ПИК
« Opened on 09.09.2011, Friday, 15:19:55 (Edited 09.09.2011, Friday, 15:22:50) »
Значи, како што кажува насловот да не се повторувам.
Имам некои замисли да правам stand-alone шаховски компјутер - интерфејсот се уште не знам како ќе биде - може и да ги прикажува потезите само на 4 лед дисплеи а како влез да има тастатура каде ќе се откуцуваат потезите на човекот - играч..,.
Е сега прашањето ми е, пошто не сум многу по програмирањето, дали е можно во меморијата на пикот да собере комплет програма за шах - за интерфејсот не е битно, битно дали ќе ми собере програма  ???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Зошто да не би можело но во секој случај зависи какви вештини поседуваш во програмирањето колку ке го упростиш кодот а сето тоа да функционира како што го имаш замислено

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Повеќево од овие типови na програми за шах, јас барем колку што знам (мислам на оние подобрите), функционираат на база на „веќе внесени потези“. Значи има милиони комбинации веќе внесено во програмата и компјутерот само пресметува процентуално колкави шанси има со тој потег да ти земе фигура или претпоставува што би се случило во наредните неколку потези, па процентуално пресметува со кои потези му се шансите поголеми да те победи, и ги прави тие потези.

Знам дека вака учевме (во средно, чисто колку за информација нешто ни кажуваше професорот по автоматика), сега како се изведуваат овие машини, не знам, можеби е сменет принципот со порастот на брзината на CPU-ата, или нешто слично, па сега не е потребна база, само пресметува комбинации и пермутации, можеби сега така се решаваат работите, кој знае.

Треба да се разгледа ова, треба да се види на Wiki, сигурно пишува нешто за ова, можно е и да има повеќе начини за градење на овој тип на машини ;). Можеби и навистина може да се изведе со еден микроконтролер ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
имаш во ISIS 7-та еден пример за шаховска табла со пик, на GLCD со тач скрин е, ама колку да ја видиш идеата добра е
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: ми треба Помош околу шаховски компјутер со ПИК
« Reply #4 on 09.09.2011, Friday, 21:39:36 (Edited 10.09.2011, Saturday, 08:43:59) »
Најдов нешто, тоа Devil што вика со GLCD, ама малку се разочарав, изгледа пиковите немаат доволно моќ за оваа работа.
Еве ако некој го интересира:
Code: [Select]
http://www.obelisk.demon.co.uk/electronics/miranda.html
типов направил шаховски компјутер ама со 5 пикови - еден главен и четири да вршат пресметки и тоа вика дека не е којзнае колку добар. :(
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не е оваа таа шема јас за која што ти зборувам, мојава е само со 1 пик :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
не е оваа таа шема јас за која што ти зборувам, мојава е само со 1 пик :)
Те дај линк ако сакаш  :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Најдов нешто, тоа Devil што вика со GLCD, ама малку се разочарав, изгледа пиковите немаат доволно моќ за оваа работа.
Еве ако некој го интересира:
http://www.obelisk.demon.co.uk/electronics/miranda.html

типов направил шаховски компјутер ама со 5 пикови - еден главен и четири да вршат пресметки и тоа вика дека не е којзнае колку добар. :(

Не би рекол дека немаат мок земи некој DSpic со него ке можеш и графицки да ја преставиш играта 

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не му треба ds, нека земе од новите 32 битните, па ќе може и оперативен да му инсталира :)

ќе ти го прикачам фајлот, ама ќе ти треба ISIS 7 (делот од протеус за симулација) за да можеш да го видиш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!