Author Topic: LC метар со дисплеј од нокиа3310 ! ! !  (Read 903 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Еве еден интересен проект т.е LC метар ама не со стандарден LCD дисплеј од 300-400(па и повеќе) ден туку со дисплеј од нокиа 3310 кој на бувљакот може да се најде за 50-100ден и тоа цел телефон ;D.Барав на google LC метри со овој дисплеј и ете чика google ми најде тоа што барав и ме прати на страницава
Code: [Select]
http://projectproto.blogspot.com/2009/09/lc-meter-pic16f876a-n3310lcd.htmlна која е објаснето како да изработиш LC метар со дисплеј од нокиа 3310 !!!Јас не сум по микроконтролерите ама ете на кој му се наоѓа дома еден дисплеј од нокиа 3310 и едно PIC-че 16Ф876А нека го изработи и нека постави слики од него. ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
овој проект го знам сакам и јас да го изработам!На  листа ми е! ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па и лого има кога се подига ;D. Имал вишок меморија изгледа на PIC-от ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: LC метар со дисплеј од нокиа3310 ! ! !
« Reply #3 on 28.10.2010, Thursday, 17:16:18 (Edited 28.10.2010, Thursday, 18:23:20) »
Видете ја ова шема


Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а има ли програм за да пишува на дисплејот ние тоа што сакаме??

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ех да ја имаше шемата (монтажната) со делови во DIP куќиште.... со SMD не ми се работи
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
ех да ја имаше шемата (монтажната) со делови во DIP куќиште.... со SMD не ми се работи
Па малце делови има...само пикот и дисплејот,јас ова би го изработил на универзална и онака има малце делови ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
што се случи некој го изработи??

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
што се случи некој го изработи??
Јас ќе видам,ќе го изработам ако ми стигне пикот од микрочип,а исто и дисплејот ако го најдам ;D.Ако стигне пик-от тебе ќе те гњавам за програмирање ;D ;D :D ;).
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ок,а знаеш колку е во ГАЦ микроконтролерот?-500 денари е!а во Логинг е 230 денари,само што е СМД!