Author Topic: Безжична комуникација со сензор за топлина  (Read 2540 times)

Offline Birokrat

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Брат, фала многу. :)

Одам јас сега да го расклопам безжичниот телефон.  ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не мора цел да се расклопува, плус тоа со телефон потешко
дека поинаку малку работи ќе треба сервисна документација да бараш од телефонот како работи да видиш
и е претешко з анеискусни луѓе
има готови хибридни модули да се купат, само ако купуваш пази тоа да се или за АМ или за ФМ модулација и да се за иста работна фреквенција ;)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Birokrat

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: Безжична комуникација со сензор за топлина
« Reply #17 on 16.08.2010, Monday, 23:00:20 (Edited 16.08.2010, Monday, 23:02:20) »
Не зезанција го спомнав расклопувањето на телефонот.  ;D
Сакав да кажам време е да се фрлам на работа.

Битвин кај можам да го купам RF хибридниов модул?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ај ти фати се за работа па ако заглавиш ќе ти помогнеме
а гледај да не заглавиш оти ми се спие :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Имаш во ГАЦ електроникс!!!Цена незнам но јас барав од таму одамна па затоа знам и ти кажувам!! :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
имаше во онаа бугарската за мали пари али ја затворија
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
не, тој е нешто како претварач од топлина прави електрична енергија
во зависност од температурата тој на излезот дава некој напон
после тој напон преку ADC од микроконтролерот се преработува во дигитален облик и после се обработува во микроконтролерот и во зависност од програмата/ намената која му е зададена на тој мцу се врши некоја операција..
сигналот е аналоген :) ( накратко ова )
  мислам ДС1820 дава на излез дигитален влез!!!Нешто грешка имаш не е аналоген и не се прави АД конверзија на излезниот сигнал од температурниот сензор!!!

Offline Birokrat

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: Безжична комуникација со сензор за топлина
« Reply #22 on 16.08.2010, Monday, 23:36:54 (Edited 16.08.2010, Monday, 23:38:44) »
1 начи инфраред ( помала далечина 5-10м )
2 начи РФ хибридни модули ( поголема далечина 20+м)

првиот начи може лесно да се изведе бидејќи има гготови склопови кој се наменети за тоа
твоја работа ќе биде само да напишеш програма на компјутер/ софтвер кој ќе комуницира со сериската порта и ќе испраќа податок до Ir лед диода кој ќе го побудува тој склопот.
малку електроника ќе се чачне нешто на овај дел и тоа е готово

вториот начи е малку посложен и за ова ќе се потребни 2 микроконтролери кој ќе се направат така да се поврзуваат еден со еден и ќе биде мн поскапо..
види ги темиве

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1783.0
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=159.0

со некој мали измени за да може да се користи портот ќе се таман, бар так мислам

Не ми кажа каков тип на микро контролори ќе ми требаат и каде можам да ги најдам, е да и колку чинат?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Безжична комуникација со сензор за топлина
« Reply #23 on 16.08.2010, Monday, 23:46:37 (Edited 16.08.2010, Monday, 23:50:59) »
пик најверојатно PIC16F628 20MHz
по можност едно поефтини се друго имаа  доволна меморија, е сега да најдеш некој шо знае асемблер или некој програмски јазик и се е решено :)

Моја грешка со сензорот, измешав малку некој работи
да на излез од овај се добива дигитален сигнал  :-\
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Безжична комуникација со сензор за топлина
« Reply #24 on 16.08.2010, Monday, 23:50:52 (Edited 17.08.2010, Tuesday, 01:04:07) »
Можеш да искористиш некој микро контролер од типот ПИЦ16Ф630 за предавател,тој ќе се наоѓа на некое место на пр. на маса.На него ќе биде прикучен темп. сензор и исто така РФ предавателот!!А за приемник користи го ПИЦ16Ф628,заедно со РФ приемникот и ако сакаш приклучи ЛЦД дисплеј па така да вметни го во далечинското за клима уредот така да се вклучува.(хакни го далечинското на клима уредот)Т.е. направи го со СМД делови за да моше да го вметнеш во далечинското и со проводници до копчето за пуштање на климата!! ;D ;D ;)
РФ модулите се отприлика околу 600 ден. (заедно 1200)

Споено мислење: [time]17 Август 2010, 00:01:03[/time]
дај да направиме некој проект па да го дадеме на Емитер да го има во списание!!!
А ти Девил од кој град си???

Споено мислење: 17.08.2010, Tuesday, 01:04:07
а чек немаш далинско од еркондишонот
пошто тој сигурно има сензор, е сега проблемот е следен
треба да најдеш како е кодиран сигналот од далинското кој се праќа на еркондишнот
пошто не можеш со било каков сигнал да го побудиш мора да има некој посебен сигнал со кој се побудува, или ќе земеш јово наново цел систем ќе го преправиш што не ти препорачувам :)
проблемот е комуникацијата меѓу еркондишнот со компјутерот

наједноставно направи некој термометар ( аналоген не мора нешто посебно ) баждари го, земи реле и направи го еркондишнот цело време да работи, е сега релето постави го да го исклучува од струја, кога ќе крени температурата ќе се активира релето и ќе се уклучи еркондишнот ;D

Оваа идеја не е баш добра бидејќи ако се гаси напојувањето на клима уредот ќе дојде до негово оштетување!!
Пс Вујко ми е енергетичар и работи во фирма за клими,па ми кажа дека ако се гаси климата со вадење на кабелот од напојување може да дојде до нејзино оштетување!!!

Offline Birokrat

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: Безжична комуникација со сензор за то
« Reply #25 on 17.08.2010, Tuesday, 12:11:55 (Edited 17.08.2010, Tuesday, 12:17:24) »
1 начи инфраред ( помала далечина 5-10м )

првиот начи може лесно да се изведе бидејќи има гготови склопови кој се наменети за тоа
твоја работа ќе биде само да напишеш програма на компјутер/ софтвер кој ќе комуницира со сериската порта и ќе испраќа податок до Ir лед диода кој ќе го побудува тој склопот.
малку електроника ќе се чачне нешто на овај дел и тоа е готово

Се одлучив да го реализирам првиов проект пошто е полесен и поефтин, колку да одбијам осет со "материјава".  ;D

Може да ми направиш листа на елементи кои треба да ги купам и да ми кажеш каде да ги купам.  ;D

п.с ако може да ми препорачаш броеви од емитер кои имаат допирни точки со проектов
Сум зараѓал, последен пат со електроника сум се бавтал на часовите по ОТП 7 и 8 одделение ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Безжична комуникација со сензор за топлина
« Reply #26 on 17.08.2010, Tuesday, 12:14:28 (Edited 17.08.2010, Tuesday, 12:18:15) »
листа на елементи сам ќе си направиш 2 минути работа е
а каде да купиш, ако си скопје
види ја темава
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=483.0
ако си од друг град од каде си, за да ти кажам :)
дали планираш да правиш некој проект наново или ќе користиш веќе готов ?
дали имаш нешто познавање од програмирање на микроконтролери ?
дали имаш програматор за истите
доколку немаш има многу теми на форумов со програматори направи си  еден :)

проекти од емитер во врска со ова не знам :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Birokrat

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: Безжична комуникација со сензор за то
« Reply #27 on 17.08.2010, Tuesday, 12:37:34 (Edited 17.08.2010, Tuesday, 12:44:40) »
листа на елементи сам ќе си направиш 2 минути работа е
а каде да купиш, ако си скопје
види ја темава
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=483.0
ако си од друг град од каде си, за да ти кажам :)
дали планираш да правиш некој проект наново или ќе користиш веќе готов ?
дали имаш нешто познавање од програмирање на микроконтролери ?
дали имаш програматор за истите
доколку немаш има многу теми на форумов со програматори направи си  еден :)

проекти од емитер во врска со ова не знам :(

Брат бе ко да живееш во форумов веднаш ми одговори.  ;D

Од Скопје сум.
Немам апсолутно никакво искуство ниту со микроконтролори ниту пак со програматор.
Имам искуство со C,C++ и assembler if that counts.

Дома имам неколку диоди,кондезатори,транзистори и леткум.

Ќе мора да ми препорачате саглам продавница пошто вчера со тој човекот од ГАЦ електроник не искомуницирав баш најдобро.
Ми рече во стилот имаш на нет сајт од емитер и имаш списанија кои доаѓаат со материјалите од реалзираните проекти.

Ај ако можете искочете му во сусрет на поштеног човека.  ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ќе биде тешко да се работи значи
пошто немаш никакво, ај не никакво али мало искуство во електрониката проблем ќе биде да се работи со микроконтролери
дали можеш ти да направиш софтвер на компјутер кој на излез ќе дава сигнал од 38кHz ?
се разбира со некој мали прекини измеѓу, да се неколку микросекунди прекините
тоа треба да е кога прицкаш на нешто копче во софтверот да дава таков сигнал на излез
ако е можно ова ако не ќе бараме друго решение
ама нема да биде едноставно

и не живеам на форум,  туку долго време сум онлајн :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Ако веќе немаш искуство од електроника, а си програмер заборави ги микроконтролерите и сложената електроника. Идејата е добра ама нема така брзо да дојдеш до реализација. Мојот совет ти е следниов. Се што ти треба е една сеиска порта (од компјутер), DS1820, IR LED. Значи температурниот сензор ке го врзеш на сериската на 2 контрилни сигнали, преку некој трансивер што насоката на комуникација ке му ја кажуваш со трет контролен сигнал. Ке си наместиш BAUT RATE на 38KHz, ќе ги најдеш сигналите за ON, OFF на климата и ке ги генерирас тие. Истово можеш да го направиш на паралелна порта. За софтверот нема да објаснувам зашо веке кажа дека си програмер. Почни вака, зашто тоа што го сакаш сега за сега е преголем залак за тебе. (и NASA  не почнала од екипаж кон марс)