Author Topic: Безжична комуникација со сензор за топлина  (Read 2534 times)

Offline Birokrat

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Здраво дечки  :)

Сакам преку микроконтролор безжично да комуницирам со дигитален сензор за топлина.

Знае некој каков микроконтролор би ми завршил работа и каде можам во Скопјево да најдам дигитален сензор за топлина?

Имено, сакам преку микроконтролорот кој ќе биде поврзан со сериската порта да го вклучувам еркодишнот кога температурата ќе дојде над 27 степени, ако некој има идеја како можам да го решам проблемов нека го приложи решението.

Поздрав.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
За сензор можиш DS18B20 го има во Логин.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
зошто баш со микроконтролер ?
не ја разбирам поентата на микроконтролерот во сето ова ?
како планираш да го изведиш вклучувањето ?
еркондишонот има сериска порта или ?
дај објасни малку повеќе околу твојата идеа за да можеме да смислиме нешто :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
извинете за оф, ме интересира следново DS18B20 е дигитален сензор кој мери и праќа информации за температурата во бинарен облик ? Јас мислев дека е нешто како термо отпорник/транзистор
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не, тој е нешто како претварач од топлина прави електрична енергија
во зависност од температурата тој на излезот дава некој напон
после тој напон преку ADC од микроконтролерот се преработува во дигитален облик и после се обработува во микроконтролерот и во зависност од програмата/ намената која му е зададена на тој мцу се врши некоја операција..
сигналот е аналоген :) ( накратко ова )
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Birokrat

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Не објаснив.  :)

Преку сериската порта на компјутерот сакам да приклучам кастм мејд микро контролор преку кој безжично ќе го контролирам сензорот за топлина, промената на состојбата на сензорот-ТЕМПЕРАТУРАТА над 27 степени ќе ја хендлерирам преку интерапт (имам искуство со ова) кој ќе го вклучи еркодишнот.

Сензорот ваљда има некаков интерфејс преку кој бежично ќе пристапувам.

Незнам, не сум електроничар, програмер сум затоа барам од вас помош.  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а чек немаш далинско од еркондишонот
пошто тој сигурно има сензор, е сега проблемот е следен
треба да најдеш како е кодиран сигналот од далинското кој се праќа на еркондишнот
пошто не можеш со било каков сигнал да го побудиш мора да има некој посебен сигнал со кој се побудува, или ќе земеш јово наново цел систем ќе го преправиш што не ти препорачувам :)
проблемот е комуникацијата меѓу еркондишнот со компјутерот

наједноставно направи некој термометар ( аналоген не мора нешто посебно ) баждари го, земи реле и направи го еркондишнот цело време да работи, е сега релето постави го да го исклучува од струја, кога ќе крени температурата ќе се активира релето и ќе се уклучи еркондишнот ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тоа што го предложи Devil e далеку поедноставно од идејата со микроконтролер. Или може да се имплементира микроконтролер кој кога ќе ја мери темературата при определена температура да го пушта и исклучува релето ;).

Имеше некаде на форумов шема за термометар со микроконтролер и со дисплеј од Nokia 3310 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Devil ама значи сепак сензорот не е дигитален туку е нешто како термо отпорник? Ова што се нарекува дигитален сензор не е прав опис на делот :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Birokrat

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Еркодишнот го дадов како пример идејата ми беше да можам да контролирам било каков електричен уред.  ;D

Значи, сакам да знам како можам да направам   микроконтролорот бежично да комуницира со било каков дигитален сензор  (аналоген не е опција пошто мука ќе мачам со ADC,регистри итд... ќе ми одземе многу време)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
па така, само штро личи на транзистор и работи малку поинаку и малкју слично на термоотпорникот
друго по стабилен е и има варијанти кој издржуваат високи температури, но како и секогаш кај нас тоа не може да се купи, мене ми требаше таков за да ја направам лемилицата со дигитална контрола на температура али нема тоа :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
1 начи инфраред ( помала далечина 5-10м )
2 начи РФ хибридни модули ( поголема далечина 20+м)

првиот начи може лесно да се изведе бидејќи има гготови склопови кој се наменети за тоа
твоја работа ќе биде само да напишеш програма на компјутер/ софтвер кој ќе комуницира со сериската порта и ќе испраќа податок до Ir лед диода кој ќе го побудува тој склопот.
малку електроника ќе се чачне нешто на овај дел и тоа е готово

вториот начи е малку посложен и за ова ќе се потреби 2 микроконтролери кој ќе се направат така да се поврзуваат еден со еден и ќе биде мн поскапо..
види ги темиве

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1783.0
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=159.0

со некој мали измени за да може да се користи портот ќе се таман, бар так мислам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Birokrat

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Фала за одговорот.
Може  да ми посочиш кон линкови/книги кои подетално ги објаснуваат начи РФ хибридните модули?

One more question, RF  stands for Radio Frequency, right?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
thats right...

а за книги некој друг ке ти даде, дека јас појма немам од РФ техника...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
книга, нема книга отвори некој дата шит од рф модул и прочитај го
али едноставни се
нема тука што многу
имаш влез на сигнал ( кој е веќе кодиран и преработен), излез ( антена ) и напојување
ова е од предавателот
кај приемникот имаш влез ( антена) излез на кој иде тој кодиран сигнал и имаш напојување
можеш да пренесуваш што сакаш, сакаш дигитален  облик, аналоге облик тоа е твое

книги поточно за оваа област не можам да ти препорачм, знаењето ќе си дојде само кога ќе почнеш да гибаш малку електроника :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!