Author Topic: Термометар со дисплеј од Nokia 3310 и 12F675  (Read 25687 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
има да се разбудам!! :o :o
Мавни ги прстите у штекер и да видиш како ќе се разбудиш во гроб :D :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
многу учам и малку по малку си цуцкам! :P ::) ;D ;D
Само пази со леткумот каде лемиш,место компонентата ќе ги залемиш прстите! :D :D ;D
Или ако сечам нешто со скаплел па да засечам некој прст!! ;D ;D :o

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Термометар со дисплеј од Nokia 3310 и 12F675
« Reply #107 on 23.10.2010, Saturday, 22:27:21 (Edited 23.10.2010, Saturday, 22:28:59) »
Со термометарот се изнамачив и не сака да проработи. Го видов термометарот на SKOLS и гледам дека е супер и перфектно работи. Еве како изгледа плочкава за термометарот. Грдо изгледа бидејки спојував водови, откако беа прекинати при обработка на плочката.
Тие водови за екранот се калајлисани за да не кородираат.





Како на шемата, пластичниот кондензатор е 100n, електролитите се по 4,7uF, отпорникот е 10k

Напомена: пикот е исправен оти го тестирав и како LES кандило :), екранот е исправен бидејки го извадив од исправна Нокиа 3310
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
A да не имаш некој микро спој помеѓу водовите земи четка за заби шибни и алкохол и изрибај ја плочката па после провери со лупа негде да не има. ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Друже Дексер вака ја гледам сликана(вторана) со лемните места и некако ми фаќа око кај ПИКот!Е сега пролемот ми е те. оково ми вели дека имаш ладни лемови кај подножјето кај ПИЦот!Вака сега земи извади го ПИКот и со леткум прелеми ги местата каде што лежи микроконтролерот т.е. стави калај додека калајот не се разлее убаво околу водовите!!Ако несака(ама мора да сака)дај донеси ми го на мене! :D Да видам што чаре баре

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Термометар со дисплеј од Nokia 3310 и 12F675
« Reply #110 on 31.10.2010, Sunday, 01:45:56 (Edited 05.11.2010, Friday, 15:22:19) »
Фала му на Госпот имало решение. Проблемот бил во контрастот. Фала Скоплс за понудената помош.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
се проверив се прелемив и на крај и дисплејот го залемив со жички со плочата и пак ништо :( >:( стварно не знам што е работата. дали и твојот е со 12F675 или со тој другиот пик ?
Исти се 675 и тој другиот пик...штом све е ок,тогаш останува само пикот,да видиш со друг пик или па овој да го ре-програмираш наново друго нема... ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колеги имам два дисплеја од сони ериксон к310 и к510  ке може со нив да се направи   :)  ???

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
nope...кодот е пишуван за тој дисплеј, од таа нокиа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Термометар со дисплеј од Nokia 3310 и 12F675
« Reply #114 on 31.10.2010, Sunday, 02:14:00 (Edited 31.10.2010, Sunday, 02:25:07) »
.штом све е ок,тогаш останува само пикот,да видиш со друг пик или па овој да го ре-програмираш наново друго нема... ;) :)
И тоа пробав
А со нов пик,проба?Или пак со тој другиот 629 или кој беше? :D ;D

Споено мислење: 31.10.2010, Sunday, 02:25:07
Чек,ја не сум во тек...термометарот работи,а не покажува температура или ич не се ни уклучува,не капирам? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
.штом све е ок,тогаш останува само пикот,да видиш со друг пик или па овој да го ре-програмираш наново друго нема... ;) :)
И тоа пробав
А со нов пик,проба?Или пак со тој другиот 629 или кој беше? :D ;D
не, чим колегата Сколс направи со 12F627 и му работи значи не е до пикот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
some things are never ment to be happened....sad but true :(
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Дечки,а да не има некој што шитка исправен дисплеј од таа нокиа 3310,ама по поволна цена,на бувљак цел телефон можеш да го најдеш 50-100ден...? ;D :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Дечки,а да не има некој што шитка исправен дисплеј од таа нокиа 3310,ама по поволна цена,на бувљак цел телефон можеш да го најдеш 50-100ден...? ;D :)

ако имаш среќа ке најдеш... таму ти е денес има утре нема...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
имам дома 8 мобилни ама не ги шиткам! :'( :-[