Author Topic: Термометар со дисплеј од Nokia 3310 и 12F675  (Read 24579 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Me заинтересира проектов







Code: [Select]
http://www.ivica-novakovic.from.hr/Nokia%20Lcd%20Termometar-eng.htmПа најпрво ме интересира дали некој го има направено и како е задоволен, дали покажува точно :) ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Јас имам правено од оваа страна и се покажале добри проектите
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Јас ќе го правам проектов следнава недела...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Имам куп нејаснотии околу проектов

Me интересира колкава треба да биде плочката бидејки не видов такво нешто? На почетокот има спецификации но тие се за дисплејот и негови димензии.

Подоле човекот напишал дека имал проблеми при програмирање на микроконтролерот, каков проблем не пише. Може тој проблем и нас да ни се појави и тамо да заглавиме?

Плочкава што е за печатење е црвена со сиво и со плави точки, изгледа ке треба да се прецрта целата за да биде црно-бела?

Кај ке му најдеме 3V од надворешно напојување? Знам дека има 7805 ама дека има 7803 не верувам, едино да додадеме и некоја диода за да се намали волтажата, дали така е добро?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Термометар со дисплеј од Nokia 3310 и 12F675
« Reply #4 on 06.05.2010, Thursday, 23:31:54 (Edited 06.05.2010, Thursday, 23:33:42) »
околу плочата
имаш во пдф документ према димензии само треба да ја испечатиш на 100% зголемена

проблем со програмирањето нема, тоа е објаснато дека контрастото на дисплејот мора да се менува софтверски, а не хардверски
значи сакаш потемен/ посветол дисплеј треба да чачнеш софтвер

околу напојувањето 2 батерии од по 1.5В сериски :D
или пак има од тие што с еполнат од 3.3В така да кога ќе заслабне само ја ставаш на полнење и тераш :D

друг проблем што го спомнува е онај со калибрационите битови ако си ги избришеш
затоа внимавај со IC-Prog како ќе работиш

има начин да се вратат ама е сложен, треба да се прави посебен програматор извор на сигнал со одредена фреквенциа глупости... ( во друга тема ќе анведам како оди тоа )
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Друже фала за помошта, само ме интересира уште ако некој знае која е цената на DS18B20 од прилика.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
Одг: Термометар со дисплеј од Nokia 3310 и 12F675
« Reply #6 on 07.05.2010, Friday, 01:32:05 (Edited 07.05.2010, Friday, 15:54:27) »
Јас го имам направено,работи супер дури му ставив и бели лед диоди за да го осветлам дисплејот.
Еве слика од мојот термометар
Цената на DS18B20 е 90 денари во алфа,на 12F675 е 60 ден а за дисплејот ке треба стар телефон,јас го купив впазар кај што продаваат стари работи :)


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Друже фала за информациите, ми останува да ги купам тие делови и да начекам евтин Nokia 3310 (само дисплејот да му работи).
Дали некој од вас има пробано да го измени кодот од самиот Hex фајл па така наместо да пише на дисплејот Ds18B20 & Pic12F да пише нешто друго на пример ваше име и наместо горе логото "Ке" да може да се стави некое друго лого (други букви) ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
За таа потреба потребен ти е изворниот код кој е најчесто асемблер и не е компајлиран
во него би можел тоа да го замениш и да си ставиш што сакаш ти :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
A со некоја програма за конвертирање од Hex во Asm нели може или има некоја заштита?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Најди таква програма и ќе пробаме :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Немам а барав. Но имам слушано за такви конвертори. Може тоа било од asm to hex :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Ах се разочарав денеска. Одам во Логинг да ги земам елементие и кога прашав за сензорот косата ми се крена...  ***394 ден***. Дали во Алфа стварно е 90 ден?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Термометар со дисплеј од Nokia 3310 и 12F675
« Reply #13 on 07.05.2010, Friday, 23:57:03 (Edited 07.05.2010, Friday, 23:59:59) »
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ништо не правам ни јас :( сега ке треба да чекам да се соберат повеке работи па да нарачам од алфа електроника бидејки за една нарачка не ми се исплати да им дадам на пошта 150 ден.
Georgi случајно да не праша во aswo за цена ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
394 денари :o,тие маржа да не имаат 500% во алфа е 90 ден сигурно 100%