Author Topic: Постер за електронските елементи  (Read 6878 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ќ-то и Ш-то е зафркнато...
И кај мене е истото со заграда и точка-запирка ги прикажува буквите Ш и Ќ >:(. ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Постер за електронските елементи
« Reply #46 on 21.05.2011, Saturday, 18:42:59 (Edited 21.05.2011, Saturday, 18:44:38) »
Еве уште еден „постер“, не е баш постер (миселам дека повеќе спаѓа во групата на табели), но сепак, мислам дека на голем број на електроничари ќе им послужи, имено, тука ги има стандардните вредности на нaпоните на зенер диодите, како и нивни ознаки кои се според 1N стандардот (мислам дека ова беше Европски начин на означување, ама не ме земајте за збор ;D).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Постер за електронските елементи
« Reply #47 on 21.05.2011, Saturday, 20:06:35 (Edited 22.05.2011, Sunday, 02:33:23) »
Ме интересира кој ги правеше постериве ?
дали тоа ти батка ги правеше или од нешто ги имаш само копирано/ скенирано

друго малку со боите кај отпорниците, кај нас нема кафена туку кафеава, плавата е сина
и да кафеавата боја малку на гриавкасто црна личи :)
ni kafena ni kafeava kaj nas pravilno e staro makedonski oreova boja od luspata na orevot ,se vapcale jajca za veligden a i predno,volna i drugo bidejki dava prirodno cuvstvo i e boja od naseto opkruzuvanje kafeto stignalo mnogu podocna,ne e od naseto podnebje,koristete sto e samo nase,kafeto moze da go snema a orevot e stalno tuka
Z33MK