Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 83445 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Значи кај мене ни линија извадило, ни ништо, ги чистам со компресор и со прафосмукалка од јаките собирам се тоа внатре, значи до прашината е, не е добар квалитет, од аполо ја зимам и јас, ама еве откако сменив со прашина од друг модел, многу добро ги вади, поготово за плочки правење е професионална, сите плочки со тој тонер од пва ми испаднаа :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Hahaha,тоа што сам си купувал прашина и си полнел,не значи и дека си ја погодил правата техника. ;D Значи,ако на некоја пишува дека е за НР,не значи дека е добра .Сега има куп фирми што полнат или продаваат рефили.Ни се случувало на некој тонер да пишува дека е пример за тој и тој печатар,ама на дело не можел,поради парче пласика ,ни да влезе во дотичниот печатар.Кога работиш со тие работи мораш да ги знаеш 8).И ние имаме човек кој ни ги полни тонерите и знам дека се набавуваат три-четири разни типови на прашина со кои се врши полнење.Набавуваме и барабани,гуми за бришење,за поновиве и чипови....И таа работа е цела наука,па затоа и е доходовна. 8) 8) Ама за НР дека е закон за графика,навистина е закон. ;)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Па јас што зборам, дека има различен квалитет, ама ете јас таа што ја купив не беше добра, техниката за мојот принет е една и единствена, ја растураш цела касета ги чистиш сите делови, кај што стои прашината го вшмукуваш тоа, можеш и да го отвориш на запци е и да ја прочистиш и перката за буткање на прашината, таа се наоѓа внатре во магацинот за прашина, после ќе треба малку лепак да капнеш за да ги залепиш, после барабанот го чистиш со памук, и под барабанот таа гума ја чистш, на мојот тонер тоа е кантата за вишокот, полниш, стегаш се каде што треба, ако има потреба капнуваш масло, имам јас едно за машини за шиење од него една капка кај магнетот на тие запчаници и тера. За чипот, сега зависи кај овие што се копииве, незнам на колку е ограничен, ама јас сеуште со еден терам, преку него имаат поминало 10.000 листа, сеуште не e застанат, ама ако застане, или ќе купувам нов чип, или ќе го рестартирам овој, сеуште немам купено чип ресетер, за оние старите модели инк џет што се имам, ама за ласерскиве немам, но планирам да набавам :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Уште едно доусовршување на тонер трансфер методот ;) ;D. Баво, на дечково му текнало како да симулира пластификатор ;D.

Code: [Select]
http://www.pcbfx.com/main_site/pages/tech_support/tips_n_tricks/rolling_pin.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Дали некој има испробано со онаа хартијата што се продава по интернет за тонер трансфер методот со помош на пеглање, не зборувам за онаа сината хартија што е (и прескапа е) него има една друга, прилично ефтина (види линк подолу), доколку има пробано како е задоволен :)

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/50PCS-A4-Sheets-Heat-Toner-Transfer-Paper-DIY-PCB-Electronic-Prototype-Mak-/131149177564?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e8919a2dc
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Имам земено десетина листови од неа, ама не се покажа баш нешто, иста е како обична глоси хартија, тој кунздрукот што го земам на големо во табаци досега се покажа најдобар, за неколку минути во вода сам се одлепува од плочката... :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Девил, ваква баш нема гаранција за состојвата во која ќе стогна така да може да стигне како низ г*з помината....има малку поскапа околу 17 долари добро спакувана стигнува. А за резултатите незнам како се однесува :D

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Дечки незнам колку ви одат цените но еве ви предлог
бидејќи тоа го работам на работа, принтаме со forever хартија од попе компани
лист а4 е околу 45ден
се принта на ласерски принтер (инкџет) и отисокот е совршен

со хартијата се принта буквално на секаква површина, баш пред некоја недела принтав и плочки за мене излегоа совршено водовите

е сега ние си имаме посебна преса(пегла) но и со рачна пегла отисокот излегува убаво
на 160Степени ~150секунди

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
хартијата јас што ја користам се движи од 2-4 денари по парче A4 формат, досега не направило промаш, не дека планирав да ја купам хартијата од погоре, едноставно ме интересира пошто толку мн ја има на интернет
ќе ви кажам дека не е само до хартијата, треба малку искуство и чувство во она што се работи, со нај обична печатарска хартија (180 грама мислам дека е) мене супер ми излегувале плочите, никогаш прекини и слично

со моменталнава хартија линии до кај 0.2мм поминуваат без проблем :)
треба малку и да се внимава на растворот кога се „развива“ плочата, бидејќи предолго стоење во растворот ќе ги нагризе водовите под самата фолија
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Точно така, има многу други фактори освен хартијата, почнувајќи од пеглата - ретко која е идеално рамна, повеќето имаат „мев“ на средина па не налегнува секаде еднакво, па се до самата плочка - ако купуваш поголеми парчиња (како мене  :)) од стоење и сл. знае малце да се свитка, пред пеглање внимателно ја исправам со раце. Најдобро е да се модифицира ламинатор и тој да се користи за трансферот, ама никако да се наканам да купам еден... :P

се принта на ласерски принтер (инкџет) и отисокот е совршен

ваљда мислиш на ласерски принтер, со инкџет тешко да пренесеш на плочка... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
да да печатна грешка во заграда треба (не инкџет)
иначе има и хартија за инкџет трансфер али не фаќа на бакар и сл,

иначе за пегли вакво нешто ви е изум за вакви работи

принтам и пеглам скоро а3 формат совршено

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Па за киселината...можете да правите и со сито или фотопостапка, ако е многу јака киселината или плочката ја заборавите во истата ќе нагризе под водовите безразлика на постапка. Затоа нешто најсовршено е ферит хлорид (мислам дека така беше)...стварно има 100 услови за да почне да нагризува ама е нешто измислено посебно за тенки водови :D

Инкџет - мислам дека Батка спомна за тонер трансфер со додатна постапка...мада што инкџет е добар според мене само за директ џет :D

@LordZi пред 2 месеци купив ламинерка...ми помина меракот за фотопостапка! ^_^ безразлика што за визит карти и слично ја купив, најголем мерак ми е тонер трансфер!  ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
фери хлоридот во домашни услови може да се добие од хидроген пероксид, солна киселина и железо ;)

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
@stiffy
колку ја зема и дали ја преправаше да загрева повеќе, барем 170-180 степени...?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
150ина евра, како што е исто грее фабрички...до 160 - 170 степени, знам какво говедо сум не ја чепкам - ќе ја запустам  ;D