Author Topic: Едноставен краткоталасен приемник  (Read 8874 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Едноставен краткоталасен приемник
« Reply #30 on 11.01.2011, Tuesday, 14:06:02 (Edited 11.01.2011, Tuesday, 14:15:51) »
ме чуди како ТВА 120 демодулира АМ сигнали? Кога тоа коло е ФМ демодулатор
Dx-er еве едно појаснување за тебе  како ТBA 120 (ФМ демодулатор) демодулира АМ сигнали  ;)
Може да се користи за АМ , но тогаш фазната модулација мора да биде да биде исклучена затоа што може да се претвори во синхрон демодулатор  ;)
Ова коло нема  да го појача Ам сигналот но исто така и ќе го лимитира но може да се користи за фазна модулација . Радиоаматерите најмногу го користеле во 1970, така да може да го очекуваме да го најдеме во постари радио приемници  ;)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Едноставен краткоталасен приемник
« Reply #31 on 18.04.2011, Monday, 19:49:56 (Edited 19.04.2011, Tuesday, 08:56:19) »
Дали за вакво нешто правевете муабет??
Овај дел е изваден од стар тв. Сите елементи си се на место. Дали можам да го искористам за нешто или барем интегралците за нешто корисно, и онака така ми седат  :D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да тоа е тоа,НФ степен од В10  шасија Нишки.Има ТВА800 во излез и ТВА120С во меѓуфреквензија за тон.Оној МФ трафо до 120-ката е 5,5 Мхз и може да се употреби во она шема за ТВ предавател.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Едноставен краткоталасен приемник
« Reply #33 on 18.04.2011, Monday, 20:17:42 (Edited 18.04.2011, Monday, 20:19:34) »
Да тоа е тоа,НФ степен од В10  шасија Нишки.Има ТВА800 во излез и ТВА120С во меѓуфреквензија за тон.Оној МФ трафо до 120-ката е 5,5 Мхз и може да се употреби во она шема за ТВ предавател.

А за шо можи овај склоп мене да ми се најди?? Или некоја модификација да се напрај за нешто корисно  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Овој краткоталасен приемник служи за прием за сигнали на државните радиа како на пример, Гласот на Америка, Гласот на Русија, BBC, Кина Интернационал, Радио Ватикан, Радио Рим, Радио Тирана, Радио Бугарија, Радио Србија (поранешно Радио Слободна Југославија) и куп други радија како и мистериозните numer station сигнали на разузнавачите и кодошите :) Порано вредеше многу да се има приемник на овие бранови бидејки имаше вести/емисии на македонски јазик и тоа на DW (германско радио). Нажалост Радио Скопје не емитува на овие фрекфенции од 1997ма година и со усвојувањето на тој беден закон за радио дифузија краткоталасниот предавател кај Маџари остана за украс >:(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Овој краткоталасен приемник служи за прием за сигнали на државните радиа како на пример, Гласот на Америка, Гласот на Русија, BBC, Кина Интернационал, Радио Ватикан, Радио Рим, Радио Тирана, Радио Бугарија, Радио Србија (поранешно Радио Слободна Југославија) и куп други радија како и мистериозните numer station сигнали на разузнавачите и кодошите :) Порано вредеше многу да се има приемник на овие бранови бидејки имаше вести/емисии на македонски јазик и тоа на DW (германско радио). Нажалост Радио Скопје не емитува на овие фрекфенции од 1997ма година и со усвојувањето на тој беден закон за радио дифузија краткоталасниот предавател кај Маџари остана за украс >:(

А склопот во мојот случај?? За што би можел да го искористам ?  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
За делови :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
и јас го имам истиот модул, изваден ми е од тв Ниш Амбасадор 67... нешто така беше и можиш да го искористиш само за делови барав шеми ама нема ниш посебно
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
и јас го имам истиот модул, изваден ми е од тв Ниш Амбасадор 67... нешто така беше и можиш да го искористиш само за делови барав шеми ама нема ниш посебно
Сигурен си дека е Амбасадор ? Ја мислам дека е Дипломат
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе ТВА 800 е НФ појачувач 5 ватен ,ама има повисок работен напон од 810 и слични од тоа време.Има крилца за ладење кои се лемат на маса.Овде е даден со се ладилник од бакарен лим.На 12 в би дал 3 вати отприлика.Еве шема за него.
ТВА 800 -
на 24 В и 16 ома звучник дава 5 вати
на 14 В и 8 ома дава 3,3 вати
на 9В и 4 ома дава 1,8 вати

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Едноставен краткоталасен приемник
« Reply #40 on 19.04.2011, Tuesday, 21:56:10 (Edited 19.04.2011, Tuesday, 22:02:49) »
Абе ТВА 800 е НФ појачувач 5 ватен ,ама има повисок работен напон од 810 и слични од тоа време.Има крилца за ладење кои се лемат на маса.Овде е даден со се ладилник од бакарен лим.На 12 в би дал 3 вати отприлика.Еве шема за него.
ТВА 800 -
на 24 В и 16 ома звучник дава 5 вати
на 14 В и 8 ома дава 3,3 вати
на 9В и 4 ома дава 1,8 вати

 :D Епа супер ко така.. Имам 15 омски звичник 4W е. Тамам ќе си нарам појачалце.
А да прашам и уште нешто во меѓувреме: Од видео ископав исто вакво само во помало(големина:колку прстот) издание. Дали и таму би требало да го има истото истото ик?
Ако го има тамам да си го напрам стерео појачалото.  :D
И да те прашам шо транзистор е тој на шемата за 15 оми и koj потенциометар е за бојата на звукот(дали е P1?)  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не верувам во видео да има вакво ИК!????  Тоа би бил раритет!! Овие ИК беа во мода 70-80 години,а тогач ,верувај ми,немаше видеа!! ;D ;D :D ;)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Не верувам во видео да има вакво ИК!????  Тоа би бил раритет!! Овие ИК беа во мода 70-80 години,а тогач ,верувај ми,немаше видеа!! ;D ;D :D ;)

ОД Шведска е донесено видеото и е доста старо. Ај да не те тормозам ќе го отворам и ќе ти кажам.
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Само кажи кој модел е?

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Само кажи кој модел е?

BLAUPUNKT I1KA13939
Type: RTV-202 E G
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!