Author Topic: Радио за во кола (засилувач + usb)  (Read 1870 times)

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Ми дојде една луда идеја, да направам мал засилувач 2 х 10-20W кој ке работи на 12 V DC, на истиот на влез да приклучам едно ФМ трансмитерче (ги има на секој пазар по 200 денари) кое ке го деформирам и направам да можам сето тоа да го сместам во една лимена кутија од старо расипано радио... Од предната страна да извадам потенциометар за гласот, и копче за уклучување. А од задната страна ке извадам излез за звучници, усб кабел, за струја... Со тоа би добил ефтино радио со usb и mp3, и што е најбитно нема да изгледа многу привлечно за оние кои оперираат по возила.
Од вас ми треба шема за засилувач, како тоа ке биде најпаметно да го изведам и дали би можел од ФМ трансмитерот да го извадам делот што служи како приемник за далинското (да менувам песни...)
Сето ова го правам затоа што обичен ФМ трансмитер не функционира додека колата е запалена... зошто незнам. (btw се работи за југо)
Едит:
Целта не ми е да добијам некој јак звук.. Колку да свири нешто

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
за трансмитерот ти треба приемник, така да ќе треба да го бараш аудио сигналот во трансмитерот, инаку на форумов има мн шеми за појачала за во кола ...

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: Радио за во кола (засилувач + usb)
« Reply #2 on 01.04.2012, Sunday, 16:26:37 (Edited 01.04.2012, Sunday, 16:30:06) »
Mislam deka site transmiteri imaat izlez na 3.5mm

И знам дека на форумот има многу шеми, прегледав доста, но бидејки не сум многу упатен барам некој од поискусните на форумов да ми препорача некоја шема.

admin: пишувај целосно на кирилица

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ако има супер, така е мн подобро...
 
Code: [Select]
http://www.datasheet4u.net/datasheet/H/A/1/HA13156_HitachiSemiconductor.pdf.htmlова ти  е мн добар интегралец за засилуач, го има по јвц радија....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво,не го растурај трансмитерот!! Или најди си половно радио за кола или направи си некој едноставен приемник пр.со TDA 7000 и додај му стерео појачувач.За да добиеш стерео слика ти треба и стерео декодер ( да ги раздвојува левиот и десниот канал) како и тонска контрола. Мислам дека за отприлика 1000 -1500 ден ке најдеш на пазар радио со веке вграден USB порт.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ФМ трансмитерче (ги има на секој пазар по 200 денари)
Nakolce на кој пазар има за 200 денари ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Не би го растирал којзнае колку трансмитерот.. Само ке го извадам од пластиките и ако е потребно приемникот за далинското ке го извадам со жички (ако е можно)
Планот ми беше од излезот со 3.5мм да иде на влез во засилувачот... Не би правел други шеми за прием на сигналот.
Ке прошетам деновиве по пазарите наши да видам дали има нешто на усб за 1000-1500..
Поинтересно ке ми биде да го направам, но може и готово, помалце замарање.

ФМ трансмитерче (ги има на секој пазар по 200 денари)
Nakolce на кој пазар има за 200 денари ?
Ако не се 200, повеќе од 300-350 не се сигурно

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
моја препорака оди нептун и купи си нео за 2000 денари

rules are made to be broken

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
предлогот од батка ти е топ, за 2000 денари можеш да најдиѓ саглам радио за во кола со касети или со аудио цд, сосе радиот така да 2500 ден од прилика ќе имаш радио со мп3 и нема глата да те боли... правам муабет за на старо...

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Незнам дали си го прочитал текстот... Но Тие ФМ модулаторчиња кај мене во југото не работат... Пробав неколку, кога колата е изгасната се си функционира а кога ке ја запалам престанува да функционира модулаторот (покажува дека работи како што треба но не се слуша звукот)
Ке разгледам по продавнициве. Доколку најдам нешто со усб и мп3 за 1000-1500 како што ми кажувате ке се откажам од ова, доколку не најдам ке барам начин да го направам ова.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
 да да ама види да не не се саглам врзани, напрај им стабилизаторче

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
грешка не во нептун туку во техно маркет.иако е нео мислам дека ке е поквалитетно од усб мп3 од пазар.
Code: [Select]
http://tehnomarket.com.mk/products/09114369/neo-cmr-1911-blue
rules are made to be broken

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Јас за NEO производи имам пофални зборови... Имам телевизор NEO купен 2007 година, претрпе дожд едно саат време (без ништо над него) и уште работи, ништо не му е...

Фала за линков од техномаркет, дефинитивно темава може да се затвори. Ке си купам од техномаркет

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Еве уште едно слично радио на тоа од линкот од Техномаркет, па сега на тебе останува да одлучиш кое ќе го купиш ;).

Code: [Select]
http://tehnomarket.com.mk/products/09105458/neo-cmr-1510-blue

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Ги разгледав сите понуди, уште да одлучам и да земам... Или да направам некоја комбинација да земам и звучници... Сега се мислам многу што да правам.. Но деновиве ке смислам