Author Topic: Продавам компатибилен тонер за HP LaserJet 1200  (Read 2002 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Продавам компатибилен тонер за HP LaserJet 1200
« Opened on 20.09.2010, Monday, 02:31:13 (Edited 30.01.2012, Monday, 19:03:19) »
Искрено, не знам со кој модел/модели на HP принтери е компатибилен, ако некој знае, нека пише да знам да го преправам името на темата. Поради тоа еве и неколку слики да видите како изгледа и кои кодови ги има на него напишани, најверојатно врз база на нив се одредува со кои модели на HP принтери е компатибилен. Инаку не е користен, како што може да се види од сликите, не му е извадена лентата, само што ја немам оригиналната кутија, само кесата со која ми го дадоа ја имам :S.

     

   

Code: [Select]
Цена: 500 денари.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Компатибилен тонер
« Reply #1 on 30.01.2012, Monday, 07:21:04 »
Ај мал bump, можеби ќе се најде некој заинтересиран ;D. Па и ако може да дознаам од кој модел на HP е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Компатибилен тонер
« Reply #2 on 30.01.2012, Monday, 13:29:11 »
а добро нема никакви ознаки на тонерот ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Компатибилен тонер
« Reply #3 on 30.01.2012, Monday, 15:52:49 »
Мислам дека е од серија HP 1010,1018,1020 ,без чип ,ама колегава -стручњак вечер ке каже,па ке ти јавам точно :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Компатибилен тонер
« Reply #4 on 30.01.2012, Monday, 16:01:14 (Edited 30.01.2012, Monday, 16:06:59) »
а добро нема никакви ознаки на тонерот ?

Ај ќе пробам нешто да најдам да видам ;).

Вака, има ознака една голема и се повторува на неколку места, пишува:

>PS-FR<

Потоа има неколку прилично долги ознаки, ама мислам дека тоа се означи за составните делови на тонерот, напишани се на неколку места, еве ги:

MB4-5308-T2-4M

MB4-6205-T1-1M

MB4-5067-T2-1M


Има две ознаки, по некоја логика ми личи дека со овие означи (или со едната, или со другата, или со двете) се означува кодот за компатибилноста. Еве кои се:

3C11M2B

03C11m2328-


m-то е мало, значи не е означено со големо m ;).

Ако некој има информација од каков тип на принтер е овој тонер, нека пише ;). Ако е некој заинтересиран, цената не е фиксна, може да се погодиме за цена ;).

Барав на Google и колку што прочитав, оригиналите имаат определени ознаки по тоа >PS-FR<, ама овој е компатибилен (копија), така да, нема ознаки :S.

ПС: Сега прочитав, има и една мала ознака на една од страните на тонерот:

12-2M

Споено мислење: 30.01.2012, Monday, 16:06:59
Мислам дека е од серија HP 1010,1018,1020 ,без чип ,ама колегава -стручњак вечер ке каже,па ке ти јавам точно :D :D

Еве ги ознаките, така да, ако знае нека пише ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Компатибилен тонер
« Reply #5 on 30.01.2012, Monday, 17:25:30 »
Конечен одговор - тонер за HP 1200 !!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Фала за информацијата ;).

Епа, ако има некој заинтерсиран, цената е спуштена на 500 денари ;). Значи тонерот е HP LaserJet 1200 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Идеална цена  :D ;)