Author Topic: Случајни муабети  (Read 857690 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6495 on 03.03.2018, Saturday, 14:12:30 (Edited 03.03.2018, Saturday, 15:43:43) »
Мислам дека е дозволено да се продава на Ebay од Македониа.
Прочитај ги условите на Ebay за отварање на продавница таму ги пишува дите земји кои можат да продават и што можат да продават.
Пробај да отвориш сметка па ке видиш дали ќе ти дозволат од Македонија да продаваш.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6496 on 03.03.2018, Saturday, 14:52:46 »
аА за тие што сметаат дека смартфон е креација на некој антихрист и што не сакаат да го користат ?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6497 on 03.03.2018, Saturday, 15:10:10 »
Таквите нема што да бараат на универзитет каде што се учи модерна наука и техника, нека идат во црква или џамија и таму нека учат.. ;) 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6498 on 03.03.2018, Saturday, 17:04:41 »
Добро де ете ако не сакаш да користиш смртфон дека те шпионираат преку него.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6499 on 03.03.2018, Saturday, 18:14:52 »
Тогаш ќе го прецерташ кодот рачно... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6500 on 03.03.2018, Saturday, 18:33:02 »
Па ти треба уред и апликација... Можеш и со олд скул апарат да не се мачиш...

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6501 on 03.03.2018, Saturday, 18:44:24 »
Уред - молив и хартија, апликација - десна рака (или лева, како кој).
Апарат никако, макар и олд скул, од кај знаеш, може и преку него те шпионираат... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6502 on 03.03.2018, Saturday, 18:52:16 »
аА за тие што сметаат дека смартфон е креација на некој антихрист и што не сакаат да го користат ?

Ова за мене правиш муабет ;D?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6503 on 03.03.2018, Saturday, 19:11:06 »
@LordZi DIY  АПАРАТ. Со омо 40 не верувам дека ќе те шпионира некој.  Крај краева никако не ми влегува во глава да обвзи некого да користи смартфон за да се образова...
Гига небеше за тебе муабетот наменет, си кинисав од себе. И нека не е дело на антихристот, едноставно не може некого да обврзиш да користи смартфон и некоја си апликација. Што му фали на потпишувањето рачно? Лугево без смартфон изегоја од орбитава па сега не сме можеле да одржиме час без смартфон...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6504 on 03.03.2018, Saturday, 19:51:05 »
Што му фали на потпишувањето рачно? Лугево без смартфон изегоја од орбитава па сега не сме можеле да одржиме час без смартфон...

Ништо не му фали... само што не можеш да потврдиш дали навистина бил на часот или не ;D.

А тоа дека оние кои не користиме сме out of space... да, според новите стандарди, ако немаш смартфон е исто како на времето да немаш мобилен ::). Не си „у шема“ ::). Прост пример: седите друшто на маса во кафич, правите муабет и оп, темата на муабет веќе не е интересна. Порано, ќе сменевме тема или некој нешто ќе тропнеше и пак ќе се разборевме. Сега, сите околу мене вадат телефоните и куцкаат нешто... јас... немам смартфон и немам што да правам и затоа си седам и се досадувам, бидејќи сите околу мене се зафатени со куцкање, автоматски јас сум „црната овца“, не они. Порано, пред да станат популарни смартфониве, имаше некои кои беа робови на својот телефон и само нешто правеа на него, де порака да пратат, де игричка некоја да изиграат... ама на нив знаевме да им кажеме „дај бе остај тоа телефонот, ко девојка да ти е, нели глеаш се смееме, дај уклучи се у муабет ;)“. Арно ама, сега ако го кажам тоа, прва реакција е „па ти не си модерен, имам важни mail-ови на кои треба да одговорам, па ова, па она, па да се читнам со жена ми, па не знам што“ ::), дрн дрн јариња. А не дај боже да им кажеш дека немаш смартфон... „па како живееш, озбилен ли си :o, зошто немаш, не се скапи“... и ред други прашања и коментари.

Работите се менуваат. Немам смартфон бидејќи не сакам да станам таков како што се станати другите. Зошто? Бидејќи не ми се дпаѓа тој начин на живот: во секоја ситуација во која не знаеш да се снајдеш или не знаеш што да правиш, смартфонот да ти биде прибежиште. Благодарам, не. Технологијата треба да ми служи мене, а не јас на неа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6505 on 03.03.2018, Saturday, 20:00:48 (Edited 03.03.2018, Saturday, 20:04:55) »
Ви краен случај има форензичари. Ние од како ќе се потпишевме професорот ставаше потпис и датум. Тешко дека ќе се утне во краен случај. И вака сликата може да се препрати, да му дадеш телефон на другар.
Да, смартфоните се технички напредок. И нуклеарната бомба била и тоа каков технички напредок. Само што ја злоупотребиле :D
Да не замарам сега со статистики, тактики и моќ на нервронски компјутерски мрежи...
п.с. А и тие што ги потпишувавме, добар дел си паѓаа на испит. Така да, мање битно али си бил на предавање...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #6506 on 03.03.2018, Saturday, 20:01:35 »
А ќе има нешто што ќе го мери времето поминато на форумот?


Ау па јас не ни забележав дека ја нема таа функција со оваа скрипта :(
Искрено и мене ми недостасува тоа.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6507 on 03.03.2018, Saturday, 20:32:30 »
Знам за тоа цтрл ++ ама така се зголемува цела страна... нешто како текст скале, или како фонт сајз во ворд т.е. само текстон од постовине да се зголеми. Некаде во браузерот мислам се правеше, еднаш го начекавм, ама одтогаш има 1000 апдејти хромов и сега тешко би се снашол... Ај ќе разбрам опет кога ќе сум по слободен...

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6508 on 04.03.2018, Sunday, 00:16:01 (Edited 04.03.2018, Sunday, 00:31:11) »
 Vo Opera browser  фонтот се менува во  settings/websites font size
Во Chrome browser е во settings fontsize


Во старата скрипта кога ке се одговореше во некоја тема се вракјаше назад во истата тема сега вракја во подфорумот.
Може тоа да се смени, по одговаранје да се останува во темата на која се одговара?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6509 on 04.03.2018, Sunday, 05:06:21 (Edited 04.03.2018, Sunday, 05:40:58) »
Да, истото и јас го забележав, мислам дека ова лесно може да се среди ;). Ќе прочепкам малку да видам дали може брзо да се среди ова ;).

EDIT: Среден е проблемот, сега се враќаш во темата во која си post-ирал откако ќе post-ираш, не те враќа назад на board index ;). Ако случајно не функционира, одлогирајте се, исчистете cookies и пак логирајте се назад, ќе проработи ;).

Исто така, сега по default е штиклирано полето пратена приватна порака да биде зачувана во outbox (Save a copy in my outbox is always ticked). Мислам дека и ова е корисно по default да биде вака ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."