Author Topic: Радиоаматери општо  (Read 89117 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #345 on 20.11.2016, Sunday, 16:13:28 »
Честитки радиоаматери радиоаматерското собрание го изгласа Миле Кокотов за нов претседател на РСМ. Честитки за него  ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #346 on 20.11.2016, Sunday, 18:05:33 (Edited 20.11.2016, Sunday, 19:38:00) »
Честитки и од мене за Миле Кокотов, мило ми е што го избраа за претседател на РСМ. Ме радува кај него што е прво човек кој се држи до HAM spirit (радиоаматерски кодекс), културен, добар, секогаш помага на други радиоаматери, хуман е и има огромно искуство со радио техника. Исто така е одличен електроничар, иноватор, конструктор, практичар и теоретичар. 100 добри карактеристики во еден човек! Само Бог да е со него и многу успеси да ниже во извршувањето за функцијата претседател на радиоаматерски сојуз на Македонија!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #347 on 20.11.2016, Sunday, 20:56:52 (Edited 21.11.2016, Monday, 14:29:20) »
Убавица.                                                                                                 
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #348 on 21.11.2016, Monday, 15:04:42 »
Супер е! Твоја е ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #349 on 21.11.2016, Monday, 17:13:31 »
DX-er да да само не ја отпакувам уште ве слушам на Р6 и Р7 со обичната телескопска антена да положам DX-er ќе се чуеме не ви се убацувам ич не ни сум сакал да наместам побрзо на една друга PMR ќе се чуеме еј. Голем поздрав до тебе  ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #350 on 21.11.2016, Monday, 19:39:18 »
Фала, се слушаме тогаш покасно. Поздрав со среќа на испит.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GoGo1

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #351 on 04.12.2016, Sunday, 11:22:23 (Edited 04.12.2016, Sunday, 23:47:35) »
Хелоуууу, енибоди хоум?   Нов на сајтов, и голем интерес за радиоаматерствово ама РАДИОАМАТЕРСТВО а не радиопрофесионализам. Добро би ми дошле совети, препораки и сл. Иначе електроничар, имам неколку чајнески радиостаници...(претпочитам моторола ама многу скапо бе брат :-  )..  Живеам во Дортмунд така да e-bay ми е главна продавница каде пазарам хаха. Се интересирам за перформансите на различни врсти на станици и нивна снага и реален домет во пракса меѓу различни подрачја, повеќе густо градско подрачје, врски на две станици како репетитор преку опцијата VOX..   поседувам дигитален SWR метар... леиксен 25вати (реално 18вати), 2 TYT UV8000E, 4 Baofeng UV5-RTP 8 вати и едно десетина играчки баофенг S888 со снага од 2-3 вати.

Споено мислење: [time]04 Декември 2016, 12:03:14[/time]
Од мое искуство, по испитување на неколку врсти на овие кинескиве играчки, ЛЕИКСЕН е на врвот. UHF врска, со измерени околу 19 вати на 429.000 Mhz. ref. ~0.80, swr 1,5, мерено дома во соба меѓу зидови куќи..  Во густо населено подрачје одлична покриеност без базна антена или репетитор, само 2 рачни станици во рака и шетање по улици. но во димензиите како што велат во видеото подолу, како под стероиди да е.

Leixen Note 25 Watt 16 Channel UHF Amateur HT
...

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #352 on 04.12.2016, Sunday, 13:03:33 »
Да да го знам моделот станица на недозволени супстанции  ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #353 on 04.12.2016, Sunday, 21:26:38 »
@GoGo1 кој ти е позивниот ?

Offline GoGo1

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #354 on 04.12.2016, Sunday, 21:57:24 »
хаха, за Германија или?   од позивен имам само дел од телефонскиот број  ;D , тоа првите бројки
...

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #355 on 04.12.2016, Sunday, 22:44:00 »
*Позивниот* == мислев на позивниот знак, германски мислев имаш.

Offline GoGo1

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #356 on 05.12.2016, Monday, 05:35:05 »
Не брату, баш заради тоа имам напишано јас сум радиоАМАТЕР хехе, мислеќи во буквална смисла додека вие што се нарекувате радиоаматери на форумов ве сметам за радиоПРОФЕСИОНАЛЦИ бидеќи сте оделе во клубови, завршиле и положиле испит и сл. Додека јас покрај електрониката радиостаниците и предаватели ми беа хоби и многу интересни од детство но во Македонија да купам такво нешто во моето време беше научна фантастика па затоа сами си правевме некакви ФМ предаватели, па 19кхз пилот сигнал за стерео и слични играрии. Но сега имам колку толку можност да купам по некоја играчка и да се занимавам и за мене се интересно хоби, претежно во делот околу мерења, испитувања на снаги, домет..  гледам има сега и некои интересни кинески радиостаници декларирани и по 40 до 60 вати. тие се интересни како за репетитори, напојувања за нив на сончеви колектори со акумулатори или инвертори...   но стварно немам познавања околу правилата закони и слично па затоа и не земам станици од профи областа како моторола или yaesuи сл, а и коштаат прилично повеќе.
...

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #357 on 07.12.2016, Wednesday, 00:09:50 (Edited 07.12.2016, Wednesday, 15:01:40) »
Најново Р4 е поставен сега ги имаме Р1 Р4 Р3 Р5 во функција и Р6. Р2 во план им е да го постават. А Р7 на Солунска Глава сега е никакво времето ги слушам велат тешко на пролет ќе се оди ќе се види што му е.Аирлија нека е се средува полека се.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #358 on 07.12.2016, Wednesday, 20:16:18 »
Не брату, баш заради тоа имам напишано јас сум радиоАМАТЕР хехе, мислеќи во буквална смисла додека вие што се нарекувате радиоаматери на форумов ве сметам за радиоПРОФЕСИОНАЛЦИ бидеќи сте оделе во клубови, завршиле и положиле испит и сл. Додека јас покрај електрониката радиостаниците и предаватели ми беа хоби и многу интересни од детство но во Македонија да купам такво нешто во моето време беше научна фантастика па затоа сами си правевме некакви ФМ предаватели, па 19кхз пилот сигнал за стерео и слични играрии. Но сега имам колку толку можност да купам по некоја играчка и да се занимавам и за мене се интересно хоби, претежно во делот околу мерења, испитувања на снаги, домет..  гледам има сега и некои интересни кинески радиостаници декларирани и по 40 до 60 вати. тие се интересни како за репетитори, напојувања за нив на сончеви колектори со акумулатори или инвертори...   но стварно немам познавања околу правилата закони и слично па затоа и не земам станици од профи областа како моторола или yaesuи сл, а и коштаат прилично повеќе.

Јасно, но добивање на дозвола е само продолжување на хобито :-) + Може да споделиш како емитуваш со 40-60 вати без дозвола, особено во Германија? Има таква можност, или ?

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #359 on 08.12.2016, Thursday, 10:11:24 »
Сакав тоа да го пишам али ај викам да не сум нападен луѓе. Ми падна чудно јас кај нас само на прием сум а камо ли па Германија да ти даде така да им се убацуваш на радиоаматерските бандови
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш