Author Topic: Радиоаматери општо  (Read 89313 times)

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Одг: Одг: Радиоаматери општо
« Reply #135 on 06.09.2015, Sunday, 20:25:18 »
My point exactly :-)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Одг: Радиоаматери општо
« Reply #136 on 06.09.2015, Sunday, 21:10:41 »
Дали има некој шема за Baofeng UV-B5? Ме интересира каков е излезниот степен, дискретен или хибрид ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Одг: Одг: Радиоаматери општо
« Reply #137 on 06.09.2015, Sunday, 21:15:59 »
Дискретен. Шемата е на google-images :-)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Одг: Радиоаматери општо
« Reply #138 on 06.09.2015, Sunday, 21:30:50 »
не ми иде барањето, ако не ти е мака стави директен линк, ме интересира што транзистори (која ознака) ја имат засилувачките степени за VHF и за UHF.

Јас само фотографии најдов:

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Одг: Одг: Радиоаматери општо
« Reply #139 on 06.09.2015, Sunday, 22:02:12 »
Прв линк на google :

Code: [Select]
http://www.uv3r.com/images/Schematic-Baofeng-UV5R.pdf
Поздрав

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Одг: Радиоаматери општо
« Reply #140 on 06.09.2015, Sunday, 22:12:01 (Edited 06.09.2015, Sunday, 22:19:48) »
Не е uv-3r мојата, оваа е 2 вати. Мојата е  UV-B5 5W
Барав и јас но изгледа нема за мојата, оти понов модел е :)
Како и да е, фала во секој случај :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Одг: Одг: Радиоаматери општо
« Reply #141 on 06.09.2015, Sunday, 22:45:38 »
Линкот што го линкав е шемата за UV-5 :)

Schematic-Baofeng-UV5R.pdf

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Одг: Радиоаматери општо
« Reply #142 on 07.09.2015, Monday, 10:32:04 (Edited 07.09.2015, Monday, 10:44:03) »
Quote
Ја отворив шемата на GP300 VHF. Доколку ја погледнеш, ќе видиш дека кон излезниот хибриден степен се напојува со линијата TX B+, таа линија доаѓа од SW B+ преку сериски транзистор, кој според шемата се користи за регулирање на напонот на излезниот степен. Ова го прави интегралецот U152. Q154 повторно ќе биде напонски зависен, колку год да пробува интегралното коло да го одржи константен (искрено не ми мислам дека тоа воопшто го прават).
Така е се сложувам со ова е на феријална пракса колку GP300 низ рака ми поминаа дефинитивно најдобра станица така е транзисторот го регулира напонот таму цела сервисна книга сум ја проучувал на оваа станица на крај се свативте со Z31GH.Моторола не прави VHF/UHF или само VHF или само UHF станици не како другите фирми но затоа не сум видел никогаш независно колку стара моторола со забегана фреквенција спие што се вика. 8) :)
Quote
Тотално се сложувам со тебе дека под одреден напон се јавува сигнал за слаба батерија (кај литиумските батерии што baofeng-от ги користи, напонот не е баш индикатор за енергијата во батеријата, али ај for the sake of simplicity да не навлегуваме и во тоа). Муабетот е дека излезната моќност е директно поврзана со енергијата што може батеријата да ја испорача, а со тоа директно поврзана со напонот на батеријата :-)
Така е исто овие Baofeng користат литиумски батерии а старите добри мотороли Ni-MH никел метал хибрид батерии 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Одг: Одг: Радиоаматери општо
« Reply #143 on 07.09.2015, Monday, 15:28:46 »
NiMH = Nickel Metal Hydride, не хибрид :-)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Одг: Радиоаматери општо
« Reply #144 on 07.09.2015, Monday, 15:32:50 »
хидрит де ја па хибрид сум напишал пошто читав горе хибриден излезен степен или дискретен,, кибрит де :o :o ;D ;D ;D се разбираме за што се работи нели моја грешка
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Одг: Радиоаматери општо
« Reply #145 on 15.09.2015, Tuesday, 21:54:57 »
Сега слушам на R0 (Скопје) веке 3 минути некој штрака, што луѓе се овие штракачиве ? Радиоаматери или некои без дозвола па се зафркаваат ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Одг: Радиоаматери општо
« Reply #146 on 16.09.2015, Wednesday, 00:46:41 »
Има и на прилепската нула неколку такви, не знам дали имаат дозвола или не ама само се чудам како не им е досадно.  :-\

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Одг: Одг: Радиоаматери општо
« Reply #147 on 16.09.2015, Wednesday, 00:49:46 »
Најчесто она што го нарекувате „штракање“ се отварања на репетиторот поради шумови и спорадични атмосферски интерференции. Репетиторите се наместени на многу сензитивни нивоа да отвараат (ниско ниво на сигнал) за да може и тој што е далеку од рептиторот да го отвори.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Одг: Радиоаматери општо
« Reply #148 on 16.09.2015, Wednesday, 01:01:11 (Edited 16.09.2015, Wednesday, 01:11:27) »
Знам дека можно е такво нешто ама на прилепската нула има неколку упорни штракачи за кои лесно е распознава дека некој од досада или не знам од што си го тренира палецот на станицата. Често во позадина при штракањето се слуша и врева, DTMF тонови со кој се прават некој експерименти или кизнај што. Имам слушнато дури и музика на репететитор при вакво штракање.

Не знам што би можело да се превземе против вакво однесување. Не мислам дека било кој би можел нешто да направи освен да се чека не некој меракот за штракање да му помине па друго хоби да си најде. Често има и покани од радио аматерите за муабет ако некој само штрака ама се без резултат барем досега. Чудни некој ќе да се тие луѓе.  ???

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Одг: Одг: Радиоаматери општо
« Reply #149 on 16.09.2015, Wednesday, 03:06:10 »
Затоа постои PL тон :-)