Author Topic: Проблеми со репетиторот R6 Бреза  (Read 1630 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Проблеми со репетиторот R6 Бреза
« Opened on 04.02.2016, Thursday, 15:16:27 (Edited 04.02.2016, Thursday, 15:18:08) »
Почитувани радиоаматери, доколку има некој од раководството на РСМ да го прочита ова ке му бидам бладодарен.

Имено на R6 има два проблеми,

- Поради немањето на PL тон на репетиторот постојано упаѓаат едни исти 2-3ца грци и многу се досадни. Проблем настанува кога некој од овде сака да се дружи со радиоаматерите од Србија преку нивната R6 лоцирана на Бесна Кобила и воедно ја отвара и нашава R6 и во тој случај го слушаме само него и делува како да си збори сам со себе, бидејки србите нема шанса да ги слушнеме во Скопје со рачна станица. Па доаѓа до нервози на двете страни и така.

- Друг проблем кој што се јавува од време на време е што кога зборам на R6 Бреза, има некој несовесен кој што ме гази со сигнал. Кога јас зборам тој идиотот штрака штрака и штрака. Дури пријателот радиоаматер со кого зборев ме снимаше и ми прати снимка за да си се слушнам и како доказ.

Бидејки повеке радиоаматери го делат ставот дека треба да се постави PL тон на R6 Бреза вероватно тоа и ке се случи НО што правиме со тие што не попречуваат во работата и не газат со нивното штракање? Имам снимка каде во 3 релации некој нонстоп штрака. Дали има начин да се пронајдат и казнат соодветно ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Зарем има некој од РСМ овде ? Може да го исконтактираш менаџерот за УКБ на РСМ.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Па така најдобро, ако знаеш ФБ од него или повикувачки знак пиши ми :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

TeslaBt

  • Guest
Колку шо знам мислам дека и R7 нема PL тон. А за да се најде малку потешко е то треба трианглуација ова она тешко е то.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
...Дали има начин да се пронајдат... ?
АРГ му е мајката.
Еве една многу интересна DIY антена за АРГ што не бара некои посебни вештини, алати и материјали.
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/Radio-Direction-Finding-Antenna-for-VHF/?ALLSTEPS

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Интересна е. Вреди да се проба да се направи и еве прилика да се тестира :)
Ама прво треба да откриеме од кој град е радио-хулиганот а после во тој град да идеме и да го лоцираме.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.