Author Topic: Кинески радиостаници?  (Read 23835 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #45 on 06.05.2016, Friday, 11:06:10 »
Конкретно од Baofeng UV 82 имаат нај добра модулација (гласот) за разлика од другите од тој производител. Ова е мое видување. Едино лоша страна е што имаат нешто по мала моќност и осетливост ама не е проблем.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nikolaw

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #46 on 09.05.2016, Monday, 14:34:54 »
Конкретно од Baofeng UV 82 имаат нај добра модулација (гласот) за разлика од другите од тој производител. Ова е мое видување. Едино лоша страна е што имаат нешто по мала моќност и осетливост ама не е проблем.

Во саботат успеав да го отворам Бреза слушав некои разговори дури од Визбегово :)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #47 on 10.05.2016, Tuesday, 07:42:59 (Edited 10.05.2016, Tuesday, 07:47:50) »
Епа тоа е. Ако е подобра модулацијата, моќноста е помала. Или обратно. Во секој случај совршени не се. На некој начин се покажаа и се добри "Entry level" станици. Кај многу од нив, како и кај мојата често загрева кај делот од конекторот за антената, станува доста жешко ако водиш малку подолг разговор, цела станица загрева.
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #48 on 12.05.2016, Thursday, 00:28:04 »
Денес, јас и Z32AL правевме тестирање на кинески радио станици и една радио станица од производителот Kenwood, на спектрален анализатор. Резултатите беа очекувани. Кинеските станици, имаа хармоници, некои беа со 2 хармоници, некои со 4 до 5 хармоници. Имаше една станица на која вториот хармоник и беше со јачина скоро колку основниот сигнал што е ужасно лошо. После се чудиме како станицата е 4 - 4,5 вати а во пракса се покажува како да е 2W во споредба со некоја Kenwood станица. После кинеските ја тестиравме легендарната  :) Kenwood TX 78 E која немаше ниту еден хармоник. Се гледаше само основниот сигнал и нишо друго. Пробувавме пак и пак да најдеме хармоник па макар и некој мал но немаше. Голема благодарност до Z32AL за помошта и услугата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

TeslaBt

  • Guest
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #49 on 12.05.2016, Thursday, 21:01:17 »
Денес, јас и Z32AL правевме тестирање на кинески радио станици и една радио станица од производителот Kenwood, на спектрален анализатор. Резултатите беа очекувани. Кинеските станици, имаа хармоници, некои беа со 2 хармоници, некои со 4 до 5 хармоници. Имаше една станица на која вториот хармоник и беше со јачина скоро колку основниот сигнал што е ужасно лошо. После се чудиме како станицата е 4 - 4,5 вати а во пракса се покажува како да е 2W во споредба со некоја Kenwood станица. После кинеските ја тестиравме легендарната  :) Kenwood TX 78 E која немаше ниту еден хармоник. Се гледаше само основниот сигнал и нишо друго. Пробувавме пак и пак да најдеме хармоник па макар и некој мал но немаше. Голема благодарност до Z32AL за помошта и услугата.
Епа сега како викат колку пари токлу музика. Јас ја платив 27 долари со се шипинг. За станица од 5 вати е супер. Направив и ГП антена и е супер најчесто ја користам за слушање од Меѓународната Вселенска Станица и толку и ако успеам некој сателити да слушнам. Ја имам тестирано на спектрален анализатор имаше 4 хармоници без филтер и 1 т.е главниот хармоник со филтер.

Offline vanne

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #50 on 12.05.2016, Thursday, 22:14:34 (Edited 13.05.2016, Friday, 11:17:20) »
Ама стварно, за тие пари не ни се трудам да барам замерки... ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #51 on 13.05.2016, Friday, 00:53:26 »
TeslaBt за каков филтер збориш, екстерен помеѓу станицата и антената ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

TeslaBt

  • Guest
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #52 on 13.05.2016, Friday, 18:39:27 »
Да да екстерен. Колку шо знам и тие имаат некој минмални филтер пред антенната пред излезот ама не ги бива. Јас имам т.е ми е позајмен од другар пошто не му треба и не го користам пошто немам лиценца.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #53 on 31.10.2016, Monday, 10:40:39 »
Само во Скопје (во остатокот од МК не) се дочекуваат на "нож" радиоаматерите кои поседуваат кинески станици и никаде на друго место во светов. Една брендирана станица е 10 пати по скапа а дали е 10 пати подобра ???!
Имам правено муабет со радиоаматери од неколку држави за нивно мислење околу тие станици, буквално никој не ми има кажано нешто лошо, баш напротив ги фалат како доста евтини а супер станици. Нека се подзамислат оние "радиоаматери" кои ги понижуваат колегите со кинески станици, дали они со "скапи" станици воопшто го почитуваат кодексот на однесување.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

TeslaBt

  • Guest
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #54 on 01.11.2016, Tuesday, 11:27:07 »
Само во Скопје (во остатокот од МК не) се дочекуваат на "нож" радиоаматерите кои поседуваат кинески станици и никаде на друго место во светов. Една брендирана станица е 10 пати по скапа а дали е 10 пати подобра ???!
Имам правено муабет со радиоаматери од неколку држави за нивно мислење околу тие станици, буквално никој не ми има кажано нешто лошо, баш напротив ги фалат како доста евтини а супер станици. Нека се подзамислат оние "радиоаматери" кои ги понижуваат колегите со кинески станици, дали они со "скапи" станици воопшто го почитуваат кодексот на однесување.
Замена за кинесктие радио станици нема да има во скоро време. Со нив многу млади се решиле да станат радиоаматери поради нивната достапност. Тие се супер можи не можеме да ги споредиме со некои брендови како Yaesu и Kenwood ама се одлични за Македонскиот народ.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #55 on 01.11.2016, Tuesday, 13:22:39 »
Не само за македонскиот народ, само колку за информација според моја проценка околу 90% од радиоаматерите со кои сум правел муабет од соседни држави ја имаат токму Baofeng UV 5R. Имам пријатели во Србија и Бугарија со такви станици кои ги користат веке неколку години и сеуште работат. На Youtube има куп клипчиња каде е прикажано тестирање на такви станици од страна на американци. Доколку не чинеа до тој степен како што се прикажува тука кај нас немаше американец да троши време и да тестира таква станица па да објавува на интернет и да ја фали. На пријател од србија му паднала станицата од тераса и ја земал, ја составил бидејки батеријата била излезена и ја вклучил па направил радио врска.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #56 on 01.11.2016, Tuesday, 19:20:43 »
Не бидете плачковци :-) Ако некој рекол нешто лошо за тоа што користете кинески станици, едноставно игнорирајте го :-)

Offline vanne

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #57 on 01.11.2016, Tuesday, 21:10:23 »
Не само за македонскиот народ, само колку за информација според моја проценка околу 90% од радиоаматерите со кои сум правел муабет од соседни држави ја имаат токму Baofeng UV 5R.
И тоа ВРВНИ радиоаматери ги користат овие станици, така да ова треба да се затворе и воопшто да не биде тема на разговор. Мене ми е сосема нормално и нема зошто да ми биде необично.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #58 on 01.11.2016, Tuesday, 23:49:52 »
Како што веќе заклучивме, кинеските радиостаници се достапни за секој џеб, сепак не се баш за сериозна употреба. Од мојата баофенг бев задоволен, имаше доста функции, лесна беше, компактна и направив доста врски со неа. Ја споредив со други брендови, а најповеќе со Motorola GP300 при остварување врски на симплекс или репетитор и верувајте има разлика во квалитетот на прием и на предаја. Сепак овој факт не треба да се земе во предвид кога некој не е во можност да набави поскапа и поквалитетна радиостаница, бидејќи и кинеската радиостаница ќе му брка работа.
Инаку мојата Баофенг UVB2- Plus, неславно заврше кога собирав печурки, испаднала некаде, иако ми беше врзана за ременот со клик-штипката на батеријата. Не се враќав да ја барам бидејќи најверојатно неколку километри било како што ми испаднала, а и дека се работи за евтина радиостаница ич не ми беше мака. Да беше тоа мојата Motorola GP300......ќе болеше тоа, навистина ќе болеше и немаше да имам мир додека не ја најдев.
Во план сум да купам друга кинеска радиостаница
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #59 on 02.11.2016, Wednesday, 20:38:10 »
Ама Motorola GP300 е предничи над многу други брендирани станици :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.